Nornica – szkodliwość i rozpoznanie

Nornica – jak odróżnić?

Nornica ruda to jeden z mniejszych gryzoni. Wyglądem przypomina mysz, jednakże ma rudo-brązowy kolor. Ma około 10 cm długości i waży mniej więcej 20 g, jest zatem naprawdę mała. Nie przeszkadza to jej jednak w zrobieniu ogromnych skód w ogrodzie. Jak odróżnić ją od myszy polnej? Nie jest to trudne, chociaż budowę ciała ma dość podobną – oczy przypominające czarne koraliki i typowe, szpiczaste uszy. Największą bronią nornicy są ostre zęby, którymi bez trudu przegryza korzenie, gałązki i korę drzewną. Ważne jest także miejsce występowania. O ile na myszy najczęściej można się natknąć w budynkach gospodarczych, garażu lub w domu, o tyle nornica częściej występuje na działce lub w ogrodzie, ponieważ najlepiej czuje się w ziemi.

Niektórzy widząc działalność nornicy na grządkach są przekonani, że mają do czynienia z kretem. Jak odróżnić, który szkodnik zamieszkał w ogrodzie? Krety także robią podziemne tunele, jednakże szkodzą o wiele bardziej niż nornica. Wykopują kopce, które niszczą trawniki i grządki. Nornice ich nie usypują, tworzą tylko wąskie korytarze, do których wejścia są zlokalizowane na powierzchni, najczęściej w postaci niewielkich dziur o średnicy mniej więcej 5 cm. Jeśli trafisz na kilka takich obok siebie, to znak, że w ogrodzie jest nornica, nie krety.

Te małe gryzonie czasami także korzystają z tuneli, które zrobiły krety. Zatem czasami trzeba zwalczyć oba szkodniki na raz, by móc doprowadzić ogród do wcześniejszego stanu. Niewielka nornica może bowiem naprawdę zrobić bardzo duże szkody, a im dłużej rodzina gryzoni będzie zamieszkiwała grządki czy trawnik, tym gorzej. Dowiedz się, jak zwalczyć nornice.

Nornica na działce i w ogrodzie – szkodliwość

Najczęściej żyje w lasach, jednakże czasami pojawia się na działce lub w ogrodzie, lubi pobuszować w sadzie czy szkółce drzewek. Czasami wręcz można znaleźć jej gniazdo w domu. Żywi się głównie roślinami, ale także czasami skusi się na bezkręgowca. Jej największym przysmakiem są owoce, jeśli jednak nie ma do nich dostępu, chętnie przegryzie także zioła czy warzywa, zarówno ich nadziemną, jak i podziemną część. Nornica żeruje wyłącznie w nocy, jest aktywna wieczorem i prawie aż do świtu.

Nornica ruda drąży korytarze na głębokości 10-15 cm. Oznacza to, że tym samym niszczy korzenie większości roślin. Te twardsze lub zdrewniałe podgryza w trakcie kopania, co sprawia, że roślina stopniowo traci możliwość pobierania wody i może usychać. Ten gryzoń uwielbia zjadać także rośliny cebulowe. Najczęściej ich łupem trafiają tulipany i żonkile, mogą to być także mieczyki, lilie i liliowce. Jeśli nornica nie naruszy ich bardzo, w czasie wykopywania zobaczysz niewielkie nadgryzienia na cebulkach. Może jednak po prostu je zjeść i doprowadzić rośliny do obumarcia.

Nornice mogą powodować także szkody w sadach i szkółkach drzewek. Kiedy nie mają pożywienia, czyli późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, obgryzają korę drzew. W przypadku młodych egzemplarzy może to być bardzo niebezpieczne, ponieważ przez to drzewa są bardziej narażone na choroby i działanie szkodników. Naruszone drzewka mogą być zaatakowane przez roztocza i grzyby, więc może okazać się, że nie tylko sposób na nornice będzie twoim zmartwieniem, lecz także zwalczanie szpecieli. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Zwalczanie nornic – jak się pozbyć nornicy naturalnie?

Sposób na nornice – zapobieganie

Zamiast zastanawiać się, jak zwalczyć nornice, lepiej zastanowić się, jak zapobiec jej pojawieni się w ogrodzie. Nornice przebywają tylko tam, gdzie mają odpowiednie warunki i dużą liczbę pożywienia. Najczęściej zamieszkują ogrody, w których są lub były krety, dlatego zwalczenie tych szkodników jest podstawą. Zamieszkują w okolicy rabat z roślinami cebulowymi.

Jeśli zatem chcesz mieć pewność, że nie będziesz mieć nornic w ogrodzie, zadziałaj zawczasu. Rośliny cebulowe możesz sadzić w odpowiednich metalowych lub plastikowych koszyczkach. Dzięki temu nornice nie będą mogły się nimi żywić. Do tego warto także pamiętać o zaprawianiu cebul przed sadzeniem. Wymoczone w środku grzybobójczym nie będą tak kuszące dla nornic.

