Rodzaje sterowników do pieca

Dwustanowy sterownik do pieca z podajnikiem

Sterowniki do pieca z podajnikiem ślimakowym różnią się od tych przeznaczonych do kotła zasypowego. W ofercie sprzedaży znajdziemy kilka typów urządzeń. Pierwszym z nich jest dwustanowy sterownik do kotła c.o.

Dwustanowy sterownik do kotłów z podajnikiem ślimakowym pracuje w trybie rozpalania oraz podtrzymywania żaru. Są to dość proste urządzenia, co przekłada się na niski koszt zakupu. Najprostszy sterownik kotła co będzie kosztować poniżej 100 zł, za nieco bardziej zaawansowane zapłacimy ok. 200 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Piec na ekogroszek z podajnikiem wyposażonym w sterownik dwustanowy nie będzie zbyt komfortowy w obsłudze. Pewną niedogodnością okazuje się konieczność ręcznego ustawiania czasu nadmuchu, czasu podawania kolejnych porcji opału oraz trybu rozpalania i podtrzymywania żaru.

Warto także dodać, że dwustanowy sterownik do pieca c.o. wymaga regulacji w przypadku zmiany rodzaju opału. Jest to kolejna niedogodność, która może zmniejszyć komfort obsługi.

Sterownik kotła co typu PID

Inwestorzy zastanawiający się nad tym, jaki sterownik do pieca z podajnikiem będzie odpowiednim rozwiązaniem, mogą zainteresować się produktami typu PID. Tego rodzaju sterownik kotła co jest bardziej zaawansowany niż urządzenia dwustanowe. Bez wątpienia wpływa to na większy komfort obsługi pieca.

Sterownik do pieca c.o. typu PID posiada wbudowany zapis dotyczący charakterystyki spalania różnego rodzaju paliwa. Dzięki temu wystarczy wybrać w menu odpowiedni opał do kotła z podajnikiem ślimakowym oraz ustawić temperaturę wody użytkowej. Sterownik sam wyreguluje najważniejsze parametry pracy zapewniając przy tym wysoką skuteczność. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przechowywaniu ekogroszku?

Sterowniki pomp i kotłów z podajnikiem ślimakowym wymagają odpowiedniego dopasowania do charakterystyki kotła. Odpowiednie dopasowanie sterownika do kotła stanowi podstawę poprawnego działania. Wymagane jest także stosowanie opału o stałych parametrach.

Zadbaj o ciepło w swoim domu - sprawdź promocje!

Piec na ekogroszek z podajnikiem i sterownikiem PID może działać niemal bezobsługowo. Niestety cena zakupu urządzenia może okazać się nieco droższa (w porównaniu ze sterownikami dwustanowymi). Cena zakupu często osiąga kwotę 500-1000 zł.

Sterownik do pieca z podajnikiem może być też zakupiony razem z kotłem. W ten sposób zyskujemy gwarancję optymalnego dopasowania obu produktów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach na ekogroszek z zasobnikiem.

Sterowniki do kotłów zasypowych i pomp ciepła

Sterownik kotła zasypowego

Powyżej opisaliśmy, jaki sterownik do pieca z podajnikiem będzie odpowiednim rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać, iż sterowniki pomp czy sterowniki kotła zasypowego różnią się od urządzeń dedykowanych do palenisk z podajnikiem.

W przypadku kotłów zasypowych możemy zastosować wentylator obrotowy z regulacją wydajności. Jest to proste urządzenie, które zapewnia utrzymanie pożądanej temperatury w palenisku. Sterownik nadaje się także do podgrzewania wody użytkowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest prosty miarkownik ciągu.


Uniwersalne sterowniki pomp ciepła

Wybierając sterowniki do kotłów c.o. warto także zainteresować się urządzeniami do regulacji pomp ciepła. W ofertach producentów znajdziemy specjalne regulatory przeznaczone dla pomp podgrzewających ciepłą wodę użytkową. Ich cena waha się w przedziale 200-500 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosztach ogrzewania.

Pompa ciepła może też posiadać sterowanie pogodowe. Tak zwany regulator pogodowy może wspomagać piec na ekogroszek z podajnikiem. Jego zadaniem będzie przygotowanie wody na potrzeby c.o. oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Regulator pogodowy może działać z zewnętrznym czujnikiem temperatur. Jednak w ofercie sprzedaży znajdziemy też regulatory współpracujące zarówno z czujnikiem zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Wybór zależy jedynie od potrzeb oraz oczekiwań inwestora. Sterownik do kotła z podajnikiem to wygoda i funkcjonalność. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o sposobach na tanie ogrzewanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny