Śruba z okrągłym łbem – ogólna charakterystyka oraz zastosowanie

Śruba zamkowa posiada specjalną konstrukcję łba z tak zwanym podsadzeniem. Dzięki niemu śruba z łatwością może być zamontowana na stałe w drewnie bez ryzyka nieoczekiwanego odkręcenia. Gwarantuje to wysoką jakość użytkowania oraz bezpieczeństwo. Śruby zamkowe mogą być w różnych klasach twardości według ogólnej klasyfikacji śrub. Często spotykane wśród śrub grzybkowych są klasy 4.8 i 8.8.

Śruba grzybkowa znajduje swoje zastosowanie przy mocowaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych. Aby tą czynność z łatwością wykonać potrzebna jeszcze jest odpowiednia nakrętka oraz podkładka. Śruba powinna być umocowana we wcześniej wykonanym otworze. Śruby z okrągłym łbem spełniają normy PN M-82406, DIN 603 oraz ISO 8677.

Przy pomocy śruby z łbem grzybkowym z łatwością można zamocować drewniane okucie, listwy czy tablicę. Niekiedy spotkać można także śruby nierdzewne ozdobne lub czarne, które dzięki swoim wartościom wizualnym mają zastosowanie w przemyśle meblarskim. Śruba zamkowa sprawdza się także do budowy maszyn. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze śrub nierdzewnych.

Śruba z łbem grzybkowym – ceny oraz opinie

Bezpośrednio na cenę rynkową wpływ ma wiele czynników związanych z wybranym modelem śruby grzybkowej. Jednym z nich jest długość łba grzybkowego, która wynosi od kilku do kilkunastu milimetrów średnicy. Dzięki temu można stosować nomenklaturę opierającą się właśnie na tych wymiarach np. M10 czy M16.Określenie „M10 x 20” oznacza śrubę o średnicy gwintu 6 mm oraz długości (bez łba) 20 mm. Dzięki temu łatwo można przeglądać ofertę śrub zamkowych.

Dodatkowym elementem wprowadzającym różnicę w cenach jest wygląd śruby. Tradycyjne najtańsze śruby z okrągłym łbem srebrne będą tańsze niż czarne czy ozdobne używane w produkcji przykładowo mebli. Inny aspekt to stopień odporności na rdzę. Wiadomo, że każdy chciałby, aby śruby po paru latach nie zostały pokryte rdzawym nalotem. Ma to duży wpływ na estetykę całej konstrukcji drewnianej. Niestety, ale chcąc mieć śruby bardziej wytrzymałe na działanie niekorzystnych czynników, trzeba zapłacić więcej za śruby nierdzewne.

Polecane promocje na narzędzia

Przykładowe modele śruby z okrągłym łbem wraz z cenami

Model śruby grzybkowej

Orientacyjna cena

śruba M10 x 20 DIN 603 A2 zamkowa nierdzewna

0,69 zł za sztukę

śruba M10 x 25 DIN 603 A2 zamkowa nierdzewna

0,76 zł za sztukę

śruba M10 x 70 DIN 603 A2 zamkowa nierdzewna

1,53 zł za sztukę

śruba M10 x 150 DIN 603 A2 zamkowa nierdzewna

3,43 zł za sztukę

śruba M16 x 60 DIN 603 A2 zamkowa nierdzewna

7,06 zł za sztukę

śruba M16 x 100 DIN 603 A2 zamkowa nierdzewna

9,89 zł za sztukę

śruba M16 x 100 DIN 603 A2 zamkowa nierdzewna

12,89 zł za sztukę

Śruba zamkowa – porady zakupowe

Aby prace remontowo-budowlane szły sprawnie, to ważna jest dobra jakość materiałów. W przypadku śrub nierdzewnych, jaką niewątpliwie jest śruba zamkowa, zdecydowanie można tej jakości oczekiwać. Z drugiej jednak strony, aby mocowanie było wytrzymałe i bezpieczne, także materiały, które będą ze sobą łączone powinny być odpowiednie. 

Śruby nierdzewne w zależności od stopnia ochrony przed rdzą mogą posiadać inne zastosowanie, a co najważniejsze także cenę. Najmniej kosztowna będzie śruba zamkowa cynkowana galwanicznie. Wraz ze zwiększającym się stopniem ochrony, wzrasta także jej cena. Następną w kolejności, jeśli weźmiemy pod uwagę wytrzymałość oraz cenę jest śruba cynkowa ogniowo, Śruba zamkowa, która posiada najlepsze opinie, ale również wysoką ceną to śruba ze stali nierdzewnej A2.

Przyglądając się rodzajom śrub grzybkowych oraz ich opiniom można stwierdzić, iż najlepszym wyborem będą śruby nierdzewne. Różnica w cenie nie jest znacząca, dlatego każdy może sobie na nie pozwolić. Również inne kolory śrub cieszą popularnością, czy to kolor czarny czy inne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny