Stacja uzdatniania wody - jaką wybrać

Wodę do użytku domowego pozyskujemy z wodociągów miejskich lub ze studni. W niektórych wypadkach woda ta nie spełnia naszych oczekiwań. Bardzo często jest to tak zwana twarda woda, która powoduje odkładanie się kamienia w czajniku czy innych urządzeniach. Jej smak także pozostawia wiele do życzenia. Woda z wodociągów miejskich nadaje się do picia, jednak zawarte w niej związki powodują odkładanie się kamienia nie tylko w czajniku, lecz na urządzeniach mających styczność z wodą. Jeśli z kranu płynie twarda woda, konieczne staje się zmiękczanie wody. Gorzej się ma w przypadku studni. Tutaj mamy do czynienia nie tylko z problemem twardej wody. Woda z własnego ujęcia może zawierać przekraczające normy ilości składników chemicznych i w rezultacie nie nadaje się do picia. W takim przypadku konieczna staje się stacja uzdatniania wody.

Przed zastosowaniem stacji uzdatniania wody należy zbadać stan wody w naszym domu. Można zlecić badania laboratoryjne wody w najbliższej stacji Sanepid lub w innym laboratorium. Jest to przydatne w celu doboru odpowiedniego filtra.

W sprzedaży dostępne są następujące instalacje uzdatniania wody:

  • stacje gwarantujące zmiękczanie wody, które usuwają z wody nadmiar jonów wapnia i magnezu,
  • stacje odżelaziające, które napowietrzają wodę, dzięki czemu żelazo się wytrąca. Stacje poprawiają smak wody, poprawiają stan prania oraz likwidują powstawanie rdzawych plam w łazience,
  • instalacje uzdatniania wody z filtrem wielofunkcyjnym najbardziej przydatne do uzdatniania wody z własnego ujęcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sposobach na twardą wodę?

Stacja zmiękczania wody wodociągowej

Twarda woda występuje w wielu miejscach w Polsce. Kamień w czajniku, kamień na bateriach w kuchni i łazience może oznaczać, że woda zawiera sole wapnia i magnezu oraz wiele innych substancji. Twarda woda powoduje osadzanie się trudnego do usunięcia kamienia, ponadto powoduje uszkodzenia urządzeń mających kontakt z wodą, zmniejsza działanie środków piorących i czyszczących oraz niekorzystnie wpływa na włosy i skórę człowieka.

Stacja zmiękczania wody działa na zasadzie wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Po jakimś czasie stacja zmiękczająca musi zostać zregenerowana przy pomocy solanki, aby dalej poprawnie oczyszczać wodę. Jednak w nowoczesnych stacjach uzdatniania wody jest to proces automatyczny, dzięki czemu obsługa stacji jest minimalna. Dobrym rozwiązaniem jest stacja zmiękczająca wodę wyposażona w filtr węglowy, który dodatkowo usunie zanieczyszczenia mechaniczne oraz smak i zapach chloru.

Stację zmiękczania wody dobieramy w zależności od wielkości gospodarstwa domowego i ilości łazienek w domu. Do mniejszych gospodarstw domowych wybieramy stację o natężeniu przepływu do 2,8 m3/h. Mała stacja zmiękczająca może zostać zainstalowana w szafce kuchennej lub pod kotłem wiszącym. Duża stacja zmiękczająca może być zainstalowana w bloku. Zmiękczacz wody to opcja warta rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o sposobach na poprawę jakości wody.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Instalacje uzdatniania wody z własnego ujęcia wody

Woda pochodząca ze studni może być również twarda. Ponadto w wodzie ze studni mogą znajdować się żelazo, magnez lub wiele innych niepożądanych substancji. O zanieczyszczeniu wody świadczy jej metaliczny smak, żółte plamy na pranych rzeczach lub żółto brązowe zacieki na wannie. W takim przypadku potrzebna będzie przydomowa stacja do uzdatniania wody zaopatrzona w filtr wielofunkcyjny.

Jaka przydomowa stacja do uzdatniania wody będzie najlepsza?

Jaką stację wybrać, aby zmiękczanie wody i uzdatnianie wody było odpowiednie dla twojego gospodarstwa domowego? Oto na co zwrócić uwagę, aby przydomowa stacja uzdatniania wody okazała się odpowiednia:

  • wielkość złoża żywicznego w stacji musi być dobrana do ilości zanieczyszczeń w wodzie.
  • rodzaj złoża żywicznego, który nadaje się do żywności. Obecnie zaleca się urządzenia z żywicami monosferycznymi. Urządzenia takie działają dłużej i nadają się do zmiękczania wody spożywczej.
  • programator pozwalający ustawić urządzenie, na przykład z trybem wakacyjnym.

Wydajność zmiękczania wody dopasowujemy do wielkości gospodarstwa domowego.

Instalacje uzdatniania wody - cena i obsługa stacji do zmiękczania wody

Na rynku mamy do wyboru urządzenia do zmiękczania wody firm Buderus, ONNLINE, BWT, Blue oraz AQUADIAL. Cena urządzenia zależy od jego wydajności. Cena najprostszych urządzeń zaczyna się od około 2 tysięcy zł. Za bardziej wydajne urządzenie zapłacimy około 3 tysięcy zł. Zaś urządzenia przemysłowe kosztują nawet 8 tysięcy zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach rur do łazienki?

Obsługa stacji zmiękczania wody nie jest pracochłonna ani czasochłonna. Sam zapach czy smak wody nie zawsze świadczy, że woda została uzdatniona. Dlatego też należy co tydzień sprawdzać stan urządzenia, aby upewnić się, że woda jest odpowiednio oczyszczona. Co tydzień należy sprawdzić:

  • sól do uzdatniania wody w zbiorniku urządzenia,
  • twardość wody,
  • ciśnienie wody,
  • stan filtra.

Stacja uzdatniania wody służąca do zmiękczania wody wymaga od czasu do czasu regeneracji przy pomocy solanki. Zmiękczacz wody posiada zbiornik solanki, który trzeba uzupełniać. W przeciwnym razie stacja przestaje właściwie zmiękczać wodę. Sól do uzdatniania wody służy do regeneracji żywicy znajdującej się w urządzeniu.  Aby urządzenie działało poprawnie, należy raz na tydzień sprawdzać, czy sól do uzdatniania wody znajduje się w pojemniku i uzupełniać ją, jeśli poziom soli spadnie do wysokości ⅓ zbiornika.

Stacja uzdatniania wody stanowi nie lada wydatek. Jednak w przypadku twardej wody czy też wody zawierającej zanieczyszczenia w grę wchodzi nie tylko stan urządzeń sanitarnych czy prania, lecz także nasze zdrowie. Zmiękczacz wody i samo uzdatnianie wody to rozwiązanie warte rozważenia. Sprawdź także ten artykuł z kosztami wykonania instalacji wod-kan w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny