Schemat stołu wibracyjnego i podstawowe informacje

Stół wibracyjny do betonu jest narzędziem przeznaczonym do zagęszczenia masy betonowej. Jest to jedno z niemal niezbędnych maszyn wykorzystywanych w budownictwie. Warto wiedzieć, że maszyny te przystosowane są również do tego, aby współpracować z formami, które potrzebne są do wyrobów małogabarytowych, ale i wielkogabarytowych. Formy mogą być między innymi stalowe i silikonowe. Formy są bardzo ważne przy produkowaniu pustaków i kostek brukowych.

Zanim jednak zakupimy stół wibracyjny do betonu, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się jego budowa i jakie cechy mogą być w niej zmienne. Zacznijmy więc od tego, że wymiary blatu przy stole wibracyjnym są różnorodne. Klasyczne wymiary blatów to 500 × 700 mm, 700 × 900 mm, 900 × 1200 mm, 1000 × 1500 mm, a także 1000 × 2000 mm. Oczywiście istnieje możliwość, by blat miał taką wielkość, jaka jest nam potrzebna. Wtedy możemy zlecić wykonanie takiego stołu na zamówienie albo też zrobić samemu, według schematu stołu wibracyjnego, ale o tym, w jak zrobić stoły wibracyjne opowiemy później.

Kolejnym wymiarem, należącym do tych standardowych jest wysokość stołu, sięgająca 600 mm. Dodatkowo elementem niezmiennym jest to, że stół wibracyjny do pustaków, do kostki brukowej i do betonu, ma gumowe amortyzatory, które są częścią bardzo istotną, jeśli chodzi o prawidłową pracę urządzenia.

Blat w stołach wibracyjnych jest wykonany z blachy, która od spodniej strony jest żebrowana. Cały stół zasilany jest elektrycznie przy zasilaniu 400 V/50 Hz. Jeśli chodzi natomiast o samą moc, jest to czynnik zależny od tego, jaka jest powierzchnia blatu i jakie jest obciążenie pionowe stołu. Według tego dobierana jest odpowiednio ilość elektrowibratorów. Stół wibracyjny do betonu to ważne narzędzie. Jeśli zatem planujesz budowę domu, sprawdź także ten artykuł z poradami, gdzie wynająć maszyny budowlane.

Jaka jest cena za stół wibracyjny do betonu

Decydując się na zakup stołu wibracyjnego do betonu, z pewnością jedną z najważniejszych rzeczy dla nas istotnych jest to, jaki jest koszt takiego urządzenia. I tutaj odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo ceny tych maszyn budowlanych zależą od wielu istotnych czynników.

Pierwszym z nich jest na pewno to, od jakiego producenta zakupimy urządzenie. Pamiętajmy, że każdy producent ma prawo do określenia tego, jaka będzie cena jego produktu. Jest to więc kwestia zupełnie indywidualna. Kolejnym czynnikiem jest miejsce zakupu. Tutaj możemy spotkać się również z taką sytuacją, że ceny za taki sam stół wibracyjny do betonu na stronie producenta, będą inne niż te, które znajdziemy w sklepie stacjonarnym z branży budowlanej. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić różne możliwości kupna i wybrać dla siebie tę najbardziej atrakcyjną i godną uwagi.

Pamiętajmy też o tym, że stoły wibracyjne mają różną wielkość, a także moc. Te dwa czynniki w bardzo wyraźny sposób wpływają na cenę urządzeń. Oczywiście mniejsze urządzenia, których moc nie jest tak duża, zakupimy taniej niż te, które cechują się dużą mocą oraz wielkością.

Polecane promocje na narzędzia

Ceny wahają się od około 12000 zł, nawet do 800000 zł. Jest to bardzo wielka rozbieżność. Stół wibracyjny do betonu, którego producentem jest KNAUER Engineering, będący stołem wibracyjnym z eliptycznym ruchem płyty do wyrobu małych elementów betonowych, kosztuje około 12000 zł. Ma on możliwość przymocowania do formy, jego wymiary to 400 × 400 mm, ma 500 mm wysokości, a jego częstotliwość drgań to 50 Hz. Siła odśrodkowa dochodzi maksymalnie do 6 kN.

Innym typem, kosztującym około 790000 zł jest stół wibracyjny z poziomym ruchem, wykorzystywany do produkcji elementów maszyn wykonanych z betonu polimerycznego. Stół ten wyposażony jest w 4 rzędy wibratorów napędzanych serwomotorem, przez co mamy możliwość elektronicznej zmiany amplitudy drgań od 0 do 100% w trakcie pracy maszyny. Dodatkowo stół ma pneumatyczną regulację, jego wielkość wynosi 3900 × 3100 mm, wysokość 1025 mm, częstotliwość drgań to 30-80 Hz, a siła odśrodkowa dochodzi maksymalnie do 440 kN.Jak zrobić stół wibracyjny we własnym domu

Jeśli szkoda nam pieniędzy na zakup stołu wibracyjnego do betonu lub nie dysponujemy takimi środkami, a stół nie jest nam potrzebny tak często i używany ma być tylko okazjonalnie, wtedy mamy możliwość stworzenia stołu wibracyjnego samemu we własnym domu.

Budowa stołu wibracyjnego powinna się opierać na schemacie stołu wibracyjnego, który jest ogólnodostępny na stronach internetowych. Do wyrobu takiego urządzenia nie będziemy potrzebowali specjalnych części, ponieważ wystarczy nam kilka elementów, które znajdziemy w garażu.

Przy stworzeniu stołu wibracyjnego potrzebne nam będą trzy zużyte opony samochodowe, blacha o wymiarach 500 × 580 mm lub większa, silnik elektryczny np. z pralki, śruby z nakrętkami samokontrującymi, podkładki, kątownik z dwoma otworami do przymocowania silnika i blachy, oraz włącznik.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny