Meble z drewna wędzonego - cechy charakterystyczne

Wędzenie drewna polega na potraktowaniu naturalnego materiału amoniakiem. Pod wpływem amoniaku reagują garbniki w komórkach drewna i zmieniają jego kolor. Nie tak, jak działa farba, lakier czy olej, ale dogłębnie i całościowo. W firmie, która zapoczątkowała w Polsce tego typu obróbkę drewna, “wędzi się” takie gatunki, jak dąb europejski, czerwony czy drewno akacjowe. Tak powstaje znakomity budulec w brunatnym lub brązowo - złocistym kolorze, z wyraźnymi słojami i przepiękną strukturą, którym można zastąpić egzotyczne drewno w odcieniu wenge. Wędzone drewno zmienia też swoje fizyczne właściwości. Pod wpływem amoniaku dąb czy akacja stają się bardziej twarde, odporne na ściskanie i zginanie nawet o 20 procent w porównaniu z drewnem przed obróbką. Wędzenie pomaga też ukryć ewentualne przebarwienia drewna, a kolor pozostaje taki sam nawet po cyklinowaniu. Drewno wędzone wykorzystywane jest do produkcji podłóg, schodów, blatów kuchennych, parapetów, drzwi oraz stołów.

Do jakich kuchni wybrać stół dębowy?

Stół w kuchni jest meblem niezastąpionym. Kiedy przed kilkoma laty zaczęto w kuchni stawiać blaty przypominające bar, okazało się, że wciąż wygodny, obszerny i elegancki stół ma największy wpływ na funkcjonalność i wygląd wnętrza. Stół, jako punkt w centrum kuchni czy jadalni, jest miejscem, przy którym można ustawić wygodne krzesła i spożywać wspólnie posiłki. Ma on też olbrzymie znaczenie dla wystroju tego pomieszczenia. W niewielkiej kuchni znakomicie sprawdzi się lekki stół albo model składany, jednak w większej, takiej, z której codziennie korzysta cała rodzina, warto postawić mebel zawsze przygotowany do spożywania wspólnych posiłków.

Stół wiąz

Stoły drewniane z wędzonego drewna (fot. drymar.pl)

Stół wykonany z drewna dębowego ma olbrzymią przewagę nad meblami z laminatu czy innego litego drewna - jest masywny i niezniszczalny. To dębowe meble przede wszystkim przechodzą z pokolenia na pokolenie. Dębowe drewno odporne jest na wilgoć, zarysowania, uderzenia. Kiedy stoi w tak ważnym miejscu, jak kuchnia, mamy pewność, że przetrwa niejeden posiłek, wylaną wodę czy nawet kontakt z gorącym dnem garnka. Jest tak wyjątkowy, że nie warto zakrywać go obrusem. Wystarczy ustawić na nim wazon z kwiatami, by uzyskać fantastyczny efekt dekoracyjny.

Co ważne, stół dębowy dobrze wpisuje się w różne kuchenne aranżacje. W czasach, w których panuje moda na nowoczesność: na metal, szkło i beton, drewniany stół dodaje ciepła i przytulności. Błyszczące powierzchnie szafek czy nowoczesne sprzęty nie wykluczają więc możliwości ustawienia w kuchni stołu dębowego.

Co wnosi stół z drewna wędzonego do salonu?

Stół dębowy pasuje zarówno do nowoczesnego salonu, jak i tego utrzymanego w klasycznej stylistyce. Piękno i jednocześnie surowość wędzonego drewna sprawiają, że w każdym pomieszczeniu będzie stół wyglądał będzie elegancko i może stać się prawdziwą ozdobą mieszkania. Jeśli stół dębowy wstawimy do salonu świadomi, że mieszkanie jest standardowe i podobne do lokum sąsiada czy bliskich przyjaciół, pomieszczenie stanie się momentalnie niepowtarzalne i wyjątkowe. Zwłaszcza w czasach, kiedy panuje moda na kupowanie mebli w “sieciówkach”. Klasyczny stół drewniany sprawi, że salon zacznie się wyróżniać, nabierze charakteru. Pamiętajmy też o tym, że drewno wędzone ma wyjątkowy kolor, rzadko spotykany. W stolarni nigdy nie powstaną dwa, identyczne stoły do salonu, jeśli wykonane są z litego dębowego drewna poddanego obróbce.

Stół

Stoły drewniane z wędzonego drewna (fot. drymar.pl)

Czy stoły z drewna wędzonego są rozkładane?

Stoły z drewna dębowego mają różne kształty i wymiary, ale mogą być także rozkładane. Rozkładany stół drewniany znakomicie sprawdzi się w niewielkim wnętrzu, w którym duży stół nie jest potrzebny codziennie, a jedynie na czas świąt lub rodzinnych uroczystości. Przed zakupem stołu warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem i dopytać producenta stołów z drewna wędzonego o możliwość zakupu stołu rozkładanego.

robust 6

Stoły drewniane z wędzonego drewna (fot. drymar.pl)

Drewniana ława a stół w salonie - wady i zalety

Wiele salonów w naszych rodzimych mieszkaniach służy także jako miejsce do spożywania posiłków. Jeśli kuchnia jest zbyt mała, aby ustawić w niej stół, warto to zrobić w salonie. Zaletą stołu jest przede wszystkim wygoda. Duży blat na wysokich nogach pozwala na ustawienie dookoła stołu tradycyjnych krzeseł. Podczas jedzenia posiłku można więc siedzieć prosto. Przy klasycznym stole w salonie można także pracować, odrabiać lekcje. To olbrzymia wygoda i rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Wielkość stołu nie jest jego wadą, ponieważ modeli jest tak dużo, że klasyczny stół zmieści się w każdym wnętrzu.Ławę warto wybrać do pomieszczenia, w którym nie jada się posiłków. Wystarczy ona wtedy, by móc postawić filiżankę z kawą i przekąskę. Ława jednak jest znacznie niższa niż stół, nie jest więc uniwersalna. Wielu właścicieli dużych mieszkań decyduje się na zakup stołu i ławy, by jadać przy stole posiłki wygodnie, a z ławy korzystać doraźnie.

Producent mebli drewnianych

Firma Drymar to producent ekskluzywnych mebli drewnianych, który wprowadził na polski rynek produkty z drewna wędzonego. Od tego czasu ciągle rozwija swoją ofertę o produkty i meble wykonywane w tej technologii. A ponieważ drewno to bardzo uniwersalny materiał, z wędzonego powstają stoły kuchenne, ławy do salonów, ale też łóżka czy łóżeczka dla dzieci. Wszystkie meble pochodzące z fabryki Drymar wyróżniają się pięknym kolorem, podkreślonym rysunkiem drewna i elegancją. Zapewniają nie tylko wygodę, ale także mogą stać się rodzinną pamiątką, ponieważ mebel z wędzonego drewna jest piękny i niezwykle trwały.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny