Sterowanie ogrzewaniem

Indywidualne preferencje domowników

Doskonałe możliwości zwiększania komfortu daje precyzyjne sterowanie temperaturą, którą można ustawiać dowolnie dla konkretnego pomieszczenia. Owszem, tradycyjne pokrętła także służą do takiej manualnej kontroli, natomiast nie są aż tak dokładne. W związku z tym, że każdy z domowników może mieć różne potrzeby, gdy chodzi o komfort cieplny, który dodatkowo zależny jest od pory dnia i aktywności, to sterowanie ogrzewaniem jest czymś bardzo ważnym. Na przykład w salonie, gdzie wszyscy razem spędzają czas w ciągu dnia, można ustawić nieco więcej stopni. Z kolei w sypialni, wiele osób preferuje niższą temperaturę do spania. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Scenariusze

Wiele z codziennych sytuacji jest powtarzalnych, nie inaczej wygląda to w przypadku korzystania z instalacji grzewczej. Mamy tendencję do wykonywania niektórych czynności w ten sam rutynowy sposób. Ma to swoje plusy, ponieważ dzięki temu można zaprogramować gotowe scenariusze, które będą się wykonywały automatycznie w określonej godzinie lub po włączeniu jednego przycisku. Gdy na przykład każdego dnia mamy pobudkę o tej samej porze, to możemy ustawić sekwencję zdarzeń w taki sposób, aby zapewnić sobie maksimum komfortu bez konieczności pamiętania o konkretnych ustawieniach. Zatem o określonej godzinie temperatura w sypialni może zacząć delikatnie wzrastać, aby nie odczuwać nieprzyjemnego chłodu podczas wychodzenia spod kołdry. Podobnie w łazience, przez noc nie musi być w tym pomieszczeniu aż tak ciepło, natomiast podczas porannego prysznica raczej przyjemniej będzie wcześniej podkręcić nieco kaloryfer, czy ogrzewanie podłogowe. To tylko pojedyncze przykłady, ale może być ich znacznie więcej. Na pewno odpowiedni efekt uda się zyskać, jeśli poradzimy się właściwych osób. Eksperci z zamel.pl pomogą w podjęciu decyzji.

Sterowanie na odległość

Kwestią, która przekonuje do zainwestowania w inteligentne rozwiązania, jest możliwość monitorowania swojego domu na bieżąco, nawet podczas nieobecności. To ogromnie przydatne w czasie dłuższych wyjazdów. Za pomocą swojego smartfona można zmieniać temperaturę, sprawdzać podgląd w czasie rzeczywistym, sterować oświetleniem i roletami, czy odbierać informacje z różnego typu czujników. Możliwa jest symulacja obecności domowników, choćby po to, aby zniechęcić potencjalnych złodziei. Natomiast zdalne sterowanie telefonem przydaje się też wtedy, gdy wracamy do domu z pracy i za pomocą jednego przycisku możemy włączyć wcześniej ogrzewanie, dzięki czemu nie wchodzimy do wyziębionego domu, ale przyjemnie ciepłego lokum.

Z ekonomicznego punktu widzenia

Tutaj na plan pierwszy wychodzi kolejna kwestia, która szczególnie w przypadku ogrzewania ma duże znaczenie. Mowa o oszczędnościach, czyli mniejszych rachunkach. Dzieje się tak, właśnie z tego powodu, że możemy bardzo precyzyjnie sterować temperaturą i nie marnować ciepła. Przykładem jest tu współpraca różnych systemów. Otwarcie okien powoduje, że kaloryfer po prostu się wyłącza, przez co nagrzane powietrze nie ulatuje niepotrzebnie na zewnątrz. Istnieje wiele takich przydatnych ustawień, które można aktywować manualne, bądź też zaprogramować je odgórnie. Wszystko zależy od zastosowanej technologii i urządzeń. Po dodatkowe informacje warto zajrzeć do artykułu: Systemy inteligentnego domu - co warto o nich wiedzieć?

Powyższe kwestie bez wątpienia powinny zainteresować osoby, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem. Oczywiście należy się liczyć z wydatkami, które wiążą się z instalacją takiego systemu, natomiast w zamian dostajemy wygodę, bezpieczeństwo, komfort, a do tego oszczędność, co szczególnie widać na przykładzie sterowania ogrzewaniem. Oprócz tego, osoby często wyjeżdżające i zostawiające dom bez opieki powinny wiedzieć, że automatyka budynkowa w takich sytuacjach daje dodatkową ochronę dobytku. Sprawia, że wyjazd nie mija pod znakiem rozmyślania, co dzieje się z domem. Między innymi właśnie dzięki podglądowi na żywo oraz informacjom dostarczanym przez zamontowane czujniki.

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 20,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny