Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - możliwe rozwiązania

Przy instalacji ogrzewania podłogowego mamy do wyboru dwa rozwiązania, jeśli chodzi o sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Pierwsze z nich to regulacja centralna całego układu, drugie - regulacja w poszczególnych pomieszczeniach. Nie da się ukryć, że drugi sposób jest o wiele bardziej praktyczny, a co za tym idzie, także chętniej wybierany.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym w poszczególnych pomieszczeniach jest ekonomiczne, gdyż pozwala zmniejszać temperaturę w miejscach, z których akurat nie korzystamy. Takie rozwiązanie wymaga instalacji odpowiednich termostatów. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym przewodowe

Jeśli chodzi o sterowanie ogrzewaniem podłogowym i o to, który sterownik wybrać, mamy do wyboru termostaty pokojowe bimetaliczne, elektroniczne oraz inteligentne z funkcją realizacji zadań, np. podwyższenia temperatury o godzinie 17:00, kiedy domownicy wracają z pracy.

Instalacja z wykorzystaniem termostatów pokojowych wymaga doprowadzenia kabli i wykonania stosownej instalacji elektrycznej.

Listwa elektroniczna to kolejny element, jeśli chodzi o przewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Jej instalacja daje możliwości połączenia siłowników, termostatu i listwy do zasilania w jednym miejscu. Na rynku dostępne są listwy umożliwiające połączenie nawet do 10 termostatów pokojowych.

Ostatni element to wspomniane siłowniki termoelektroniczne. Jest to rodzaj sterowania zaworami, znajdującymi się na elemencie rozdzielacza. Mają one za zadanie otwierać i zamykać zawory, w zależności od ustawień na termostacie.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym bezprzewodowe

Odpowiedź na pytanie, który sterownik wybrać, nasuwa się jedna: bezprzewodowy. Zapewnia komfort użytkowania, gdyż najnowszymi modelami można sterować już nie tylko za pomocą pilota, ale także odpowiedniej aplikacji na smartfonie. Ten rodzaj, jeśli chodzi o sterowanie ogrzewaniem podłogowym, wykorzystuje transmisję radiową sygnału. Nie wiąże się z nim zatem konieczność wykonania instalacji elektrycznej, jak ma to miejsce w przypadku sterowania przewodowego.

Jeśli chodzi o elementy tego rodzaju sterowania, to również należą do nich termostaty pokojowe, listwa oraz głowica termoelektryczna. Sygnał o ustawionej temperaturze z termostatu jest przesyłany drogą radiową do listwy całej instalacji, która jest wyposażona w antenę odbiorczą. Ten element umieszcza się w szafce z rozdzielaczem. Następnie sygnał jest przekazywany do głowic termoelektrycznych, regulujących pracę zaworów termostatycznych. Także w tym wypadku, w zależności od modelu, do listwy może zostać podłączonych do nawet 10 termostatów pokojowych.

Odpowiedź na pytanie, który sterownik wybrać, może okazać się jednoznaczna w sytuacji, gdy przy instalacji podłogówki w ogóle nie pomyśleliśmy o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym. Kiedy wszystko jest już wykończone, tylko sterowanie bezprzewodowe uchroni nas przed koniecznością prowadzenia systemu kabli pod ścianami i demolką w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny