Stal do azotowania: czym jest i gdzie ją stosować
Gdyby nie zaawansowane procesy azotowania, stal nie miałaby właściwości niezbędnych w wielu gałęziach przemysłu. Bez tego typu wyrobów znaczna część zaawansowanych technicznie konstrukcji nie mogłaby spełniać oczekiwań rynku oraz wysokich standardów produkcji. Warto więc przyjrzeć się temu bliżej i zrozumieć, czym jest stal do azotowania oraz jak wygląda jej zastosowanie w praktyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest azotowanie?
Najogólniej rzecz biorąc, azotowanie to obróbka cieplno-chemiczna, w której biorą udział różne stopy żelaza. Proces azotowania stosuje się, aby nasycić ich wierzchnie warstwy wnikającymi atomami azotu. Zazwyczaj dzieje się to w strumieniu dysocjującego amoniaku przy wyższych temperaturach. Ich zakres oraz okres czasu nasycania zależy od danego gatunku produktu, który zostaje poddany temu procesowi.
Metale podlegające azotowaniu uzyskują dużą odporność. Twardość powierzchniowej warstwy utrzymuje się na stałym poziomie w czasie wygrzewania i nie ulega zmianom aż do 500° Celsjusza. Jest to możliwe, ponieważ sama stal do azotowania jest katalizatorem przy rozkładzie amoniaku, a drobiny azotu, zanim się połączą, zostają odpowiednio wchłonięte, tworząc bardzo twarde azotki. A im wyższa jest temperatura azotowania, tym szybciej owe atomy wchłoną w powierzchnie stali, aczkolwiek przesada z temperaturą może wywołać efekt odwrotny. W związku z tym przeprowadzenie procesu wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie https://virgamet.pl/33h2nmj-34cralni710-34cralni7-stal-do-azotowania.
Zastosowanie stali utwardzonej azotem
Stal do azotowania wykorzystywana jest jako materiał przy produkcji niezliczonych wręcz elementów maszyn i podzespołów, które są narażone na długotrwałe obciążenie i działanie sił w wysokich temperaturach. Chodzi w dużej mierze o komponenty silników diesla, koła zębate, rury w systemach tłocznych, tuleje, cylindry, wały korbowe i wszystkie te konstrukcje, chociażby, w których wysoka wytrzymałości rdzenia stanowi podstawę poprawnego funkcjonowania.
Gatunki stali do azotowania
Stal 38HJ, 38HMJ i 33H3MF to podstawowe gatunki, które poddaje się azotowaniu. 33H2NMJ zaś oraz 1.8550 34CrAlNi7-10 to gatunek przeznaczony do działań nie tyle w podwyższonych temperaturach, co również środowisku wymagającym wysokich własności ślizgowych. Stal z dodatkiem niklu i aluminium stosowana jest w przemyśle energetycznym, maszynowym oraz motoryzacyjnym. Konkretna specyfikacja techniczna i własności mechaniczne każdego z wyżej wymienionych gatunków jest dostępna pod adresem: https://virgamet.pl/33h2nmj-34cralni710-34cralni7-stal-do-azotowania.
artykuł sponsorowany