Projektantka wnętrz

Moda przemija, styl pozostaje - ponadczasowe rozwiązania dla wymagających

Nie bez znaczenia u projektanta jest znajomość najnowszych trendów wnętrzarskich, jednak bez ślepego podążania za chwilowymi modami. W projektowaniu wnętrz, jak w wielu innych dziedzinach, trendy potrafią się zmieniać jak w kalejdoskopie. Projekty, wykończenia i aranżacje, które były absolutnym hitem w jednym sezonie, w następnym bywają traktowane już passe. Chociaż warto poznawać najmodniejsze tendencje i aktualne przeboje wnętrzarskie, to przede wszystkim należy umieć w przystępny sposób przedstawić klientowi najróżnorodniejsze style i omówić z nim wady i zalety poszczególnych rozwiązań. 

Nic nie nadaje się do tego lepiej niż konkretne przykłady. Doskonale nadają się do tego celu dwa, ponadczasowe style: styl klasyczny oraz styl nowoczesny. Ich zalety doceniają kolejne pokolenia. Nie bez powodu klasyczne i nowoczesne projekty wnętrz od wielu lat należą do najchętniej wybieranych przez klientów. 

Nieprzemijający urok klasyki

Styl klasyczny w projektowaniu wnętrz cieszy się nieustającym uznaniem. Owszem, bywają lata, gdy mniej klientów dopytuje o projekty wykonane w tej stylistyce, jednak przytulność i wysoka jakość klasycznych rozwiązań sprawiają, że już w następnym sezonie klasyka znów zachwyca i przypomina o ponadczasowym pięknie. Warto pamiętać, że chociaż wnętrza zaprojektowane w stylu klasycznym zawsze są wyraźnie inspirowane tradycją, to jednak współczesne klasyczne biura i mieszkania, wbrew pozorom i obawom wyrażanym przez niektórych inwestorów, wcale nie wyglądają tak samo, jak te, w których ludzie pracowali i mieszkali kilkadziesiąt lat temu. Jedno jest wspólne: elegancja i wysoka jakość materiałów wykończeniowych oraz ciepłe, naturalne barwy. Takie rozwiązania powodują, że wnętrza klasyczne odbierane są jako przytulne,i przyjazne mieszkańcom lub użytkownikom. Podstawowe cechy projektów klasycznych to harmonia i umiar, również w doborze kolorów. Klasyka jednak wcale nie musi być jednoznaczna z nudą. Jest tu miejsca na efektowne, starannie dobrane dodatki, stylowe żyrandole i efektowne stojące lampy, lustra w rzeźbionych ramach z mosiądzu, a także perskie dywany. Meble, które będą idealnie pasować do klasycznego wnętrza to duże kanapy obitą naturalną skóra, stylizowane regały i komody oraz krzesła z tapicerką w nienarzucające się desenie. Bardzo istotna jest jakość: w klasycznym wnętrzu używa się wyłącznie solidnych, trwałych i doskonałych jakościowo tkanin i materiałów. 

Styl nowoczesny - prostota i przestrzeń

Ciekawą alternatywa dla klasyki, jaką może zaproponować projektant wnętrz, jest styl nowoczesny. Pierwotnie stanowił on wyraz buntu przeciw barokowemu przepychowi i bogatym zdobieniom. Hasłem przewodnim nowoczesnych projektów stała się prostota, idąca pod rękę z funkcjonalnością. W nowoczesnych wnętrzach nie ma miejsca na misterne ornamenty i zawijasy. Dominują proste figury geometryczne: wielokąty, okręgi, kwadraty. Docelowa aranżacja ma być oczyszczona ze zbędnych detali i dodatków. Stąd wynika dyscyplina w doborze materiałów wykończeniowych i dominującej kolorystyki. Nowoczesne pomieszczenie charakteryzuje się stonowanym wystrojem, tworzącym przejrzystą i konsekwentną całość. Główne kolory w nowoczesnej palecie to biel, czerń, różne odcienie szarości oraz beże. Żywe, wyraziste barwy mogą być obecne, ale głównie w detalach. Wśród popularnych materiałów można znaleźć drewno, beton dekoracyjny czy świetnie prezentujące się na podłogach płytki ceramiczne o dużych formatach. Postulat przejrzystości bywa często realizowany poprzez łączenie pomieszczeń, na przykład jadalni z kuchnią czy salonu z jadalnią.

Pomoc i wsparcie w trudnym wyborze

Jedną z podstawowych umiejętności dobrego projektanta wnętrz powinna być zdolność precyzyjnego rozumienia oczekiwań klienta. Dzięki temu mogą powstawać projekty odzwierciedlające jego indywidualną wrażliwość, a jednocześnie uwzględniające najważniejsze elementy ulubionego stylu. Klasyka czy nowoczesność? Wybór zawsze należy do klienta. Projektant może być jednak znakomitym wsparciem podczas podejmowania tej decyzji.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny