Sprzątanie mieszkania - porady praktyczne, sprytne sposoby, proste rozwiązania

Generalne sprzątanie domu lub mieszkania to niezwykle ważne zadanie. Nie chodzi tu tylko o nieestetyczny bałagan. Nagromadzenie kurzu, niewyczyszczone dywany czy zaniedbana łazienka mają zły wpływ na zdrowie. Z tego powodu cierpią nie tylko alergicy. Dlatego też przedstawiamy ciekawe porady jak ułatwić sobie sprzątanie mieszkania i domu. A jeśli nie mamy na to czasu warto zatrudnić firmę sprzątającą. Taką, która obsługuje miasta takie jak Warszawa, Gdańsk, Katowice, ale też małe miejscowości.

Generalne sprzątanie domu

W zasadzie w sklepach możemy zdobyć środki czyszczące na każde zabrudzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele z nich ma negatywny wpływ na środowisko. Niestety często są też po prostu za drogie. Na szczęście istnieją naturalne substancje czyszczące, które warto wykorzystać. Najpierw, więc zaplanujmy po kolei wszystkie etapy, tak by sprzątnie mieszkania było dobrze zorganizowane. Następnie sięgnijmy po naturalne środki czyszczące lub te, które mamy w domu. Do najczęściej używanych należy soda oczyszczona, sól, sok z cytryny, białko jajka. Na przykład mieszanka octu i soli świetnie sprawdza się w usuwaniu kamienia z kranów i baterii. Sam ocet nadaje się do czyszczenia blatów kuchennych.

Ważnym zagadnieniem jest też sprzątanie łazienki. Szczególnie uciążliwe są zabrudzone fugi przy kafelkach. Mogą rozwijać się na nich grzyby lub pojawiać pleśń. Jak je, zatem wyczyścić? Można oczywiście skorzystać z detergentów, lecz wcale nie trzeba. Z pomocą, bowiem przychodzi proszek do pieczenia. Wystarczy go rozprowadzić po mokrych fugach. Po 30 minutach zmyć mokrą gąbką lub ścierką i gotowe. Sprzątanie łazienki można też wykonać za pomocą wspomnianego już octu, soku z cytryny, czy nawet pasty do zębów. Ciekawostką jest fakt, że soda oczyszczona przyda się podczas czyszczenia dywanów, tapczanów czy kanap. Wystarczy posypać nią wspomniane powierzchnie i po 2 godzinach odkurzyć.

Fachowe sprzątanie mieszkania – usługi i cennik

Nasze porady nie zdadzą się na nic, jeśli zwyczajnie nie mamy czasu na sprzątnie. Wtedy warto zatrudnić firmę sprzątającą. Wiele takich instytucji prowadzi sprzątanie w dużych miastach jak na przykład Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk. Oferta firm i cennik obejmują wiele ważnych prac. Jest to między innymi mycie okien, pranie tapicerki i dywanów, usuwanie kurzu, sprzątanie łazienki itp. Cena takich usług zależy przede wszystkim od metrażu. Posprzątanie kawalerki zazwyczaj kosztuje 130-150 zł. Mieszkania 3-pokojowego 180-250 zł. Co oczywiste z uwagi na wielkość, sprzątanie domu jest droższe. Cena to około 300-360 zł.