Świetny sposób na nornice to także zastosowanie roślin, których zapachu te zwierzęta nie lubią. Jest to między innymi czosnek ozdobny. Jest to bardzo dekoracyjna roślina o ogromnych, zachwycających kwiatostanach w kolorze fioletowym, białym, różowym lub niebieskim, więc naprawdę warto ją posadzić. Jak zwalczyć nornice naturalnie? Warto zastosować także takie rośliny jak mięta, wilczomlecz czy czarna porzeczka.

Rekomendowane opryskiwacze - sprawdź promocje

Zwalczanie nornic: odstraszacze

Zwalczanie nornic nie musi oznaczać ich zabijania czy odławiania. Można spróbować je po prostu odstraszyć. Nornice są bardzo płochliwe, boją się na przykład psów i kotów. Częściej rozmnażają się także na działkach czy w zakątkach ogrodu, do których nikt nie chodzi. Dlatego spacerowanie po całym terenie lub wpuszczenie zaprzyjaźnionego kundelka na ogród to dobry sposób na to, jak się pozbyć nornicy.

Nornica w doniczce, a także sposób na nornice, zwalczanie nornic, jak zwalczyć nornice
Jak zwalczyć nornice, czyli nornica w ogrodzie i sposób na nornice

Jak zwalczyć nornice poza tym? Można sięgnąć po odstraszacze zapachowe. Są to naturalne produkty lub specjalne preparaty wydzielające zapach, których nornice nie znoszą. Najlepszy naturalny sposób na nornice to… czosnek. Kilka ząbków włożonych do tuneli powinno sprawić, że nornica wyniesie się jak najdalej od twojego ogrodu. Podobnie działają roztarte liście czarnego bzu.

Dobry sposób na zwalczanie nornic to także zastosowanie odstraszaczy dźwiękowych. Wystarczy metalowa puszka na drucie, która będzie wydawać hałas w czasie poruszania się pod wpływem wiatru. Jednakże w sprzedaży są także specjalne odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują dźwięki słyszalne przez nornice, myszy i krety. Człowiek i zwierzęta domowe ich nie słyszą. Uciążliwy dźwięk na pewno nie stanowi nic przyjemnego dla nornic, dlatego szybko wyniosą się z posesji.

Jak zwalczyć nornice – inne sposoby

Sposób na nornice: żywołapki

To jedno z częściej stosowanych rozwiązań na myszy i nornice. Zwalczanie nornic za pomocą żywołapek jest humanitarne, chociaż wymaga sporo zachodu. Żywołapki to urządzenia o specjalnej konstrukcji, do których wkłada się jedzenie wabiące gryzonie do środka. Kiedy nornica wejdzie do wewnątrz, zapadnia zamyka się i gryzoń jest uwięziony.

Żywołapki należy wynieść z daleka od ogrodu, na przykład do lasu i tam wypuścić gryzonia. Takie rozwiązanie jest z wielu powodów pozytywne, ale niestety ma także swoje wady. Największą jest to, że zwalczanie nornic tym sposobem może nie być skuteczne. Niestety, ale często okazuje się, że trudno jest złapać nornicę. Na myszy to rozwiązanie naprawdę świetnie działa, ponieważ łapkę można postawić w garażu czy stodole, w której szkodnik zamieszkał. W przypadku nornicy trzeba wstawić pułapkę do tunelu, a nigdy nie ma pewności, czy jest on dalej użytkowany przez nornicową rodzinę. Poza tym złapanie jednego szkodnika nie oznacza, że wyeliminowałeś problem już całkowicie. Z drugiej strony żywołapki są humanitarne i nadają się do wielorazowego użytku.

Jak się pozbyć nornicy: skuteczne trutki

Tak jak na myszy czy krety, w przypadku nornic także stosuje się trutki. Najczęściej sięga się po nie dopiero, kiedy inne sposoby nie działają. Trutki mogą mieć formę płynu lub granulatu. Mają działanie układowe, czyli działają, kiedy zwierzę je zje. Te same środki działają na myszy i szczury, na nornice zadziała także trutka na kreta. Preparaty tego rodzaju wabią gryzonie swoim zapachem i zapraszają do zjedzenia.

Podobnie działającym rozwiązaniem są świece dymne. To znany sposób na nornice, można zastosować świece odstraszające lub właśnie trujące. Te drugie wydzielają dym, który truje szkodniki w tunelach. To także dobry sposób na to, jak się pozbyć kreta. Zwalczanie nornic w ten sposób może być jednak o tyle trudne, że świece trzeba włożyć do wszystkich tuneli, by mieć pewność, że gryzonie nie uciekną w inne miejsce. Zlokalizowanie jednak wszystkich wyjść nie jest takie łatwe. Produkty dymne mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych, trzeba więc mieć się na baczności podczas ich stosowania i na jakiś czas nie wypuszczać psa czy kota z domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny