Urządzenie ogrodu

Krok I: Określ główną funkcję ogrodu

Często mówi się, że ogród powinien być funkcjonalny. Jednak już samo to, co kryje się pod tym pojęciem, zależy wyłącznie od nas. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, do czego przede wszystkim ma służyć ogród. Czy ma stanowić mini ogród botaniczny do podziwiania roślin, czy też być miejscem, gdzie można aktywnie spędzać czas, także z dziećmi? W ostatnim wypadku oczywiście warto zaplanować przestrzeń do gry w piłkę i innej rozrywki, ale w małym ogrodzie ciekawym rozwiązaniem będzie trampolina. Dostarczy dzieciom masę atrakcji na świeżym powietrzu, a w tym miejscu można ją kupić w okazyjnej cenie. Stanowi ciekawą alternatywę dla basenu, na który przyjdzie czas dopiero latem.

Krok II: Wyznacz inne strefy w ogrodzie

Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń w ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć w nim kilka funkcji. Największa strefa, jak już wiadomo, powinna być przeznaczona na czynności zgodne z preferencjami użytkowników. Na tarasie lub w bezpośrednim sąsiedztwie domu powinna się znaleźć strefa wypoczynku ze stołem, krzesłami i ewentualnie huśtawką. Warto, by stanął tutaj także grill, dostępny w tym miejscu w atrakcyjnej cenie.

Oprócz wspomnianej strefy rekreacyjnej i wypoczynkowej, warto wyznaczyć także strefę reprezentacyjną z ciekawymi roślinami. To opcja dla osób, które lubią dbać o ogród, mają do tego predyspozycje i dysponują czasem. W droższej wersji zadanie to można zlecić profesjonalistom, którzy w fachowy sposób zadbają o rośliny.

Krok III: Określ styl ogrodu

Zastanów się, jakie rośliny do ogrodu interesują cię najbardziej oraz przede wszystkim, ile jesteś w stanie poświęcić na ich pielęgnację. Najbardziej wymagający będzie ogród japoński, w którym powinna panować perfekcja. Nie powinno w nim zabraknąć dobrze kształtowanych drzewek bonsai. Jeśli wolisz romantyczny klimat, wybierz ogród angielski, pełen kwiatów, altanek i pergoli. Ogród wiejski to z kolei przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe oraz zioła, które oprócz tego, że dają owoce, zachwycają wyglądem. Jest to jednak ogród dość absorbujący. Brakującym czasu poleca się wybór ogrodu z krzewami iglastymi, które nie mają dużych wymagań.Krok IV: Aranżacja i wyposażenie

To moment na wyznaczenie ścieżek, zaplanowanie infrastruktury, ewentualnej budowy oczka wodnego czy skalniaków. W tym punkcie można skorzystać z pomocy profesjonalistów, ale wystarczy odrobina czasu i chęci, by samodzielnie znaleźć najlepsze rozwiązania. Warto zadbać o najmniejsze szczegóły, jak na przykład ekonomiczne i praktyczne lampki solarne do oświetlania ścieżek, dostępne w tym miejscu w atrakcyjnej cenie. Na szczęście wiosenne urządzenie ogrodu nie musi się wiązać z dużymi wydatkami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny