Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod

Wybór sposobu ogrzewania domku jednorodzinnego jest jedną z najważniejszych kwestii, decydujących o późniejszych kosztach eksploatacji całego budynku. O kotłowni powinniśmy pomyśleć już na etapie tworzenia projektu budowlanego, bądź podczas rozpoczęcia prac budowlanych. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych należy ogrzewanie: prądem, gazem, paliwem stałym, kominkowe oraz tzw. ogrzewanie solarne. Z kolei najbardziej efektywnym sposobem na oddawanie ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych jest zwykle ogrzewanie podłogowe. Zobaczmy więc, jakie są najtańsze i najbardziej efektywne sposoby ogrzewania domu.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile będzie kosztował montaż ogrzewania w Twoim domu, zapraszamy do bezpłatnego kalkulatora kosztów remontu. Możesz też wypełnić jeden formularz i wysłać zapytanie ofertowe do wielu firm budowlanych z Twojej okolicy.

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

Ogrzewanie elektryczne - to raczej nie jest tanie ogrzewanie domu

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najbardziej niezawodnych i wygodnych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – grzejniki elektryczne nie brudzą, umożliwiają łatwą regulację temperatury pomieszczeń, nie wymagają regularnego dokładania opału itp. Niestety taki komfort użytkowy wiąże się też z dość wysokimi kosztami. Pierwszym wydatkiem jest sam montaż paneli grzejnikowych oraz panelu sterowania. Średni koszt założenia tych instalacji w domku o powierzchni 100m2 waha się w granicach 25-35 tysięcy zł.

Co prawda jest to tylko jednokrotny wydatek, jednak odstraszające są też koszty późniejszej eksploatacji. Trudno jest jednoznacznie określić miesięczny koszt ogrzewania – jest on uzależniony od termoizolacyjności pomieszczeń, ich metrażu oraz kosztów energii elektrycznej. Według oficjalnych danych, uzyskanie 1 kWh będzie nas kosztowało około 50 groszy (przy taryfie dziennej) i 40 groszy przy taryfie nocnej.

Najpopularniejsze ogrzewanie budynku - ogrzewanie gazowe

Gaz jest jednym z najpopularniejszych paliw grzewczych. Ogrzewanie gazowe jest niemal tak komfortowe jak ogrzewanie energią elektryczną. Kotły gazowe zajmują niewiele miejsca, nie brudzą i nie wymagają kontroli ilości opału. W ofertach handlowych znajdziemy trzy główne typy tych urządzeń: tradycyjne, kondensacyjne, pulsacyjne.

 • Kotły tradycyjne – są dość ekonomiczne i wydajne. Nie odzyskują ciepła z pary wodnej, co może się wiązać z podniesieniem kosztów eksploatacyjnych. Kotły tradycyjne różnią się od siebie sposobem pobierania powietrza niezbędnego do spalania. Konstrukcje z zamkniętą komorą spalania wymagają niewielkiej przestrzeni, a powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku. Z kolei konstrukcje z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z wnętrza pomieszczenia. Takie rozwiązanie może nieznacznie wychładzać kotłownie i wymaga dużo większej powierzchni użytkowej. Średni koszt zakupu tradycyjnego kotła waha się w granicach: 3-5 tysięcy zł.
 • Kotły kondensacyjne – do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują gaz oraz spaliny gazowe, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne (do 20% w przypadku większych domów jednorodzinnych). Posiadają zamkniętą komorę spalania, jednak są nieco większe niż kotły tradycyjne i zajmują więcej miejsca. Za taką konstrukcję przyjdzie nam zapłacić od 7 do 25 tysięcy zł.
 • Kotły pulsacyjne – są nowością na Polskim rynku. Pozwalają na poczynienie dość dużych oszczędności (koszty zużycia gazu mogą być nawet o 40% mniejsze niż w przypadku kotłów tradycyjnych). W komorze spalania nie ma palników, a gaz zostaje spalany przez kondensację z systemami pulsacyjnymi. Takie rozwiązanie wiąże się z największymi kosztami zakupu. Najtańsze kotły pulsacyjne możemy nabyć od 15 tysięcy zł.

Najciekawsze promocje w marketach

Ogrzewanie gazowe jest nieco tańsze od ogrzewania elektrycznego. Możemy przyjąć, iż średni koszt wytworzenia 1 kWh wyniesie: 25gr w przypadku kotła tradycyjnego, 20gr w kotle kondensacyjnym i 15gr w kotle pulsacyjnym.

Droższy będzie za to montaż tego typu ogrzewania wraz z zakupem grzejników, pieca i rozłożenia instalacji grzewczej. Jeżeli chciałbyś pozyskać oferty od lokalnych firm, które mogłyby wykonać dla Ciebie wszystkie prace, zalecamy wypełnić ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty od firm z Twojej okolicy i sam wybierzesz tę, która Ci najbardziej odpowiada.

Najtańsze ogrzewanie domu - ogrzewanie paliwem stałym

Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod 2

Ogrzewanie eko-groszkiem, węglem, drewnem i brykietem pozwala na wygenerowanie największych oszczędności eksploatacyjnych. Co prawda, ogrzewanie paliwem stałym jest też najbardziej uciążliwe, jednak cieszy się ciągłą popularnością. Do największych wad tego typu rozwiązania należą: konieczność regularnej kontroli komory spalania, generowanie zanieczyszczeń, emisja szkodliwych spalin oraz konieczność posiadania składowiska na opał. Systemy ogrzewania paliwem stałym korzystają z czterech typów kotłów: komorowego, zasypowego, automatycznego i zgazowującego.

 • Kotły komorowe – są tradycyjnymi konstrukcjami, które często nazywa się kotłami ze spalaniem górnym (komora spalania jest także komorą zsypową). Kocioł komorowy może być zasilany węglem, drzewem bądź brykietem. Nowoczesne modele posiadają elektryczne sterowniki, które znacznie podnoszą komfort użytkowy. Dużą niedogodnością jest konieczność częstego rozpalania paleniska, oraz regularnego wybierania popiołu. Kocioł komorowy jest jednak rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, możemy go nabyć już od 2 000 zł.
 • Kotły zasypowe – często nazywa się je kotłami ze spalaniem dolnym. Ich konstrukcja jest przeważnie zasilana węglem lub eko-groszkiem. Paliwo znajduje się w specjalnym zsypie. Kotły zsypowe posiadają więcej ciągów spalinowych niż ich komorowe odpowiedniki. Większa ilość ciągów przekłada się na oszczędność eksploatacyjną (do 10% w porównaniu z kotłami komorowymi). Podstawowe modele kotłów zsypowych nie są drogie, możemy je nabyć już od 3 tysięcy zł.
 • Kotły automatyczne – są to typowe, zautomatyzowane kotły zsypowe. Zsyp jest wyposażony w automatyczny podajnik, który doprowadza paliwo do komory spalania. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie komfortu użytkowego. Kotły automatyczne wystarczy zasilać i oczyszczać raz na 3 do 5 dni (w zależności od wielkości zsypu). Dobre jakościowo kotły automatyczne możemy nabyć już od 4 tysięcy zł.
 • Kotły zgazowujące – mogą być zasilane biomasą bądź drewnem. Opał jest podgrzewany i wysuszany w komorze górnej, a następnie spalany w komorze dolnej. Temperatura spalania jest dość duża, co wiąże się z większymi rozmiarami i masą całej konstrukcji. Kotły zgazowujące pozwalają na większą oszczędność (do 15 % mniej opału w porównaniu z kotłami tradycyjnymi). Niestety za tego typu urządzenia przyjdzie nam zapłacić od 15 od 25 tysięcy.

Koszt ogrzewania paliwem stałym jest zależny od rodzaju opału oraz od specyfikacji kotła. Średni koszt wytworzenia 1kWh wynosi: 16gr w przypadku brykietu, 15gr - eko-groszek i tradycyjny węgiel, 12gr w przypadku opalania drzewem. Koszty eksploatacji mogą być o 10 % mniejsze, jeśli zastosujemy kocioł zsypowy i o 15% mniejsze, gdy zdecydujemy się na montaż kotła zgazowującego.

Jeżeli chciałbyś pozyskać oferty na zakup i montaż pieca na paliwo stałe od lokalnych firm, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie sprawdzone firmy prześlą Ci swoje oferty.

Ogrzewanie kominkowe - dobre na ogrzewanie małego domu, ale mało wygodne

Ogrzewanie kominkowe jest określane mianem: DGP – Dystrybucja Gorącego Powietrza. Często jest stosowane jako ogrzewanie pomocnicze, jednak czasem wykorzystuje się go do ogrzewania bardzo małych domków jednorodzinnych. Systemami wspomagającymi mogą tu być specjalne wentylatory, które rozprowadzają ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Ogrzewanie kominkowe pełni dwojaką funkcję: podnosi walory wizualne domu i efektywnie je dogrzewa.

Kominki są przeważnie zasilane drewnem. Koszt ogrzewania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnych pieców drzewnych i wynosi ok. 12gr za 1kWh. Proste wkłady do kominków z płaszczem wodnym nabędziemy za około 2 tysiące zł, koleiny tysiąc to koszt jego montażu i eleganckiego wykończenia.

Warto zastanowić się nad bardziej zaawansowanymi kominkami, na przykład takimi z płaszczem wodnym. Przybliżony koszt takiego kominka to około 5000 zł. Dzięki płaszczowi wodnemu mamy możliwość ogrzać wodę i doprowadzić ją do centralnego ogrzewania. W efekcie ciepła woda - ogrzana w kominku - trafi następnie do kaloryferów nawet na innych piętrach.

Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod 3

Dodatkowo w niektórych modelach mamy możliwość ogrzewania wody również do kranów, czy prysznica. Dzięki temu oszczędzimy mnóstwo energii elektrycznej zużywanej przez podgrzewacze przepływowe.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile kosztuje montaż kominka zwykłego lub z płaszczem wodnym, zapraszamy na nasz kalkulator kosztów remontu salonu. Oczywiście możesz też otrzymać konkretne oferty na wykonanie wszystkich prac wypełniając ten formularz.

Ogrzewanie kolektorami słonecznymi - najtańsze w użytkowaniu, ale drogie w montażu

Jest to dodatkowy typ ogrzewania, który wykorzystujemy głównie latem. Kolektory słoneczne świetnie nadają się do darmowego podgrzewania wody i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku. Najważniejszym elementem tej konstrukcji jest absorber (urządzenie montowane na spadzistych dachach, które absorbuje promienie słoneczne), Kolektory montowane w naszym klimacie nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń w zimie (zbyt mała ilość promieni słonecznych). Montowanie ich w starszych domach może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Owe koszty są związane z koniecznością wzmocnienia dachu.

Zestaw solarny z kolektorem płaskim to wydatek rzędu 8 tysięcy zł. Nieco droższe są kolektory próżniowe, które możemy nabyć od 10 tys. zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także montaż (do 2 tysięcy zł) oraz ewentualne wzmocnienie dachu (do 5 tysięcy). Pamiętajmy, że w wielu miejscowościach obowiązują dopłaty do kolektorów słonecznych, co pozwala zmniejszyć koszty o 30 do 60%. Zakładając, iż dopłata na kolektor wyniesie 45 procent, wówczas koszt jego montażu i zakupu zwróci się po około 5 latach.

Jaki jest więc optymalny sposób na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Najwygodniejszym sposobem ogrzania domu jednorodzinnego są konstrukcje elektryczne, które stanowią połączenie komfortu użytkowego i ekologii. Niestety takie rozwiązanie jest też zdecydowanie najdroższe (kosztowne są zarówno urządzenia grzewcze jak i ich późniejsza eksploatacja). Nieco tańszym i równie bezproblemowym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Jeśli założymy, iż nasz dom będzie eksploatowany przez wiele lat, wówczas najekonomiczniej będzie zakupić kocioł pulsacyjny, który zmniejsza pobór gazu o 30-40%.

Warto zwrócić uwagę, iż nawet najekonomiczniejsze kotły gazowe nie będą tak tanie w eksploatacji jak kotły na paliwo stałe. Najtańszy w zakupie będzie kocioł zasypowy, który sprawia największe trudności użytkowe i wymaga systematycznej kontroli paleniska. Nieco droższym rozwiązaniem będzie kocioł automatyczny. Warto jednak pamiętać, że taka konstrukcja będzie znacznie wygodniejsza w użytkowaniu i pozwoli na wygenerowanie pewnych oszczędności eksploatacyjnych.

Ogrzewanie kominkowe oraz solarne świetnie sprawdzają się jako ogrzewanie pomocnicze. Jednak nie poleca się ich do całościowego ogrzewania dużych domów jednorodzinnych.

Ocena: 4,7/5 (głosów 18)
, aktualizacja 18 stycznia 2019
Komentarze (23)
 • 20 stycznia 2016 06:01 - MarekWu napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dlatego mam eco kocioł z bezdymnym spalaniem porządnej firmy Firma produkuje też kolektory słoneczne i poważnie się nad nimi zastanawiam.

 • 29 stycznia 2016 11:01 - Krist napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  My mamy z kolei kocioł z Defro zakupiony w hurtowej cenie. Działa dobrze od dwóch lat. Ogrzewanie paliwem stałym jest zdecydowanie najtańsze.

 • 16 lutego 2016 03:02 - DarekM73 napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Zdecydowanie ogrzewanie kolektorami słonecznymi. Ekonomiczne, ekologiczne. Mamy takie - ze zbiornikiem na 300 litrów. Spokojnie wystarcza dla 4-osobowej rodzinki. Do tego oszczędność czasu - nie trzeba bladym świtem lecieć do kotłowni żeby napalić w domu, ciepła woda zawsze jest. Polecam.

 • 19 lutego 2016 07:02 - katarzyna.chlond@gmail.com napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  Niestety ten artykuł strasznie sponsorowany i opisuje kompletne bzdury. Instalacja elektrycznego ogrzewania z grzejnikami to koszt od 25tys ? Chyba grzejniki ze złota. Koszt konwektorów do pokoju ok 500 zł. W zależności od tego ile mamy pomieszczeń mnożymy. U nas 9 pomieszczeń x 500 to 4500zl i to cały koszt instalacji . Pieca nie potrzeba , wystarczy prąd. Najtańsza instalacja ze wszystkich. W dobrze izolowanym domu koszt eksploatacji również porównywalny, szczególnie że mamy duże oszczędności na etapie inwestycji.

 • 08 kwietnia 2016 12:04 - Serdzio napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  Szanowni Państwo,

  ja jestem orędownikiem szukania oszczędności przy wykorzystaniu niestandardowych sposobów. Jednym z takich jest obniżanie rachunku za gaz przy wykorzystaniu prawideł kapitalistycznego rynku - zmieniamy dostarczyciela gazu czy energii elektrycznej na tego, którego oferta jest dla nas najbardziej korzystna. W ostatnich latach pojawia się na rynku co raz to więcej przedsiębiorstw oferującym dystrybucje m.in. gazu. Nowe firmy muszą walczyć z monopolistami i gigantami przy pomocy niskich cen, i takie firmy są tymi, które nas najbardziej interesują. Osobiście polecam firmę Axpo, która - moim zdaniem - oferuje najbardziej atrakcyjne warunki. Zachęcam do czytania, szukania, a ostatcznie do oszczędzania z głową.

  Z serdecznymi pozdrowieniami,
  Kamil Z.

 • 30 września 2016 06:09 - Stefania napisał(a) ocena: 0 głosowało: 2

  Ja z mężem palę od 2 lat pelletem. Jest wydajny i praktycznie w ogóle nie brudzi. W zeszłym roku kupowaliśmy u producenta, w tym roku przerzuciliśmy się na sklep internetowy

 • 28 listopada 2016 12:11 - marcinwol napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  U mnie w domu całkiem niedrogo wychodzi ogrzewanie ekogroszkiem. Tylko warunkiem jest, żeby to był dobry, wysoskokaloryczny towar. My kupujemy z sovillo i nie narzekamy, więc to jest kwestia znalezienia dobrego producenta po prostu.

 • 27 grudnia 2016 11:12 - neverland napisał(a) ocena: -4 głosowało: 4

  Ogrzewanie gazowe może i jest wygodne, ale nie jest tanie! Mieszkam w domu wybudowanym w latach 70-tych, ocieplony ze wszystkich stron + strych + wymiana dachu + rekuperacja + okna 3-szybowe i mając kocioł kondensacyjny z odzyskiem płaciłem w najzimniejszych miesiącach po 1000zł miesięcznie za ogrzanie ok 140 metrów kwadratowych! Dużo! Na emeryturze nie będzie mnie na to stać! Zastanawiam się na powietrzną pompą ciepła, bo opłaty za ogrzewanie są o wiele niższe. Zdecydowałem się na ofertę polskiego producenta A-Pic Design, bo mają tańsze pompy niż zachodni producenci, a gwarancja ta sama.

 • 02 kwietnia 2017 08:04 - MonaL napisał(a) ocena: -5 głosowało: 5

  My z mężem zastanawiamy się nad elektrycznym ogrzewaniem panelowym. Znaleźliśmy polskiego producenta takiego ogrzewania Eco Partner z Rokietnicy. Działają na terenie całej Polski, wykonują gratisowy kosztorys, mają różnorodny wybór paneli. Mnie zainteresowała wersja paneli, na których możne być namalowana dowolna grafika. Podoba mi się w nich to, ze mogą być obrazami na ścianie, tworząc świetny design w mieszkaniu.

 • 17 maja 2017 05:05 - Mariusz. napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Mogą Państwo zobaczyć też ofertę Infrapanel. Ja mam ich panele na podczerwień od ok. 6 lat w domku letniskowym. Rachunki są prawie o połowę niższe w porównaniu ze zwykłymi grzejnikami elektrycznymi dzięki innej zasadzie działania i jego konstrukcji z płytą emisyjną od frontu, co daje maksymalne wykorzystanie wytworzonego ciepła. Myślałem, że znajdę tu dokładniejszy opis jakiś nowinek, że technika znów poszła naprzód przez ten czas, bo szukamy ogrzewania do domu syna. Ale możliwe, że przez najbliższe lata na rynku nie pojawi się nic godnego uwagi z tak dobrymi wynikami jak panele i w równie przystępnej cenie. Do autorów: proszę wziąć pod uwagę komentarze internautów i urealnić ceny urządzeń i eksploatacji.

 • 07 lipca 2017 11:07 - me0wn napisał(a) ocena: -4 głosowało: 4

  Ja skorzystałam z usługi od ozeshop i po trzech latach korzystania z ich paneli słonecznych jestem bardzo zadowolona wydajnością i tym jak bardzo praktyczne okazały się w naszym domu. Dużym plusem też dla mnie było to, że pod nas przygotowali specjalne rozwiązanie zamontowania paneli, kiedy okazało się że pierwsza propozycja nie do końca nam pasowała.

 • 31 sierpnia 2017 02:08 - makatka napisał(a) ocena: -5 głosowało: 5

  Niedawno kupiłem do nowego domu grzejniki producenta Thomson Manissa Europe, jak za 9 grzejników zapłaciłem uczciwe pieniądze, dodatkowo wszystkie zawory i resztę akcesoriów dostałem na miejscu. Teraz wszystko czeka na testy w zimę.

 • 17 listopada 2017 04:11 - Dabek napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  Osobiście mogę polecić zainwestowanie w termostat WiFi Fergusona. Jest bardzo funkcjonalny, no i oszczędny. Dodatkowo za pomocą aplikacji na dowolne urządzenie można w sposób zdalny sterować aż trzema instalacjami: centralnym ogrzewaniem, klimatyzacją i systemem wentylacji. Jeden sezon grzewczy z tym rozwiązaniem mam już za sobą. Czas na kolejny :)

 • 24 stycznia 2018 01:01 - ArekT napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  U mnie w domu posiadam gruntową pompę ciepła bezpośredniego odparowania Fonko. Sprawdza się bardzo dobrze, nawet w momencie gdy na dworze panuje spory mróz.

 • 30 stycznia 2018 12:01 - Weter napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Ja mam gazowe ogrzewanie i jestem bardzo zadowolony. Łatwa obsługa, zawsze mam ciepło w domu, nie muszę się martwić gdzie trzymać opał i pamiętać, żeby go dokładać. Zdecydowałem się na kocioł kondensacyjny firmy Termet. Sprawuje się super i wygląda estetycznie. Jeśli ktoś pisze, że gazowe ogrzewanie jest drogie, to może warto zastanowić się czy macie odpowiednią izolację domu?

 • 03 kwietnia 2018 06:04 - SochaN napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  W artykule jest napisane, że koszt wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania jest wysoki. To nie jest prawda. Ogrzewanie elektryczne jest dużo prostsze w instalacji niż tradycyjne rozwiązanie centralne. Piszę tu o panelach na podczerwień, np. Eco Partner, które łatwo się montuje do już istniejącej instalacji elektrycznej i nie potrzeba żadnego centralnego sterowania. Taki typ ogrzewania idealnie działa jako własnie system niezależny, niecentralny. przez sterowanie każdym pomieszczeniem osobno zyskujemy oszczędności w samej eksploatacji. Oczywiście po odpowiednim ustawieniu sterowników.

 • 26 czerwca 2018 06:06 - neverland napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Pompy ciepła i ich montaż są bardzo drogie, a paliwo stałe to tylko problem, kurz, brud i smog. Wybrałem gaz i nie żałuję (kocioł, grzejniki i cała reszta kupione w Disanie). W domu mamy również wentylacje mechaniczną, która także ogranicza rachunki za ogrzewanie. Sądzę, że ogrzewanie gazowe to najlepszy z możliwych wyborów.

 • 14 sierpnia 2018 01:08 - WKowal napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Zaryzykowałem, bo uwierzyłem w polecenia znajomych, stron internetowych i kupiliśmy do domu gazowy kocioł kondensacyjny Lumea firmy De Dietrich. I trzeba przyznać, że kocioł robi robotę, cichutki, bezawaryjny, wydajny. Jestem bardzo zadowolony i polecam takie rozwiązania.

 • 21 sierpnia 2018 11:08 - AMarzec napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  I dobrze zrobiłeś, ja jestem wieloletnim użytkownikiem DeDietrich i kotła MCR 3 PLUS nigdy się nie zawiodłem. Funkcjonalność, wydajność i bezawaryjność nic dodać nic ująć.

 • 15 grudnia 2018 02:12 - ~Zniesmaczony napisał(a) ocena: 2 głosowało: 6

  Bzdury jeżeli piszecie że elektryczne ogrzewanie kosztuje 25 tys... jeżeli zakładamy że mamy wszędzie grzejniki zasilane ciepłą wodą (bo kosztów instalacji co nie podajecie nigdzie) to uczciwie było by napisać wystarczy zwykła grzałka za 500 zl. Lub podać ceny np kabli grzejnych ze sterowaniem za 6 tys za 1000 m dom ale do ceny inwestycji w przypadku wegla lub gazu dodać ceny instalacji (grzejniki/podłogówka), wyposażenia kotłowni cenę komina i zajętego miejsca na kotłownie. Artykuł merytorycznie na poziomie podstawówki...

 • 24 lipca 2019 02:07 - ~Janek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Podstawa to termoizolacja. Trzeba jednak zwracać uwagę na parametry styropianu, czy są one zgodne z tym co podaje producent na opakowaniu. Najprościej sprawdzić, czy styropian posiada certyfikat ITB

 • 27 lipca 2019 09:07 - ~Marian napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Najlepsze rozwiązanie to pompa ciepła i dobra termoizolacja. Jest to duża inwestycja, ale w perspektywie lat naprawdę opłacalna. Radzę zagłębić temat

 • 30 lipca 2019 10:07 - ~halski napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Kotły Smart Fire są bardzo dobre- kotły retortowe na rózne paliwa. Niskie spalanie opału, dobry sterownik Negros, palnik na różne paliwa. U nas sprawdza sie idealnie

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij