Sterowanie roletami – rodzaje sterowania

Sterowanie żaluzjami okiennymi można zrobić za pomocą siłowników i innych elementów automatyki, które montuje się w momencie zakładania rolet. To system siłowników, silniczków i odbiorników, które pomagają precyzyjnie ustawić żaluzje tak, jak je potrzebujesz. Najczęściej wybiera się sterownik rolet zewnętrznych – automatyka ich sterowania jest bowiem najwygodniejsza.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje sterowania. Ich wybór i montaż powinny być podyktowane takimi względami jak rodzaj i ciężar rolet, usytuowanie domu, położenie żaluzji i tym podobne. Najczęściej spotykane są zdecydowanie systemy radiowe, czyli bezprzewodowe. Żaluzje działają w tym wypadku na pilota. Sterowanie radiowe ma wiele zalet – jest wygodne i pozwala na wiele modyfikacji, na przykład stopnia rozszczelnienia czy obrotu lameli.

Drugim rodzajem jest sterowanie przewodowe. Wymaga podłączenia przewodem i zainstalowania przełączników w ścianie. Oczywiście wiąże się to z przeprowadzaniem kabli w ścianę, dlatego żaluzje sterowane przewodowo powinno się zakładać na początkowym etapie budowy domu czy wykańczania mieszkania. Sterowanie przewodowe jest mniej popularne ze względu na mniejszą wygodę systemu sterowania. Trzeci typ to typ mieszany. Z jednej strony żaluzje działają na pilota, z drugiej, reagują także na przełączniki w mieszkaniu. Jeśli szukasz porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze rolet zewnętrznych.

Sterowanie roletami w inteligentnym domu

Systemy sterowania żaluzjami bardzo często pojawiają się w inteligentnym domu. Są tam nie ewenementem, ale częścią większej całości, która łączy żaluzje z innymi elementami w domu. Co może mieć wspólnego sterowanie i automatyka innych urządzeń?

Rolety w domu inteligentnym mogą z czujnikami pogodowymi. Oznacza to, że system zamykania i otwierania żaluzji jest powiązany ściśle z pogodą. Mogą zasłaniać okna w czasie deszczu i największego upału, a otwierać się, kiedy chcesz przewietrzyć pomieszczenia. Co więcej, mogą być także zaprogramowane na tryb wyjazdowy. Otwierają się i zamykają w różnej konfiguracji, kiedy domownicy są na wakacjach, by odstraszać potencjalnych złodziei.

Sterownik rolet zewnętrznych może był połączony z ogrzewaniem lub chłodzeniem. Żaluzje zasuną się automatyczne, kiedy włączysz klimatyzację lub wyłączysz ogrzewanie. W tym wypadku automatyka pozwala na wprowadzenie sporych oszczędności w kosztach ogrzewania i chłodzenia. Można także sterować nimi na odległość, na przykład przez telefon. Niektóre aplikacje pozwalają na sterowanie całym systemem inteligentnego domu przez telefon, zarządzanie żaluzjami także wchodzi w zakres usług. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cenami rolet antywłamaniowych?

Polecane modele rolet - zobacz ceny!

Rolety zdalnie sterowane – zakup i montaż

Rolety i żaluzje z elementami systemu sterowania można kupić na dwa sposoby. Czasami spotyka się gotowe już żaluzje czy rolety ze sterownikami i siłownikami. Są to żaluzje o standardowych wymiarach z dobranymi standardowymi elementami automatyki. Najczęściej jednak pada decyzja o zrobieniu produktów na zamówienie.

Sterowanie roletami oraz sterowania żaluzjami, a także polecany sterownik rolet zewnętrznych, najlepsze modele i rodzaje
Sterowanie roletami - rodzaje sterowania, opinie, ceny, montaż

Ma to wiele zalet. Przede wszystkim żaluzje muszą być dobrze dopasowane do wielkości twojego okna, jego umiejscowienia i rodzaju nawierzchni na budynku. Dlatego najlepiej jest zamówić żaluzje wraz z montażem w firmie, która zbiera najlepsze opinie na lokalnym rynku. Dzięki temu masz pewność, że żaluzje będą dobrze dobrane. Większość firm ma swoich przedstawicieli, którzy przed montażem przyjadą do domu zaproponować ci różne rozwiązania i dopasować rolety do twoich potrzeb.

Montaż powinien być wykonany przez osoby z doświadczeniem. Dlatego warto wezwać instalatora, zwłaszcza jeśli decydujesz się na sterowanie przewodowe. Wszystkie przewody i kable systemu sterowania powinny być starannie ukryte w ścianę, by nie było to widoczne. W przypadku radiowego łączenia ważne jest ustawienie częstotliwości i siły sygnału, powinni się tym zająć zawodowcy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żaluzjach.

Ceny żaluzji i rolet automatycznych

Trudno jest określić, jak przedstawia się cena żaluzji i rolet automatycznych. Wszystko zależy od tego, czy do ceny doliczony jest montaż, a także jak duże jest okno i z jakiego materiału jest wykonana żaluzja. Wiadomo, że te antywłamaniowe same w sobie potrafią kosztować nawet 1500 zł za sztukę, więc dodatkowe sterowanie automatyczne to będzie kolejne kilkaset złotych.

Przedstawiamy orientacyjne ceny rolet i żaluzji sterowanych automatycznie. Cena obejmuje zarówno samą roletę, jak i elementy automatyki. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem żaluzji i rolet.

Ceny rolet i żaluzji sterowanych automatycznie

Rodzaj produktu

Cena

Rolety z profilami aluminiowymi na pilota

Około 990 zł

Roleta prosta sterowana włącznikiem

Około 700 zł

Żaluzja aluminiowa sterowana pilotem

Od 700 do 2000 zł

Żaluzja antywłamaniowa klasy CR6

Od 800 zł w górę

Żaluzja antywłamaniowa klasy CR3

Od 2000 zł w górę

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny