Dlaczego sprężarki tłokowe są tak popularne?

Choć sprężarki tłokowe są jednymi z najstarszych konstrukcji urządzeń pneumatycznych, to do dziś są one jednymi z chętniej wybieranych kompresorów. Oczywiście nowoczesne sprężarki tłokowe diametralnie różnią się od dawnych kompresorów, niemniej zasada ich działania pozostaje niezmienna.

Sprężarki wyposażone w tłok sprężający znajdują zastosowanie zarówno w przydomowych garażach, warsztatach samochodowych, serwisach wulkanizacyjnych, jak również w zakładach przemysłowych i przemyśle ciężkim. Sprężarki tłokowe to konstrukcje olejowe lub bezolejowe, które pozwalają uzyskać pojedynczy lub podwójny stopień sprężania. Zapewniają one szeroki zakres parametrów technicznych, dzięki czemu bez trudu możliwe jest dopasowanie urządzenia do rodzaju, specyfiki i intensywności planowanych prac pneumatycznych.

Zastosowanie sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe powszechnie stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zasilenie w sprężone powietrze pistoletów lakierniczych oraz narzędzi i urządzeń pneumatycznych. Najczęściej możemy spotkać je w branży motoryzacyjnej w różnego rodzaju warsztatach, serwisach i lakierniach samochodowych. 

Poza tego rodzaju obiektami, ze sprężarek tłokowych korzysta się także m.in. w górnictwie w pracach wydobywczych, w przemyśle tekstylnym i włókienniczym, w pralniach chemicznych, w branży spożywczej oraz w różnorodnych nowoczesnych systemach produkcyjnych – np. w przemyśle drzewnym, przemyśle tworzyw sztucznych czy w branży stolarskiej i meblarskiej. Oczywiście sprężarki tłokowe sprawdzą się także w zastosowaniu amatorskim i hobbystycznym.

Zalety sprężarek tłokowych

Nieskomplikowana konstrukcja i prosta zasada działania tego typu kompresorów powodują, że są to jedne z najtrwalszych, najbardziej uniwersalnych i jednocześnie niezawodnych sprężarek. Dzięki prostocie konstrukcyjnej są również bardzo łatwe w eksploatacji i w konserwacji. 

Dodatkowo są zarówno tanie w zakupie, jak i w użytkowaniu. Zależnie od parametrów technicznych, mogą być one przystosowane do pracy ciągłej oraz do prac z częstymi zmianami obciążenia. Na uwagę zasługują także niewielkie gabaryty sprężarek tłokowych.

Szeroki wybór sprężarek tłokowych znajdziesz na: https://www.isprzet.pl/pl/sprezarki-tlokowe/.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny