Śruba mikrometryczna – opis oraz zasada działania

Śruba mikrometryczna to jedno z przyrządów mikrometrycznych. Pozwala ona na przeprowadzenia pomiaru, a następnie jego odczyt z bardzo dużą dokładnością. Dzięki specjalnej budowie mikrometru dokładność śruby mikrometrycznej wynosi nawet 0,01 mm. Inne przybory mikrometryczne to także mikrometry szczękowe, głębokościomierze mikrometryczne czy głowice i wkładki mikrometryczne.

W celu wykonania odczytu przedmiot należy włożyć między kowadełko, a wrzeciono śruby mikrometrycznej. Pomiar śrubą mikrometryczną oparty jest na prostej zasadzie działania. Wystarczy jedynie zakręcić bębnem przy pomocy odpowiedniego sprzęgiełka. Regulację należy przeprowadzić do momentu uzyskania oporu i usłyszenia charakterystycznego dźwięku. Uzyskane ustawienie mikrometru pozwala na odczytanie pomiaru. Wystarczy przeczytać skalę główną oraz dodatkową. Z podziałki wzdłużnej pobiera się milimetry oraz połówki milimetrów, a z podziałki poprzecznej setne części milimetra.

Prawidłowa regulacja oraz ustawienie mikrometru jest ważne w przypadku precyzyjnego pomiaru. Inną istotną rzeczą jest to, aby właściwie objąć i ścisnąć mierzony przedmiot. Opis obsługi śruby mikrometrycznej zawiera w sobie także zalecenie, aby przedmiot był ściskany zawsze z taką samą, choć niewielką siłą. Charakterystyczny dźwięk „grzechotania” gwarantuje prawidłowe korzystanie z mikrometru.

Budowa mikrometru

Śruba mikrometryczna w części głównej posiada tuleję, która na swojej powierzchni ma skalę. Kolejnym ważnym elementem jest obrotowy bęben, na którym wyrysowana jest dodatkowa skala nazywana noniuszem. Ta dodatkowa podziałka podzielona jest na 50 działek o długości 0,01 mm. Bardzo duża dokładność śruby mikrometrycznej zapewniona jest właśnie dzięki obecność noniusza.

Skala główna na tulei posiada odstępy 1 mm oraz 0,05 mm. Dokładny pomiar śrubą mikrometryczną będzie możliwy przy współpracy zarówno skali głównej, jak i dodatkowej. Takie właśnie ustawienie mikrometru pozwala na odczyty liniowe zewnętrzne, wewnętrzne jak i mieszane.

Śruba mikrometryczna na białym tle oraz pomiar śrubą mikrometryczną i dokładność śruby mikrometrycznej
Śruba mikrometryczna krok po kroku, czyli pomiar śrubą mikrometryczną i dokładność śruby mikrometrycznej

Niewłaściwa regulacja śruby mikrometrycznej może doprowadzić do jej uszkodzenia. Z uwagi na wysoką cenę sprzętu i precyzję dokładności śruby mikrometrycznej należy odpowiednio jej używać. Bardzo mały skok śruby, który wynosi nawet 0,05 mm powoduje, że w przypadku użycia większej mocy powstaje bardzo duża siła na szczękach doprowadzająca do uszkodzenia. Wysoka cena mikrometru nie sprawia, że można go używać niczym niezniszczalne imadło. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o śrubach i wkrętach.

Co i jak mierzyć przy pomocy śruby mikrometrycznej?

Pomimo odpowiedniego ustawienia mikrometru na mierzonym przedmiocie może dochodzić do nieprawidłowych pomiarów. Może się zdarzyć tak, że bęben z podziałką nie wskazuje „zero” na początku pomiaru. Jest to sytuacja wynikająca z poprzedniego mierzenia czy nagłej zmiany temperatury. Choć wygląda to na błąd urządzenia, to nie jest to w żaden sposób jego awaria wymagająca interwencji serwisanta.

Aby móc prawidłowo zrobić odczyt w takiej sytuacji, wystarczy od końcowego wyniki odjąć to początkowe położenie. Zdarza się też tak, że ruchomy bęben obrotowy śruby mikrometrycznej jest przesunięty względem bębna nieruchomego. Jeśli jest to możliwe, można oczywiście spróbować skręcić śrubę na „zero” wykorzystując do tego sprzęgło.

Cena śruby mikrometrycznej nie jest niska, ale za to spektrum jej zastosowań szerokie. Mikrometrem można mierzyć grubość ścianek rur grubość drutu. Śruba mikrometryczna bez problemów przyda się do pomiaru kół zębatych czy do pomiaru narzędzi trójostrzowych. Mikrometr z powodzeniem znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach w życiu codziennym, jak i wśród profesjonalistów.

ikona podziel się Przekaż dalej