Sprawdzona klasyka i efektowne eksperymenty – tajemnice projektowania wnętrz
Współczesny projektant wnętrz to profesjonalista w tworzeniu efektownych, a zarazem funkcjonalnych przestrzeni. Dzięki projektowaniu, wykończeniom i końcowej aranżacji wnętra nabierają niepowtarzalnego charakteru, dopasowanego nie tylko do potrzeb mieszkańców lub użytkowników, ale także ich upodobań estetycznych i wymagań dotyczących jakości.
Moda przemija, styl pozostaje - ponadczasowe rozwiązania dla wymagających
Nie bez znaczenia u projektanta jest znajomość najnowszych trendów wnętrzarskich, jednak bez ślepego podążania za chwilowymi modami. W projektowaniu wnętrz, jak w wielu innych dziedzinach, trendy potrafią się zmieniać jak w kalejdoskopie. Projekty, wykończenia i aranżacje, które były absolutnym hitem w jednym sezonie, w następnym bywają traktowane już passe. Chociaż warto poznawać najmodniejsze tendencje i aktualne przeboje wnętrzarskie, to przede wszystkim należy umieć w przystępny sposób przedstawić klientowi najróżnorodniejsze style i omówić z nim wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Nic nie nadaje się do tego lepiej niż konkretne przykłady. Doskonale nadają się do tego celu dwa, ponadczasowe style: styl klasyczny oraz styl nowoczesny. Ich zalety doceniają kolejne pokolenia. Nie bez powodu klasyczne i nowoczesne projekty wnętrz od wielu lat należą do najchętniej wybieranych przez klientów.
Nieprzemijający urok klasyki
Styl klasyczny w projektowaniu wnętrz cieszy się nieustającym uznaniem. Owszem, bywają lata, gdy mniej klientów dopytuje o projekty wykonane w tej stylistyce, jednak przytulność i wysoka jakość klasycznych rozwiązań sprawiają, że już w następnym sezonie klasyka znów zachwyca i przypomina o ponadczasowym pięknie. Warto pamiętać, że chociaż wnętrza zaprojektowane w stylu klasycznym zawsze są wyraźnie inspirowane tradycją, to jednak współczesne klasyczne biura i mieszkania, wbrew pozorom i obawom wyrażanym przez niektórych inwestorów, wcale nie wyglądają tak samo, jak te, w których ludzie pracowali i mieszkali kilkadziesiąt lat temu. Jedno jest wspólne: elegancja i wysoka jakość materiałów wykończeniowych oraz ciepłe, naturalne barwy. Takie rozwiązania powodują, że wnętrza klasyczne odbierane są jako przytulne,i przyjazne mieszkańcom lub użytkownikom. Podstawowe cechy projektów klasycznych to harmonia i umiar, również w doborze kolorów. Klasyka jednak wcale nie musi być jednoznaczna z nudą. Jest tu miejsca na efektowne, starannie dobrane dodatki, stylowe żyrandole i efektowne stojące lampy, lustra w rzeźbionych ramach z mosiądzu, a także perskie dywany. Meble, które będą idealnie pasować do klasycznego wnętrza to duże kanapy obitą naturalną skóra, stylizowane regały i komody oraz krzesła z tapicerką w nienarzucające się desenie. Bardzo istotna jest jakość: w klasycznym wnętrzu używa się wyłącznie solidnych, trwałych i doskonałych jakościowo tkanin i materiałów.
Styl nowoczesny - prostota i przestrzeń
Ciekawą alternatywa dla klasyki, jaką może zaproponować projektant wnętrz, jest styl nowoczesny. Pierwotnie stanowił on wyraz buntu przeciw barokowemu przepychowi i bogatym zdobieniom. Hasłem przewodnim nowoczesnych projektów stała się prostota, idąca pod rękę z funkcjonalnością. W nowoczesnych wnętrzach nie ma miejsca na misterne ornamenty i zawijasy. Dominują proste figury geometryczne: wielokąty, okręgi, kwadraty. Docelowa aranżacja ma być oczyszczona ze zbędnych detali i dodatków. Stąd wynika dyscyplina w doborze materiałów wykończeniowych i dominującej kolorystyki. Nowoczesne pomieszczenie charakteryzuje się stonowanym wystrojem, tworzącym przejrzystą i konsekwentną całość. Główne kolory w nowoczesnej palecie to biel, czerń, różne odcienie szarości oraz beże. Żywe, wyraziste barwy mogą być obecne, ale głównie w detalach. Wśród popularnych materiałów można znaleźć drewno, beton dekoracyjny czy świetnie prezentujące się na podłogach płytki ceramiczne o dużych formatach. Postulat przejrzystości bywa często realizowany poprzez łączenie pomieszczeń, na przykład jadalni z kuchnią czy salonu z jadalnią.
Pomoc i wsparcie w trudnym wyborze
Jedną z podstawowych umiejętności dobrego projektanta wnętrz powinna być zdolność precyzyjnego rozumienia oczekiwań klienta. Dzięki temu mogą powstawać projekty odzwierciedlające jego indywidualną wrażliwość, a jednocześnie uwzględniające najważniejsze elementy ulubionego stylu. Klasyka czy nowoczesność? Wybór zawsze należy do klienta. Projektant może być jednak znakomitym wsparciem podczas podejmowania tej decyzji.
artykuł sponsorowany