Co to jest twarda woda i jak ją wykryć?

To pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. Twarda woda to taka, która zawiera podwyższone stężenie soli różnych metali. Największe znaczenie mają tu związki wapnia oraz magnezu. Ich stężenie możemy sprawdzić samodzielnie. Wystarczy zakupić specjalny miernik bądź test kropelkowy, aby zmniejszyć twardość wody. Oba produkty nabędziemy w większych marketach budowlanych. Koszt ich zakupu nie powinien przekroczyć kwoty 50 zł.

Pamiętajmy też, że woda płynąca do kranu z wodociągów musi być odpowiednio przebadana. Lokalna stacja wodociągowa dysponuje wszystkimi podstawowymi pomiarami (w tym wskaźnikiem, jaka jest twardość wody). Zatem możemy się do niej zgłosić i poprosić o udostępnienie aktualnych wyników pomiarów.

Czy miękka woda jest lepsza ?

Z pewnością tak. Woda miękka jest pozbawiona kamienia kotłowego, który osadza się na naszych naczyniach, armaturze i w urządzeniach AGD. Brak osadu pozytywnie wpływa na zwiększenie żywotności owych urządzeń. Nie bez znaczenia są też aspekty zdrowotne. Miękka woda korzystnie wpływa na naszą skórę i włosy. Związki wapnia oraz magnezu zmieniają smak cieczy, a kamień nie osadza się na naczyniach. Dlatego napoje przygotowane z wody miękkiej są znacznie smaczniejsze niż z wody twardej.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Jakie filtry do wody warto wybrać?

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będą jednopunktowe filtry zmiękczające wodę. Urządzenia te składają się z niewielkiego korpusu oraz wymienialnego wkładu. Korpus montuje się na rurze, która doprowadza zimną wodę do kranu. Ciecz przechodzi przez wkład wypełniony granulatem jonowymiennym. Głównym zadaniem wkładu jest absorpcja cząsteczek wapnia oraz magnezu. Mechanizm posiada też specjalny filtr końcowy, który nie dopuszcza do wydostania się cząsteczek na zewnątrz. Dzięki temu z kranu płynie woda miękka. Niestety prosty filtr zmiękczający wodę ma kilka wad. Pierwszą jest możliwość zastosowania jedynie w miejscach o niewielkim przepływie wody. Prosty zmiękczacz jest w stanie „przerobić” ok. 3 litry cieczy na minutę. Będzie dobrym rozwiązaniem do użytku przy kranach łazienkowych, czy droższych urządzeniach AGD. Jednak nie sprawdzi się do zastosowania przy bateriach wannowych i prysznicowych. Kolejną niedogodnością jest konieczność częstej zmiany wkładu jonowymiennego. Częstotliwość wymiany to raz na trzy miesiące lub cztery tysiące litrów. Więcej szczegółowych informacji o takich filtrach znajdziesz w tym artykule.

Prosty filtr zmiękczający wodę nie jest w stanie oczyścić jej z niekorzystnych związków chemicznych. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na zakup bardziej zaawansowanych urządzeń. Największą popularnością cieszą się stacjonarne zmiękczacze podszafkowe, które montujemy bezpośrednio pod kranem łazienkowym bądź zlewozmywakiem kuchennym. Lepszej jakości zmiękczacz posiada kilka wymiennych filtrów. Podstawą jest oczywiście filtr z żywicą jonowymienną, która absorbuje cząsteczki magnezu oraz wapnia. Jako dodatek stosuje się też filtr mechaniczny, zatrzymujący zanieczyszczenia stałe. Za filtrem mechanicznym znajduje się także filtr węglowy, oczyszczający wodę z bakterii i niekorzystnych związków chemicznych. Z kranu wypływa miękka woda, która nadaje się wprost do spożycia.

Bardziej wydajny, centralny filtr zmiękczający wodę może zaspokoić zapotrzebowanie kilkuosobowej rodziny. Posiada szereg przydatnych funkcji, takich jak kontrola twardości wody wyjściowej. Filtr z granulatem jonowymiennym skutecznie wyłapuje kationy magnezu i wapnia. Nie musimy wymieniać go na nowy. Jednak co pewien czas konieczna jest regeneracja złoża. W tym celu należy wsypać do zasobnika niejodowaną sól, która wypłucze zalegające kationy. W urządzeniu znajdują się także filtry mechaniczne, węglowe i antybakteryjne, które należy okresowo wymieniać.

Zaawansowane zmiękczacze wody reguły wymagają zasilania elektrycznego o natężeniu 12 V. Zmiękczacz wody jest szczególnie wskazany w gospodarstwach domowych, które korzystają z własnych zasobów wody. Dodatkowe filtry skutecznie zmiękczają wodę i usuwają niekorzystne związki chemiczne. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest wysoka cena zakupu urządzenia. Lepszej jakości, zaawansowany zmiękczacz wody może kosztować powyżej 3 tysięcy złotych.

Więcej szczegółowych informacji na temat filtrów na wodę znajdziesz w tym artykule.

Hydraulik - znajdź hydraulika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 28 000 polecanych hydraulików z serwisu Fixly:

A może filtr odwróconej osmozy?

Woda wypływająca z kranu może być też uzdatniana przez filtr odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna skutecznie usuwa wszystkie mikroelementy, które znajdują się w cieczy. Z kranu wyposażonego w filtr wypływa miękka woda, pozbawiona mikroelementów (podobna do demineralizowanej). Niestety tego typu filtry nadają się jedynie do przyłączy z wodą wodociągową.  Membrany osmotyczne nie są w stanie usunąć zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dlatego osmoza nie może być jedynym źródłem filtracji wody pochodzącej z rzek, jezior czy studni.

Filtr zmiękczający wodę nie musi być kosztowny

Niektóre zmiękczacze wody są dość drogie i wymagają fachowej instalacji. Nie musimy inwestować w takie systemy jeśli zależy nam jedynie na zmiękczeniu wody pitnej. W tym wypadku łatwiej będzie zaopatrzyć się w dzbanek ze specjalnymi filtrami. W ofertach handlowych znajdziemy wiele typów tych produktów. Dobrej jakości dzbanki z filtrem do twardej wody nabędziemy już od 100 zł. Zasada działania filtru wody w niczym nie odbiega od tej, stosowanej w zmiękczaczach. W dzbanku znajduje się filtr węglowy, który wyłapuje cząsteczki magnezu i wapnia. Niektóre filtry dodatkowo absorbują chlor, fenole, pestycydy oraz metale ciężkie. Świetnie sprawdzają się do doraźnego użytku przez kilkuosobową rodzinę. Skuteczność dzbanka z filtrem wody może być dość wysoka, pod warunkiem, że pamiętamy o regularnej wymianie wkładu. Producenci zalecają wymienianie wkładów raz na dwa miesiące.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 77,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny