Do czego służą sterowniki w piecach CO?

Sterowniki do pieców CO to urządzenia, które ułatwiają obsługę systemu grzewczego. Ich podstawową funkcją jest takie regulowanie pracy kotła, by osiągnąć określoną na termostacie temperaturę, a następnie ją utrzymać.

Nowoczesne sterowniki kotłów CO są także wyposażone w funkcję sterowania podajnikiem paliwa – gazu, pelletu, ekogroszku lub innego. Dzięki temu piec centralnego ogrzewania staje się praktycznie bezobsługowy. Sterownik CO zapewnia także bezpieczeństwo – pozwala uniknąć sytuacji, gdy piec nagrzewa się nadmiernie lub gaśnie w wyniku zbyt małej ilości opału.

Jakie rodzaje sterowników CO masz do wyboru?

Gdy szukasz dla siebie sterownika CO, weź pod uwagę przede wszystkim rodzaj kotła i sposób jego zasilania. Sterowniki kotłów CO na paliwa stałe (pellet, ekogroszek i inne) działają inaczej niż sterowniki do kotłów gazowych.

Piece na paliwa stałe charakteryzują się dużą bezwładnością pracy – oznacza to, że po zaprzestaniu podawania paliwa lub odcięciu dopływu powietrza nie wyłączają się od razu, ale nadal wytwarzają ciepło. To ważne w kontekście pracy sterownika pieca CO na paliwa stałe. Ma on za zadanie podawać paliwo w taki sposób, by nie było go ani za dużo (wówczas spalanie będzie zbyt intensywne), ani za mało (wówczas płomień może zgasnąć). Sterownik pieca na paliwa stałe może także kierować pracą pompy obiegowej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Sterowniki pieców gazowych kontrolują pracę urządzenia poprzez zwiększanie lub zmniejszanie dopływu gazu. Pracują w trybie modulowanym, dzięki czemu można za ich pomocą płynnie regulować temperaturę podgrzewanej wody lub powietrza w pomieszczeniu.

Poszczególne sterowniki CO różnią się od siebie także pod względem sposobu obsługi. Do wyboru masz urządzenia sterowane:

  • przewodowo – wymagające bezpośredniego połączenia z kotłem;
  • bezprzewodowo – łatwe i wygodne w montażu;
  • za pomocą Wi-Fi – takie sterowniki możesz obsługiwać także na odległość, za pomocą telefonu lub komputera;
  • pogodowe – dostosowujące swoją pracę do warunków zewnętrznych, a nie do temperatury w danym pomieszczeniu, np. kotłowni.

W sklepach z urządzeniami do systemów centralnego ogrzewania znajdziesz zarówno sterowniki CO oferowane przez producentów kotłów, pasujące do konkretnych modeli, jak i uniwersalne urządzenia.

Bezpieczna instalacja i eksploatacja sterownika kotła CO

Masz już swój sterownik do pieca CO? Nie działaj na własną rękę – montażem urządzenia powinien się zająć profesjonalny instalator. W przeciwnym razie grozi Ci nie tylko awaria sterownika pieca CO, ale także poważniejsze konsekwencje – problemy z całą instalacją grzewczą. Podczas montażu sterownika ważne jest także przestrzeganie zaleceń zapisanych w instrukcji. A przede wszystkim – odłączenie instalacji od zasilania, aby uniknąć porażenia prądem.

Co wpływa na bezpieczeństwo eksploatacji sterowników CO? Warto tu kierować się podstawowymi zasadami obowiązującymi przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych, czyli:

  • unikać narażania sterownika na działanie wysokich i niskich temperatur, a także wilgoci;
  • odpowiednio zabezpieczyć instalację przed zwarciami i przeciążeniami powstającymi np. w wyniku wyładowań atmosferycznych;
  • nie podłączać do sterownika żadnych zewnętrznych urządzeń;
  • zaprzestać korzystania ze sterownika w przypadku zauważenia jakichkolwiek jego uszkodzeń mechanicznych;
  • nie wykonywać na własną rękę napraw ani przeróbek;
  • regularnie zlecać przegląd i konserwację instalacji grzewczej, w tym sterownika.

Gdy wybierzesz funkcjonalny, nowoczesny sterownik CO, obsługa Twojego systemu grzewczego ograniczy się tylko do regulacji temperatury w pomieszczeniu. Pomyśl, jakie to wygodne!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej