Sprzątanie i utrzymanie domu - proste porady, które pomogą Ci utrzymać dom w czystości
Proste triki, które pomogą w codziennym sprzątaniu i utrzymaniu domu
Utrzymanie domu, nawet małego, w porządku to nie lada wyzwanie. Bałagan robi się z zaskakującą prędkością, a kurz potrafi powrócić tuż po przetarciu mebli ściereczką. Na szczęście można sobie to ułatwić i wypracować system, dzięki któremu porządek rozgości się u nas na dobre. Poznaj kilka prostych tricków, które pomogą ci w codziennym sprzątaniu.
Sprzątanie kuchni – kilka prostych sposobów
Kto chociaż raz zabrał się za szorowanie wszystkich zakamarków w kuchni dobrze wie, że nie jest to łatwe. Utrzymanie domu w czystości zaczyna się właśnie tu. To przecież najbardziej „brudzące się” pomieszczenie.
Na pierwszy ogień niech idą wszelkie… przypalenia. Spalony garnek bez trudu doprowadzisz do porządku, jeśli sięgniesz po płyn do płukania tkanin. Dzięki niemu pozbędziesz się spalenizny. 2-3 łyżki detergentu należy rozmieszać w wodzie i wlać do garnka. Zostaw na kilka minut a następnie dokładnie umyj gąbką nasączoną płynem do naczyń. Zobaczysz, jak błyskawicznie zniknie brud.
Kolejnym trudnym do wyszorowania miejscem jest piekarnik. Jego zabrudzone tłuszczem ścianki nie poddają się nawet silnym środkom myjącym. Aby ułatwić sobie to zadanie, wstaw na kilka minut do rozgrzanego piekarnika naczynie żaroodporne z gorącą wodą i połówkami cytryn. Powstająca w czasie grzania para wodna osiądzie na ściankach i zmiękczy zabrudzenia. Kiedy trochę przestygną, będziesz mógł bez problemu usunąć je ścierką. Takie czyszczenie piekarnika będzie najbardziej efektywne.
Równie łatwo można usunąć brud z płyty elektrycznej. Często pozostają na niej tłuste plamy, krople wrzącego sosu czy pryskający olej. Z biegiem czasu zasychają i trudno jest je umyć. Nie musisz szorować delikatnej płyty druciakiem i narażać jej na uszkodzenia. Wystarczy, że zrobisz jej „peeling” kawowy. Nałóż na ściereczkę trochę fusów po zaparzonej kawie i delikatnie przecieraj kuchenkę. Wszystko powinno szybko odrywać się od powierzchni. Teraz wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe.
Sprzątanie łazienki - usuwanie kamienia w kilka chwil
Bardzo kłopotliwe jest także utrzymanie porządku w łazience. W tym przypadku ogromnie ważne jest regularne sprzątanie, ponieważ nagromadzający się kamień jest bardziej uciążliwy i trudniejszy do usunięcia. Dlatego co tydzień warto całą łazienkę dobrze wyszorować, by zapobiec pojawianiu się osadów, które później mogą już się zadomowić na dobre.
Jeśli jednak kamień już się pojawił, na przykład w toalecie, można sobie z nim poradzić. Przydatny okazuje się ocet, który ma bardzo silne działanie. Jest lekko wybielający, dzięki czemu armatura będzie wspaniale się prezentować. Ocet możesz wlać do muszli i pozostawić na godzinę lub dwie. Świetnie sprawdza się także soda oczyszczona, a papka zrobiona z tych dwóch składników i wody będzie najsilniejszą bronią na zabrudzenia. Wystarczy nałożyć ją na gąbkę i energicznie pocierać pokryte kamieniem miejsca. Taki domowy sposób jest skuteczniejszy niż wiele chemicznych środków przeznaczonych do mycia toalety.
Uciążliwy kamień często pokazuje się także na kranach, wężach w wannie czy w kabinie prysznicowej. Tak małą powierzchnię trudno szorować, nawet za pomocą szczoteczki do zębów, ale tutaj znów może z pomocą przyjść ocet. Wystarczy nasączyć nim materiałowe chusteczki lub ściereczki i bardzo dokładnie owinąć nimi baterię i inne chromowane elementy, na których osiadł kamień. Pod wpływem octu zacznie się on rozpuszczać i odchodzić, dzięki czemu bez wysiłku będziesz mieć czyste baterie łazienkowe.
Sprzątanie: organizacja kontra bałagan
Utrzymanie domu w porządku to także kontrola nad bałaganem. Ma on tę właściwość, że pojawia się niepostrzeżenie i szybko się rozprzestrzenia. Z jednej porzuconej mimochodem na kanapie kurtki raptem robi się stos rzeczy do poukładania. A jeden bałagan zdaje się przyciągać następny i tak w kółko.
Pomóc może ci odpowiednia organizacja. Przede wszystkim – im mniej rzeczy, tym łatwiej nad nimi zapanować. Zadbaj o to, by w twoich szafach, spiżarniach i komodach nie było zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy. Dlatego pierwszym krokiem jest wyrzucenie lub sprzedanie wszystkiego, czego nie zakładasz od jakiegoś czasu, zepsutej lub starej elektroniki, zniszczonych butów, nieprzydatnych drobiazgów, powtarzających się elementów i sprzętów kuchennych.
Pozostałe, potrzebne i przydatne rzeczy wystarczy racjonalnie porozkładać. Tutaj przydadzą się specjalne organizery do szaf i szuflad. Jeśli podzielisz ubrania czy drobiazgi na kategorie, łatwiej będzie ci ich szukać i kontrolować ich rozmieszczenie. Tutaj przydadzą się różnego rodzaju pudełeczka, koszyczki i słoiczki.
Utrzymanie domu w porządku będzie łatwiejsze także, jeśli większość rzeczy będzie schowana. Bibeloty i różne przedmioty stojące na wierzchu, chociaż są ładne, robią wrażenie nieuporządkowania. Jeśli zminimalizujesz ich liczbę, zwłaszcza w kuchni, wszystko będzie wyglądało na przestronniejsze, bardziej poukładane, czystsze po prostu. Na dodatek nie będziesz musiał zaczynać cotygodniowego sprzątania od układania i chowania nadmiaru rzeczy.