Ogrzewanie elektryczne - to raczej nie jest tanie ogrzewanie domu

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najbardziej niezawodnych i wygodnych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – grzejniki elektryczne nie brudzą, umożliwiają łatwą regulację temperatury pomieszczeń, nie wymagają regularnego dokładania opału itp. Niestety taki komfort użytkowy wiąże się też z dość wysokimi kosztami. Pierwszym wydatkiem jest sam montaż paneli grzejnikowych oraz panelu sterowania. Średni koszt założenia tych instalacji w domku o powierzchni 100m2 waha się w granicach 25-35 tysięcy zł.

Co prawda jest to tylko jednokrotny wydatek, jednak odstraszające są też koszty późniejszej eksploatacji. Trudno jest jednoznacznie określić miesięczny koszt ogrzewania – jest on uzależniony od termoizolacyjności pomieszczeń, ich metrażu oraz kosztów energii elektrycznej. Według oficjalnych danych, uzyskanie 1 kWh będzie nas kosztowało około 50 groszy (przy taryfie dziennej) i 40 groszy przy taryfie nocnej.

Najpopularniejsze ogrzewanie budynku - ogrzewanie gazowe

Gaz jest jednym z najpopularniejszych paliw grzewczych. Ogrzewanie gazowe jest niemal tak komfortowe jak ogrzewanie energią elektryczną. Kotły gazowe zajmują niewiele miejsca, nie brudzą i nie wymagają kontroli ilości opału. W ofertach handlowych znajdziemy trzy główne typy tych urządzeń: tradycyjne, kondensacyjne, pulsacyjne.

  • Kotły tradycyjne – są dość ekonomiczne i wydajne. Nie odzyskują ciepła z pary wodnej, co może się wiązać z podniesieniem kosztów eksploatacyjnych. Kotły tradycyjne różnią się od siebie sposobem pobierania powietrza niezbędnego do spalania. Konstrukcje z zamkniętą komorą spalania wymagają niewielkiej przestrzeni, a powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku. Z kolei konstrukcje z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z wnętrza pomieszczenia. Takie rozwiązanie może nieznacznie wychładzać kotłownie i wymaga dużo większej powierzchni użytkowej. Średni koszt zakupu tradycyjnego kotła waha się w granicach: 3-5 tysięcy zł.
  • Kotły kondensacyjne – do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują gaz oraz spaliny gazowe, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne (do 20% w przypadku większych domów jednorodzinnych). Posiadają zamkniętą komorę spalania, jednak są nieco większe niż kotły tradycyjne i zajmują więcej miejsca. Za taką konstrukcję przyjdzie nam zapłacić od 7 do 25 tysięcy zł.
  • Kotły pulsacyjne – są nowością na Polskim rynku. Pozwalają na poczynienie dość dużych oszczędności (koszty zużycia gazu mogą być nawet o 40% mniejsze niż w przypadku kotłów tradycyjnych). W komorze spalania nie ma palników, a gaz zostaje spalany przez kondensację z systemami pulsacyjnymi. Takie rozwiązanie wiąże się z największymi kosztami zakupu. Najtańsze kotły pulsacyjne możemy nabyć od 15 tysięcy zł.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Ogrzewanie gazowe jest nieco tańsze od ogrzewania elektrycznego. Możemy przyjąć, iż średni koszt wytworzenia 1 kWh wyniesie: 25gr w przypadku kotła tradycyjnego, 20gr w kotle kondensacyjnym i 15gr w kotle pulsacyjnym.

Droższy będzie za to montaż tego typu ogrzewania wraz z zakupem grzejników, pieca i rozłożenia instalacji grzewczej. Jeżeli chciałbyś pozyskać oferty od lokalnych firm, które mogłyby wykonać dla Ciebie wszystkie prace, zalecamy wypełnić ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty od firm z Twojej okolicy i sam wybierzesz tę, która Ci najbardziej odpowiada.

Najtańsze ogrzewanie domu - ogrzewanie paliwem stałym

Ogrzewanie domu jednorodzinnego paliwem stałym jest bardzo popularne. Kotły ogrzewania na paliwo stałe to dość duża inwestycja.
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod

Ogrzewanie eko-groszkiem, węglem, drewnem i brykietem pozwala na wygenerowanie największych oszczędności eksploatacyjnych. Co prawda, ogrzewanie paliwem stałym jest też najbardziej uciążliwe, jednak cieszy się ciągłą popularnością. Do największych wad tego typu rozwiązania należą: konieczność regularnej kontroli komory spalania, generowanie zanieczyszczeń, emisja szkodliwych spalin oraz konieczność posiadania składowiska na opał. Systemy ogrzewania paliwem stałym korzystają z czterech typów kotłów: komorowego, zasypowego, automatycznego i zgazowującego.

  • Kotły komorowe – są tradycyjnymi konstrukcjami, które często nazywa się kotłami ze spalaniem górnym (komora spalania jest także komorą zsypową). Kocioł komorowy może być zasilany węglem, drzewem bądź brykietem. Nowoczesne modele posiadają elektryczne sterowniki, które znacznie podnoszą komfort użytkowy. Dużą niedogodnością jest konieczność częstego rozpalania paleniska, oraz regularnego wybierania popiołu. Kocioł komorowy jest jednak rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, możemy go nabyć już od 2 000 zł.
  • Kotły zasypowe – często nazywa się je kotłami ze spalaniem dolnym. Ich konstrukcja jest przeważnie zasilana węglem lub eko-groszkiem. Paliwo znajduje się w specjalnym zsypie. Kotły zsypowe posiadają więcej ciągów spalinowych niż ich komorowe odpowiedniki. Większa ilość ciągów przekłada się na oszczędność eksploatacyjną (do 10% w porównaniu z kotłami komorowymi). Podstawowe modele kotłów zsypowych nie są drogie, możemy je nabyć już od 3 tysięcy zł.
  • Kotły automatyczne – są to typowe, zautomatyzowane kotły zsypowe. Zsyp jest wyposażony w automatyczny podajnik, który doprowadza paliwo do komory spalania. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie komfortu użytkowego. Kotły automatyczne wystarczy zasilać i oczyszczać raz na 3 do 5 dni (w zależności od wielkości zsypu). Dobre jakościowo kotły automatyczne możemy nabyć już od 4 tysięcy zł.
  • Kotły zgazowujące – mogą być zasilane biomasą bądź drewnem. Opał jest podgrzewany i wysuszany w komorze górnej, a następnie spalany w komorze dolnej. Temperatura spalania jest dość duża, co wiąże się z większymi rozmiarami i masą całej konstrukcji. Kotły zgazowujące pozwalają na większą oszczędność (do 15 % mniej opału w porównaniu z kotłami tradycyjnymi). Niestety za tego typu urządzenia przyjdzie nam zapłacić od 15 od 25 tysięcy.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Koszt ogrzewania paliwem stałym jest zależny od rodzaju opału oraz od specyfikacji kotła. Średni koszt wytworzenia 1kWh wynosi: 16gr w przypadku brykietu, 15gr - eko-groszek i tradycyjny węgiel, 12gr w przypadku opalania drzewem. Koszty eksploatacji mogą być o 10 % mniejsze, jeśli zastosujemy kocioł zsypowy i o 15% mniejsze, gdy zdecydujemy się na montaż kotła zgazowującego.

Jeżeli chciałbyś pozyskać oferty na zakup i montaż pieca na paliwo stałe od lokalnych firm, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie sprawdzone firmy prześlą Ci swoje oferty.

Ogrzewanie kominkowe - dobre na ogrzewanie małego domu, ale mało wygodne

Ogrzewanie kominkowe jest określane mianem: DGP – Dystrybucja Gorącego Powietrza. Często jest stosowane jako ogrzewanie pomocnicze, jednak czasem wykorzystuje się go do ogrzewania bardzo małych domków jednorodzinnych. Systemami wspomagającymi mogą tu być specjalne wentylatory, które rozprowadzają ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Ogrzewanie kominkowe pełni dwojaką funkcję: podnosi walory wizualne domu i efektywnie je dogrzewa.

Kominki są przeważnie zasilane drewnem. Koszt ogrzewania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnych pieców drzewnych i wynosi ok. 12gr za 1kWh. Proste wkłady do kominków z płaszczem wodnym nabędziemy za około 2 tysiące zł, koleiny tysiąc to koszt jego montażu i eleganckiego wykończenia.

Warto zastanowić się nad bardziej zaawansowanymi kominkami, na przykład takimi z płaszczem wodnym. Przybliżony koszt takiego kominka to około 5000 zł. Dzięki płaszczowi wodnemu mamy możliwość ogrzać wodę i doprowadzić ją do centralnego ogrzewania. W efekcie ciepła woda - ogrzana w kominku - trafi następnie do kaloryferów nawet na innych piętrach.

Ogrzewanie kominkiem najczęściej jest pomocnicze, chociaż czasami można je wykorzystać w małych domkach jednorodzinnych.
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod

Dodatkowo w niektórych modelach mamy możliwość ogrzewania wody również do kranów, czy prysznica. Dzięki temu oszczędzimy mnóstwo energii elektrycznej zużywanej przez podgrzewacze przepływowe.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile kosztuje montaż kominka zwykłego lub z płaszczem wodnym, zapraszamy na nasz kalkulator kosztów remontu salonu. Oczywiście możesz też otrzymać konkretne oferty na wykonanie wszystkich prac wypełniając ten formularz.

Ogrzewanie kolektorami słonecznymi - najtańsze w użytkowaniu, ale drogie w montażu

Jest to dodatkowy typ ogrzewania, który wykorzystujemy głównie latem. Kolektory słoneczne świetnie nadają się do darmowego podgrzewania wody i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku. Najważniejszym elementem tej konstrukcji jest absorber (urządzenie montowane na spadzistych dachach, które absorbuje promienie słoneczne), Kolektory montowane w naszym klimacie nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń w zimie (zbyt mała ilość promieni słonecznych). Montowanie ich w starszych domach może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Owe koszty są związane z koniecznością wzmocnienia dachu.

Zestaw solarny z kolektorem płaskim to wydatek rzędu 8 tysięcy zł. Nieco droższe są kolektory próżniowe, które możemy nabyć od 10 tys. zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także montaż (do 2 tysięcy zł) oraz ewentualne wzmocnienie dachu (do 5 tysięcy). Pamiętajmy, że w wielu miejscowościach obowiązują dopłaty do kolektorów słonecznych, co pozwala zmniejszyć koszty o 30 do 60%. Zakładając, iż dopłata na kolektor wyniesie 45 procent, wówczas koszt jego montażu i zakupu zwróci się po około 5 latach.

Jaki jest więc optymalny sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Najwygodniejszym sposobem ogrzania domu jednorodzinnego są konstrukcje elektryczne, które stanowią połączenie komfortu użytkowego i ekologii. Niestety takie rozwiązanie jest też zdecydowanie najdroższe (kosztowne są zarówno urządzenia grzewcze jak i ich późniejsza eksploatacja). Nieco tańszym i równie bezproblemowym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Jeśli założymy, iż nasz dom będzie eksploatowany przez wiele lat, wówczas najekonomiczniej będzie zakupić kocioł pulsacyjny, który zmniejsza pobór gazu o 30-40%.

Warto zwrócić uwagę, iż nawet najekonomiczniejsze kotły gazowe nie będą tak tanie w eksploatacji jak kotły na paliwo stałe. Najtańszy w zakupie będzie kocioł zasypowy, który sprawia największe trudności użytkowe i wymaga systematycznej kontroli paleniska. Nieco droższym rozwiązaniem będzie kocioł automatyczny. Warto jednak pamiętać, że taka konstrukcja będzie znacznie wygodniejsza w użytkowaniu i pozwoli na wygenerowanie pewnych oszczędności eksploatacyjnych.

Ogrzewanie kominkowe oraz solarne świetnie sprawdzają się jako ogrzewanie pomocnicze. Jednak nie poleca się ich do całościowego ogrzewania dużych domów jednorodzinnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny