Sterownik ogrzewania do domu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze

Sterowniki ogrzewania przybierają rozmaite postacie. Może być to urządzenie sterujące pracą kotła, termostat grzejnikowy czy też regulator pokojowy. Niezależnie od budowy, zadaniem sterownika jest ustawienie i utrzymanie wybranej temperatury w domu. Dokładne gospodarowanie ogrzewaniem to też oszczędności. Warto, więc dowiedzieć się, jakie sterowniki ogrzewania mamy do wyboru.

Najprostsze rozwiązania

Kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe można wyposażyć w bardzo prosty regulator temperatury. Jest to tak zwany miarkownik ciągu i właściwie nie steruje temperaturą, jako taką. Jego zadaniem jest regulacja ilości powietrza dostającego się do paleniska. Im jest go więcej tym piec działa z większą mocą i odwrotnie. Zazwyczaj jest to mechaniczne urządzenie działające automatycznie. Kosztuje około 80-120 zł. Występują też wersje elektroniczne kosztujące 300-350 zł. Podobną funkcję spełnia wentylator coraz częściej występujący w piecach. On również dostarcza określoną ilość powietrza do spalania.

Ciekawym urządzeniem jest też regulator pompy obiegowej. Steruje jej pracą włączając i wyłączając, gdy temperatura osiągnie określony poziom. Wyjaśnimy to na konkretnym przykładzie. Gdy uruchamiamy kocioł pompa jeszcze nie działa, ponieważ włącza się dopiero, gdy temperatura będzie wystarczająca by działało ogrzewanie. Dobre sterowniki tego typu dostaniemy już za 90-130 zł. Ostatnim regulatorem mającym bezpośredni wpływ na pracę kotła to sterownik do pieca na paliwa stałe z podajnikiem. Zazwyczaj steruje pracą podajnika dozując dawkę paliwa dostarczanego do paleniska.

Termostat i regulator pokojowy

Termostat to znany wszystkim, można powiedzieć klasyczny, regulator temperatury. Montuje się go na przewodzie, który jest odpowiedzialny za dostarczanie do grzejnika wody grzewczej. Termostaty otwierają i zamykają przepływ tak by w pomieszczeniu utrzymać stałą temperaturę. Klasyczną wersją jest regulator temperatury manualny z łatwym w obsłudze pokrętłem. Istnieją też oczywiście wersje elektroniczne oddające do dyspozycji bezprzewodowe sterowanie. Czas zainteresować się cenami wspomnianych urządzeń. Są one oczywiście zróżnicowane w zależności od producenta i jakości. Za dobre termostaty czy też głowice termostatyczne zapłacimy 45-130 zł.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też regulator pokojowy. Często występuje pod nazwą termostatu pokojowego. Owo urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach. Pierwsza to regulator przewodowy, do korzystania z niego potrzebna jest specjalna instalacja. Nowoczesne egzemplarze są wyposażone w przejrzyste wyświetlacze umożliwiające łatwe ustawianie temperatury. Drugą wersją są regulatory wyposażone w bezprzewodowe sterowanie za pomocą pilota lub wygodnej aplikacji na smartfonie. Najtańsze wersje nabędziemy już za 30 zł. Te wyposażone w więcej funkcji są znacząco droższe. Sterowniki bezprzewodowe WiFi kosztują około 250-400 zł. Choć oczywiście można znaleźć i droższe i tańsze wersje. Przed nami jeszcze między innymi inteligentna podłogówka.

Sterownik ogrzewania podłogowego wodnego – inteligentna podłogówka

Sterownik podłogówki niewiele się różni od opisywanego powyżej regulatora pokojowego. On również występuje w wersji okablowanej lub oferuje bezprzewodowe sterowanie. Najprostszym rozwiązaniem jest termostat manualny służący do kontroli ciepła powietrza oraz podłogi. Ma zazwyczaj pokrętło odpowiadające za sterowanie. Kolejny na liście jest elektroniczny sterownik podłogówki z wyświetlaczem i programatorem. Ceny opisywanych sprzętów nie są wysokie, solidne regulatory dostaniemy za około 200 zł. Opiszemy jeszcze bezprzewodowy sterownik podłogówki.

Bezprzewodowy regulator ogrzewania podłogowego wodnego to świetne rozwiązanie. Po pierwsze nie trzeba wykonywać do niego specjalnej instalacji elektrycznej. Tego typu zestaw podobnie jak poprzednie składa się z kilku elementów. Są to termostaty pokojowe, listwa oraz głowica termoelektryczna. Inteligentna podłogówka działa na prostej zasadzie. Ustawiamy temperaturę a wtedy termostat wysyła sygnał drogą radiową do listwy z odbiornikiem. Wiadomość zostaje przesłana z listwy do głowic termoelektrycznych. One z kolei regulujących pracę zaworów termostatycznych. Tym zestawem można zawiadywać nawet za pomocą smartfona.