Stacja zmiękczania wody w domu jednorodzinnym i mieszkaniu

Do czego przydają się instalacje uzdatniania wody?

Przydomowa stacja uzdatniająca wodę może mieć wiele zastosowań. Najpowszechniejszym problemem jest twarda woda z publicznych ujęć. Dostępne w ofertach sprzedaży uzdatniacze posiadają złoża jonowymienne. Stacja zmiękczania wody zamienia jony wapnia i magnezu (twarda woda posiada je w wysokim stężeniu) oraz zamienia na jony sodu. W efekcie, w domu jednorodzinnym uzyskujemy wodę miękką. Możemy ją wykorzystać do celów spożywczych, do prania czy obsługi zmywarki.

Stacja uzdatniania wody jest też w stanie zmniejszyć poziom żelaza i manganu. Jest to wydajne oczyszczanie wody pitnej, która posiada lekko ciemniejsze zabarwienie lub posmak metalu. Przydomowa stacja może posiadać różnego rodzaju katalizatory, które skutecznie neutralizują poziom żelaza oraz manganu i ograniczają go do zalecanego poziomu.

Oczyszczanie wody pitnej może także polegać na usunięciu chloru. Przydomowa stacja skutecznie usunie smak i zapach chloru, co przełoży się na znaczne poprawienie walorów smakowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uzdatnianiu wody.

Większość instalacji w domu jednorodzinnym działa niemal bezobsługowo. W większości przypadków wystarczy wymieniać sól do uzdatniania wody oraz wyregulować parametry pracy. Bardziej zaawansowana stacja uzdatniania wody posiada komfortowe systemy sterowania oraz kontroli.

Zmiękczanie wody - najważniejsze plusy i minusy

Instalacje uzdatniania wody przynoszą wiele korzyści. Pierwszą jest redukcja kamienia. Twarda woda jest główną przyczyną pojawiania się nieestetycznych zacieków na wannach czy kabinach prysznicowych. Stacja uzdatniania wody eliminuje ten problem i ułatwia codzienne utrzymanie czystości.

Instalacje uzdatniania wody będą też korzystne dla urządzeń. Brak kamienia kotłowego w instalacji centralnego ogrzewania, zmywarce czy pralce przełożą się na zwiększenie ich żywotności.

Twarda woda jest też niekorzystna dla naszego zdrowia. Dostępne w ofertach sprzedaży uzdatniacze poprawią parametry wody pitnej, co przełoży się na lepsze uzupełnienie minerałów w organizmie. Zastosowana sól do uzdatniania wody sprawia, że przydomowa stacja będzie w stanie dostarczyć do wanny czy kabiny prysznicowej wodę miękką. Kąpiel w wodzie miękkiej pozostawia gładką skórę i lśniące włosy. Nie bez znaczenia będzie także jakość prania. Twarda woda nie jest sprzymierzeńcem naszej odzieży. Do prania znacznie lepiej sprawdza się woda miękka, pozostawiająca miękkie i ładnie pachnące tkaniny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o soli do uzdatniania wody?

Opnie o instalacjach w domu jednorodzinnym

Przydomowa stacja zmiękczania wody przynosi wiele odczuwalnych korzyści. Dzięki temu większość instalacji posiada dobre opinie użytkowników. Warto przy tym wspomnieć, iż najlepsze opinie posiadają uzdatniacze znanych producentów. Najtańsze instalacje uzdatniania wody często okazują się nietrwałe oraz mało skuteczne. Dlatego cena nie powinna być głównym parametrem wyboru instalacji.

Instalacje uzdatniania wody powinny być dobrze dobrane do parametrów wody zastanej. Nie ma sensu inwestować w uzdatniacze z katalizatorem żelaza, jeśli jego ilość w wodzie będzie bardzo niewielka. Z kolei sól do uzdatniania wody nie będzie potrzebna w instalacjach, po których płynie woda miękka. Co ciekawe, sól do uzdatniania wody może być wprowadzona bezpośrednio do zmywarki lub pralki. Jest to najprostszy sposób na poprawę parametrów cieczy. Dużym atutem owego rozwiązania jest atrakcyjna cena zakupu.

Analizując opinie o stacjach uzdatniania należy przyjąć, że największą popularnością cieszą się instalacje dopasowane do potrzeb 3-5 osobowej rodziny. Możemy je zamontować w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. Tego typu stacja uzdatniania wody nie zajmie dużo miejsca, a jednocześnie umożliwi komfortowe użytkowanie całej instalacji. Większe instalacje uzdatniania wody przydają się jedynie w przypadku zwiększonego zużycia cieczy. Dużym mankamentem tego rozwiązania jest wyższa cena, która skutecznie zniechęca do siebie wielu inwestorów. Sprawdź także ten artykuł o stacjach zmiękczania wody.

Bardziej wydajne instalacje uzdatniania wody posiadają szereg dodatkowych czujników i udogodnień. Dzięki temu są powszechnie uznawane za produkty godne zainteresowania. Tym samym zbierają przychylne opinie użytkowników i inwestorów.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Popularne instalacje uzdatniania wody

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele godnych polecenia modeli instalacji do uzdatniania wody pitnej. Poniżej zaprezentujemy kilka przykładowych rozwiązań. Ustawiliśmy je według kolejności cenowej, od rozwiązania najtańszego do najdroższego.

Stacja zmiękczania wody Maxi Slim Eco RX 10 – to niewielkie, kompaktowe uzdatniacze dla jednego do trzech użytkowników. Umożliwia oczyszczanie wody pitnej z jonów magnezu i wapnia. Średnie zużycie soli na regeneracje wynosi 2,1 kg, a przepływ nominalny 0,6 m3/h. Model posiada przychylne opinie użytkowników. Jego dużym atutem okazuje się niewielki rozmiar oraz atrakcyjna cena zakupu. Stacja zmiękczania wody Maxi Slim Eco RX 10 kosztuje około 1 200 zł.

Stacja uzdatniania wody Ocean BNT 25 – urządzenie o średniej wydajności 2,2 m3/h, dobrze sprawdzi się w domu jednorodzinnym użytkowanym przez dużą rodzinę, w restauracjach i różnego typu obiektach użytkowych. Zapewnia wydajne oczyszczanie wody pitnej z magnezu i wapnia. W systemie nie zamontowano filtrów zmniejszających ilość chloru, żelaza czy amoniaku. Produkt posiada przychylne opinie użytkowników, a cena jego zakupu to około 1 400 zł.

Stacja uzdatniania wody Nike RX – urządzenie polskiej marki WaterMark z głowicą RX79BD. Posiada wbudowany mieszacz wody, który umożliwia regulację twardości wody. Dużym ułatwieniem jest też tryb inteligentnego sterowania. Do oczyszczania stosowana jest sól do uzdatniania wody. Jej średnie zużycie na regeneracje wynosi 4,6 kg. Cena zakupu instalacji wynosi około 2 000 zł. Sprawdź także ten artykuł o poprawie jakości wody w mieszkaniu.

  • Stacja uzdatniania wody Logix 30 L – umożliwia wydajne oczyszczanie wody pitnej dla 3 do 8 osobowej rodziny. Wyposażony w 30 litrowy zbiornik z żywicą jonowymienną oraz głowicę ze sterowaniem objętościowym. Maksymalna wydajność to aż 5,9 m3/h, co jest bardzo dobrym wynikiem. Stacja zmiękczania wody Logic 30 L umożliwia bezobsługową pracę całego systemu. Co ważne, w czasie regeneracji nie odcina dopływu wody surowej do obiegu. Cena zakupu tego modelu to około 2 050 zł.
  • Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome Compact – popularne urządzenie o maksymalnej wydajności 3,4 m3/h. Neutralizuje najczęstsze problemy wody pitnej i wykazuje się wysoką skutecznością działania. Cena zakupu modelu Compact to 2 400 zł.
  • Uzdatniacz wody Viessmann Aquahome 20-N – wydajne urządzenie, umożliwiające oczyszczanie wody pitnej. Uzdatniacze z serii 20-N posiada tryb oszczędnej regeneracji, funkcje dodatkowego czyszczenia złoża oraz alarm niskiego poziomu soli. Średnie natężenie przepływu wynosi 2,0 m2/h, a objętość złoża 20 dm/m3. Średnia cena zakupu to 2 600 zł.
  • Stacja uzdatniania wody Supreme Multi 24 – to wydajne instalacje wody o szerokich możliwościach zastosowania. Za ich pomocą możemy zmniejszyć twardość wody, zmniejszyć poziom żelaza, amoniaku oraz manganu. Sól do uzdatniania wody musi posiadać postać kapsułek. Jej średnie zużycie na regeneracje wynosi 2,4 kg. Stacja zmiękczania wody Supreme Multi 24 dobrze sprawdzi się w domu jednorodzinnym. Cena zakupu omawianego modelu to około 3 400 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oszczędzaniu wody.
Ile kosztują uzdatniacze wody?

Model

Średnia cena zakupu

Stacja zmiękczania wody Maxi Slim Eco RX 10

1 200 zł

Stacja uzdatniania wody Ocean BNT 25

1 400 zł

Stacja uzdatniania wody Nike RX

2 000 zł

Stacja uzdatniania wody Logix 30 L

2 050 zł

Stacja uzdatniania wody Viessmann Aquahome Compact

2 400 zł

Uzdatniacz wody Viessmann Aquahome 20-N

2 600 zł

Stacja uzdatniania wody Supreme Multi 24

3 400 zł

Zaprezentowane powyżej ceny stacji uzdatniania wody są kwotami poglądowymi i zawierają wartość podatku VAT.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny