Kraty stalowe

Z uwagi na zmienność procesów produkcji i perspektywy rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych, inwestorzy powinni poszukiwać rozwiązań ekonomicznych i dających możliwości przebudowy. W związku z tym warto zwrócić uwagę na elementy konstrukcyjne wykonane ze stali. Coraz bardziej popularnym i polecanym rozwiązaniem jest wykorzystywanie stalowych komponentów zarówno do montażu, jak i wykończenia hal przemysłowych (np. stopnie schodowe, czy kraty pomostowe). Jakie zalety mają te elementy konstrukcyjne?

Komponenty ze stali

Do głównych zalet stalowych elementów konstrukcyjnych zalicza się ich trwałość, odporność na duże obciążenia oraz łatwość montażu i przebudowy. Poniżej przedstawimy kilka przykładów stalowych komponentów, które są wykorzystywane w budownictwie przemysłowym.

  • Stopnie schodowe – ich wykorzystanie znacznie ułatwia instalację konstrukcji nośnych. Stopnie schodowe mogą być wykonane w przeróżnych rozmiarach, dzięki czemu dopasowanie ich do potrzeb inwestorów nie powinno stanowić problemu. Są wykonane z krat pomostowych, wyposażonych w obramowania z otworami służącymi do montażu. Stopnie schodowe, pochodzące od zaufanego producenta, na przykład od firmy Tomstal, są nie tylko trwałe, ale też estetyczne.

  • Kraty przemysłowe – wykonywane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i wysokie temperatury. Powstają w wyniku połączenia płaskowników nośnych
    z poprzecznymi (kraty przemysłowe prasowane) lub płaskowników nośnych różnych rozmiarów i prętów łączących (kraty pomostowe zgrzewane). Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, mogą być montowane zarówno w pionie, jak i w poziomie. Są wykorzystywane jako pomosty suwnic i tory podsuwnicowe, a także jako schody przemysłowe, podesty, czy przykrycia kanałów i włazów.

  • Szkielety prętowe – wykorzystywane do budowy hal stalowych, a także do montażu konstrukcji dachów w budynkach murowanych i żelbetonowych. Używane są także do wznoszenia estakad, taśmociągów, instalacji przemysłowych, masztów, wież, czy konstrukcji wsporczych rurociągów.

  • Ramy stalowe – wykorzystywane są do montażu hal stalowych. Ich główne zalety to: stosunkowo niska masa, duża rozpiętość niewymagająca wewnętrznych podpór, szybki i łatwy montaż oraz możliwość modyfikacji. Istnieją różne rodzaje ram, które umożliwiają ich dopasowanie do zapotrzebowania inwestorów.

Zastosowanie stalowych komponentów do montażu lub wyposażenia budynków przemysłowych niesie dużo korzyści. Niektóre z opisywanych produktów ze stali można wykorzystywać zarówno
w budynkach stalowych, jak i murowanych. Przy wyborze dostawcy elementów takich jak kraty przemysłowe, czy stopnie schodowe, warto korzystać z usług sprawdzonych dystrybutorów, na przykład polskiej formy Tomstal. Warto również poczytać co nieco o stali zbrojeniowej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 50,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny