Jak wybrać rozmiar pralki i lodówki?

Wymiary pralki i lodówki powinny zostać dopasowane do rozmiarów pomieszczenia. Duże sprzęty AGD zajmą najwięcej przestrzeni. Z pewnością nie sprawdzą się w przypadku wąskiej łazienki bądź małego aneksu kuchennego. Dlatego określając optymalne wymiary lodówki czy pralki w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę indywidualne możliwości wyposażenia pomieszczeń. Ważnym kryterium wyboru okazuje się też zapotrzebowanie domowników. Im więcej osób zamieszkuje dom lub mieszkanie, tym większa powinna być pojemność sprzętów AGD. Większe wymiary pralki to także większy załadunek. Dlatego w przestronnych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na duże sprzęty AGD, które spełnią potrzeby całej rodziny. Wybierając pralkę lub lodówkę zwróćmy szczególną uwagę na wysokość, szerokość oraz głębokość. Jeśli zastanawiasz się, gdzie umieścić pralkę - w kuchni czy w łazience - przeczytaj ten artykuł z poradami.

Jakie są standardowe wymiary pralki?

W ofertach producentów znajdziemy pralki o zróżnicowanych wymiarach. Podstawą podziału będzie tutaj charakterystyka urządzenia. Wymiary pralki wolnostojącej mogą być nieco inne niż wymiary pralki pod zabudowę. Na gabaryty pralki wpłynie też sposób otwierania. Pralki ładowane od góry różnią się rozmiarami od tych o załadunku od frontu. Dokładne różnice wymiarowe prezentują się następująco:

Wymiary pralki z załadunkiem od frontu

Standardowa szerokość pralki ładowanej od frontu to 60 cm. Najważniejszą różnicą rozmiarową okazuje się głębokość. W ofertach sprzedaży znajdziemy urządzenia o głębokości od 40 do 60 cm. Standardowa wysokość pralki z załadunkiem od frontu to 85 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy także pralki typu slim. Ich głębokość wynosi ok. 35 cm. Mniejsza jest również szerokość pralki. Dzięki mniejszym rozmiarom łatwiej dopasować urządzenie do szczególnie wąskich lub małych łazienek.

Wymiary pralki z załadunkiem od góry

Pralki ładowane od góry przeważnie posiadają mniejsze rozmiary niż ich odpowiedniki z załadunkiem frontowym. Standardowa szerokość pralki ładowanej od góry to 40 do 60 cm. Wysokość pralki to zazwyczaj ok. 85 cm, a głębokość od 35 do 60 cm. Niektóre pralki z załadunkiem od góry posiadają zwiększoną wysokość. Najwyższe dostępne w sprzedaży modele osiągają wysokość 90 cm. Ponadstandardowa wysokość pralki oznacza większą pojemność, bez konieczności zwiększania głębokości. Jeśli planujesz zakup pralki, ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych pomoże ci oszacować budżet na ten cel. Sposób załadunku pralki to parametr, który należy wziąć pod uwagę, tuż obok parametru, jakim jest zużycie wody.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Pralka pod zabudowę kontra wolnostojąca

Wysokość pralek pod zabudowę zazwyczaj ogranicza się do 80 cm. Jest to typowy wymiar, który umożliwia ukrycie urządzenia w jednym ciągu. Szerokość pralki pod zabudowę zazwyczaj zamyka się w przedziale 40 do 60 cm. Standardowa pojemność wsadu wynosi ok. 5 kg.

Wymiary pralki wolnostojącej mogą być nieco większe. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno urządzenia o standardowej, pomniejszonej jak i zwiększonej pojemności. Wysokość pralki, jej szerokość oraz głębokość warto dobrać do własnych, indywidualnych potrzeb oraz możliwości pomieszczenia.

Jakie znaczenie ma maksymalna prędkość bębna?

Pralki dostępne w sprzedaży mogą posiadać różną prędkość wirowania bębna. Niewielka pralka pod zabudowę z reguły wiruje z prędkością 600 do 800 obrotów na minutę. Jednak w ofertach producentów znajdziemy też pralki, których maksymalna prędkość wirowania bębna wynosi nawet 2000 obrotów na minutę. Możemy przyjąć, że im większa prędkość wirowania, tym bardziej suche pranie wyjęte z bębna. Wybierając ten parametr zwróćmy jednak uwagę na inny, często pomijany szczegół. Im większa prędkość wirowania, tym bardziej pogniecione pranie. Odzież odwirowana na najwyższych obrotach po zdjęciu z suszarki okazuję bardzo wygnieciona. W przypadku delikatnych tkanin trzeba ponownie je namaczać i długotrwale prasować. Dlatego większość osób podczas prania zmniejsza liczbę obrotów. Z tego samego powodu nie każdy potrzebuje droższej pralki o dużej prędkości wirowania bębna. Do prania domowej odzieży z pewnością wystarczą pralki o prędkości wirowania 600 do 1000 obrotów na minutę.

Standardowe wymiary lodówki to 45 lub 60 cm. Lodówkę mierzy się po zewnętrznej stronie, a jej objętość może być różna
Standardowe wymiary lodówki i pralki - na co zwrócić uwagę?

Standardowe wymiary lodówki

Lodówka jest kolejnym urządzeniem, które warto dobrać adekwatnie do wymagań konkretnego pomieszczenia. Jej wymiary różnią się w zależności od budowy. Przeczytaj także nasz artykuł z poradami: Jak wybrać lodówkę? Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Lodówka podblatowa

Obecnie rezygnuje się już z zakupu lodówek pozbawionych zamrażalnika. W ich miejscu pojawiają się niewielkie lodówki podblatowe, wyposażone w maleńką przestrzeń mrożącą. Szerokość lodówki podblatowej to z reguły ok. 45 do 60 cm. Wysokość lodówki zamyka się w przedziale 60 do maksymalnie 80 cm. Głębokość urządzenia AGD powinna być taka sama jak głębokość ciągu kuchennego. Z reguły nie przekracza 60 cm. Warto zwrócić uwagę na pojemność chłodziarki.

Mała lodówka podblatowa nie zajmuje zbyt dużo miejsca i świetnie sprawdza się w przypadku szczególnie małych aneksów kuchennych. Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo ograniczoną pojemność zamrażarki. Dużą niedogodnością okazuje się również mała pojemność chłodziarki, która wynosi do 150 l. Dlatego niewielka, podblatowa lodówka do zabudowy sprawdzi się jedynie w przypadku jednego, maksymalnie dwóch użytkowników. Przy większej liczbie domowników warto zainwestować w urządzenie o większym metrażu.

Lodówko-zamrażarka

To najpopularniejsze dostępne w sprzedaży rozwiązanie. Lodówko zamrażarka może posiadać różnorodne wymiary oraz pojemność. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie. Lodówko zamrażarka może posiadać formę wolnostojącą lub przeznaczoną do zabudowy. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na jej metraż. Standardowa wysokość lodówki utrzymuje się w przedziale 170 do 200 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy także modele nieco większe lub pomniejszone. Szerokość lodówki to na ogół 60 do 70 cm. Z kolei głębokość to ok. 65 cm. Wybierając wymiary lodówki, zwróćmy uwagę na pojemność chłodziarki. W ofertach sprzedaży znajdziemy modele, których całkowita pojemność użytkowa dochodzi do 400 l. Strefa zamrażarki zajmuje od 60 do 110 l.

Lodówka side by side

To najbardziej rozbudowane i największe urządzenie, które świetnie sprawdza się w kuchniach o większej kubaturze. Szerokość lodówki side by side wynosi od 80 do 110 cm. Z kolei standardowa wysokość lodówki zamyka się w przedziale 170 do 190 cm. Modele typu side by side wyróżnia także zwiększona głębokość (średnio 70 do 85 cm). Dzięki zwiększonym wymiarom urządzenie może posiadać nawet ponad 400 litrów pojemności.

Niektóre modele posiadają szereg rozwiązań dodatkowych, a w tym kostkarki do lodu czy strefa 0, dedykowana do przechowywania wędlin. Największe wymiary lodówki side by side dają największe możliwości. Niestety nie sprawdzą się w przypadku kuchni o niewielkiej kubaturze. Więcej na temat lodówek tego typu przeczytasz w tym artykule.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny