Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem

Czym jest dziś nowoczesne sterowanie ogrzewaniem?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o kluczowe kryteria przy doborze sterowników do zarządzania ogrzewaniem, w pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, jak wielki potencjał możliwości kryją w sobie te z pozoru niewielkie urządzenia sterownicze.

Dzięki nim możemy zautomatyzować pracę praktycznie każdego urządzenia grzewczego. Po zaprogramowaniu sterowniki same określają czas pracy urządzenia grzewczego oraz jej intensywność, zapewniając tym samym właściwą temperaturę w pomieszczeniach.

Co więcej, nowoczesna automatyka ciągle się rozwija, a wachlarz możliwości jest z każdym rokiem coraz szerszy.

W jaki sposób dziś możemy sterować ogrzewaniem?

3 poziomy sterowania ogrzewaniem

1. Sterowanie z kotłowni

Kotły na paliwo stałe w zdecydowanej większości są wyposażone w sterowniki, gdyż bez nich zyskanie kontroli nad jakimkolwiek parametrem pracy urządzenia grzewczego byłoby prawie niewykonalne. Edytując ustawienia temperatury, można dopasować pracę urządzenia do naszych wymagań.

2. Kontrola temperatury w kuchni, salonie lub w innym pomieszczeniu w domu

Chodzenie do kotłowni tylko po to, by kontrolować pracę urządzenia grzewczego, do wygodnych rozwiązań raczej nie należy. Wygodę zapewni natomiast inna grupa sterowników do zarządzania ogrzewaniem. O jakie urządzenia chodzi? Oczywiście o regulatory pokojowe (zobacz ofertę firmy TECH Sterowniki

). Gdy jest za gorąco, za pomocą kilku prostych przycisków można obniżyć temperaturę, a gdy za zimno – podwyższyć. Regulatory pokojowe spełniają jednak nie tylko kryteria użytecznościowe, ale też estetyczne. Kolorowe, czytelne wyświetlacze regulatorów nawiązują do dzisiejszych tabletów i dobrze wpisują się w aranżację wnętrz nowoczesnych budynków mieszkalnych.

Innym rozwiązaniem, gwarantującym utrzymanie temperatury w pomieszczeniach na poziomie komfortowym są termostaty grzejnikowe (zobacz ofertę firmy TECH Sterowniki

). Regulują one dopływ ciepła do grzejników, skutecznie unikając przegrzania, jak i niedogrzania pomieszczeń. Możliwość sterowania nimi za pomocą nowoczesnych urządzeń bezprzewodowych to gwarancja niebywałej precyzji i znak rozpoznawczy naszych czasów.

3. Zarządzanie ogrzewaniem przez Internet

Życie w ciągłym biegu sprawia, że szukamy sposobów na to, by przynajmniej niektóre z codziennych czynności wykonywać poza domem. Urządzenia mobilne są do tych potrzeb człowieka doskonale przystosowane. Dzięki specjalnej aplikacji do zdalnego sterowania ogrzewaniem także parametry pracy urządzenia grzewczego możemy kontrolować i edytować z każdego miejsca na ziemi.

Dla użytkowników swoich urządzeń firma TECH Sterowniki opracowała specjalną aplikację eModul, która umożliwia wygodne sterowanie ogrzewaniem. Kupując moduł internetowy, użytkownik zyskuje po logowaniu do aplikacji dostęp do wszystkich funkcji obecnych w panelu sterowania urządzeniem grzewczym. To bardzo praktyczne rozwiązanie, kiedy będąc już daleko od domu, przypomnimy sobie, że zapomnieliśmy zmienić parametry pracy urządzenia grzewczego lub w trakcie powrotu do domu po dłuższej nieobecności.

4 kluczowe pytania o dobór sterownika do urządzenia grzewczego

Każdy inwestor, który chce na co dzień mieć pełną kontrolę nad urządzeniem grzewczym w swoim domu, powinien zainwestować w sterowniki. Najważniejsze kwestie, które trzeba rozważyć na etapie doboru urządzeń, prezentujemy poniżej.

1. Jaki rodzaj sterownika nabyć?

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to cała gama produktów, dopasowanych do współpracy z konkretnym urządzeniem grzewczym. Można zdecydować się na tradycyjne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym, systemy podłogowe, sterowniki do odnawialnych źródeł energii czy sterowniki do kominków. W obrębie każdej kategorii dostępne są urządzenia różniące się chociażby sposobem montażu czy wyglądem. Jeśli nie mamy doświadczeń w wyborze urządzenia sterującego, warto zasięgnąć informacji u producenta sterowników lub dostawcy urządzenia grzewczego. Można także sprawdzić funkcjonalności opisane w instrukcji obsługi, by dobrać urządzenie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Bardzo bogaty i zróżnicowany zestaw sterowników do zarządzania ogrzewaniem posiada firma TECH Sterowniki – największy polski producent sterowników do kotłów na paliwo stałe. Sterowniki do kotłów, zestawy do systemów podłogowych, czy urządzenia do zarządzania odnawialnymi źródłami energii – to wszystko i wiele więcej można znaleźć w ofercie.

Rodzaje urządzeń firmy TECH sterowniki

2. Jedno źródło ciepła czy kilka?

Wielu inwestorów podczas planowania instalacji grzewczej ma dylemat czy zdecydować się na jedno, czy kilka źródeł ciepła. Jeśli zdecydowaliśmy, że w instalacji będzie pracować więcej niż jedno źródło ciepła to warto pomyśleć o urządzeniu sterującym, które zsynchronizuje ich pracę i zaoszczędzi czas na regulację każdego z urządzeń osobno. Takie możliwości dają nowoczesne sterowniki do instalacji (zobacz ofertę firmy TECH Sterowniki

). Z ich pomocą w jednym systemie może połączyć działanie kilku urządzeń (np. kotła gazowego i kominka).

3. Montaż przewodowy czy bezprzewodowy?

Planując zakup urządzeń do zarządzania ogrzewaniem, koniecznie trzeba sprawdzić sposób ich montażu. Instalację urządzeń przewodowych należy przeprowadzić przed położeniem tynku. W przypadku sterowników komunikujących się z urządzeniem grzewczym bezprzewodowo prace można wykonać później, bez ingerencji w inne instalacje.

4. Urządzenie tańsze czy droższe?

Jak w praktycznie każdym sektorze produktów możemy zdecydować się na droższe lub tańsze rozwiązania. Nie inaczej jest w przypadku sterowników. Jeśli nasz wybór padnie na tańszy sterownik, to pamiętajmy, że liczba obsługiwanych funkcji będzie mniejsza. Nasz wybór powinien być sumą jakości, dobrej ceny i funkcjonalności, z których chcemy korzystać.

Przykładowe różnice między tańszym a droższym urządzeniem przedstawia poniższa grafika.

Różnice między tańszym i droższym urządzeniem

Sterowanie na miarę XXI wieku

Instalacja grzewcza, obok tej wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej jest jedną z najważniejszych w budynku mieszkalnym. Od jej właściwej eksploatacji zależeć będzie nie tylko komfort cieplny, ale też rachunki, które trzeba będzie ponieść za ogrzewanie. Pierwszy sezon jesienno-zimowy będzie swoistym sprawdzianem tego, czy podjęte decyzje były trafne. Decydując się na montaż sterowników do zarządzania ogrzewaniem, unikniemy rozczarowań związanych z kłopotliwą obsługą instalacji, a także poczujemy prawdziwą różnicę w odczuwanym komforcie cieplnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny