Czym w praktyce są rekuperatory?

Rekuperator to niewielkie urządzenie, którego głównym zadaniem jest odzyskiwanie ciepła w procesie wentylacji. Świeże i zimne powietrze, które dostaje się do domu, czy danego pomieszczenia, jest przez niego ogrzewane za pomocą ciepłego powietrza, które wydostaje się na zewnątrz.

Czy takie działanie się opłaca? Zdecydowanie tak! To właśnie straty energetyczne związane z ogrzewaniem powietrza oraz wentylacją, powodują tak ogromne koszty ogrzewania naszych domów i mieszkań. Dzięki rekuperatorom można je znacząco zredukować. Szacuje się, że najnowocześniejsze rekuperatory są w stanie odzyskiwać ciepło z wentylacji na poziomie nawet 90%, co rzutuje na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a tym samym rachunków o około 20-30%.

Każdy rekuperator posiada dwa wentylatory – nawiewny oraz wywiewny, a także wymiennik ciepła, którego zadaniem jest ogrzewanie powietrza. Dodatkową korzyścią, jaką niesie za sobą posiadanie rekuperatora, a z której może nie każdy zdaje sobie sprawę, jest fakt, że dzięki specjalnym, wbudowanym filtrom, nie tylko ogrzewa, ale również oczyszcza on powietrze z zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

W jaki sposób przebiega instalacja rekuperatora?

Montaż rekuperatora zdecydowanie najlepiej powierzyć fachowcom – sprawdzonej firmie, takiej, jak na przykład czystyklimat.pl, wyróżniającej się bogatym doświadczeniem i profesjonalnym podejściem. Odradzamy instalację tego typu sprzętu na własną rękę. Zarówno odpowiednie miejsce, montaż, jak i wyregulowanie rekuperatora to ogromnie ważne kwestie, rzutujące na jego późniejsze efektywne działanie.

Najkorzystniej byłoby zdecydować się na tego typu zakup już na etapie budowy domu, bądź przeprowadzania gruntownego remontu. Jego montaż wiąże się bowiem z koniecznością doprowadzenia odpowiednich przewodów do wszystkich pomieszczeń, które następnie warto zabudować ze względów estetycznych – tak, aby nie były widoczne. Jakie będą to koszty? Zakup urządzenia wraz z montażem to wydatek rzędu kilku – kilkunastu tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja, która szybko się zwraca.

Na jaki rekuperator najlepiej się zdecydować?

Obecnie na rynku można znaleźć różnego typu rekuperatory, wykazujące się odmiennym stopniem wydajności i klasą efektywności. Jednym z bardziej popularnych i polecanych modeli są na przykład rekuperatory Thessla Green od polskiego i zaufanego producenta, korzystającego z najnowocześniejszych metod i możliwości technologicznych, m.in. 3D CAD/CAM oraz maszyn CNC, co owocuje świetnymi produktami, które są niezawodne i wykazują się długą żywotnością oraz bezproblemowym działaniem. Ich niewątpliwą zaletą jest szybka i łatwa obsługa – można samodzielnie wymieniać w nich filtry, bez rozkręcania obudowy rekuperatora ani konieczności korzystania ze specjalistycznych narzędzi i sprzętów.

źródło zdjęć: freepik.com

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny