Stolarka do domu - jakie okna i drzwi wybrać? Poradniki

Stolarka do domu - jakie okna i drzwi wybrać?

Szczelne okna i drzwi zewnętrzne zapobiegają utratom energii cieplnej z budynku. Warto dobrać je pod kątem własnych potrzeb. W ofertach sprzedaży znajdziemy drzwi i okna o różnorodnych parametrach. Poniżej podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Okna drewniane czy plastikowe?

Wybór ramy okiennej to pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Największą popularnością cieszą się obecnie okna PCV. Ich największą zaletą okazuje się atrakcyjna cena, połączona z komfortem użytkowania. Okna plastikowe łatwo się otwierają i zamykają, nie wymagają konserwacji, a lepszej jakości ramy zapewniają optymalne parametry termoizolacyjne. Niektóre modele mogą skutecznie imitować drewno. Różnice wizualne nie będą zbyt duże, jednak dostrzeżemy je z bliższej odległości. Z tego względu niektórzy inwestorzy nadal wybierają okna drewniane. Warto pamiętać, iż drewniana rama wymaga regularnej konserwacji. Jest to jedno z głównych ograniczeń użytkowych. Rama wykonana z tego tworzywa świetnie komponuje się z naturalnymi elementami wyposażenia. Dlatego warto w nią zainwestować w przypadku domów drewnianych i zainspirowanych stylem naturalistycznym.

Jakie okna dachowe?

Okna dachowe stają się wygodnym i praktycznym sposobem na doświetlenie poddaszy użytkowych. Wybór konkretnych modeli zależy od naszych wymagań i specyfiki dachu. Wybierając okna dachowe zwróćmy szczególną uwagę na specyfikę otwierania. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty uchylne, uchylno obrotowe, wysokościowe oraz kolankowe. Każde z nich sprawdzi się w nieco innych warunkach. Inwestorzy szukający okien do sypialni czy pokoju dziennego na poddaszu najczęściej wybierają okna uchylno obrotowe. Jest to związane z dużą wygodą użytkowania oraz łatwością utrzymania w czystości.

Wybieramy drzwi zewnętrzne

Aktualnie największą popularnością cieszą się stalowe drzwi zewnętrzne. Jest to bardzo trwała grupa produktów o różnorodnych parametrach technicznych. Metalowe drzwi zewnętrzne mogą posiadać różnego typu zabezpieczenia antywłamaniowe. Przeglądając konkretne modele warto zwrócić uwagę na ich parametry termoizolacyjne. Drzwi zewnętrzne muszą stanowić szczelną przegrodę, która zapobiegnie wychładzaniu pomieszczeń.

Niektórzy inwestorzy preferują drzwi drewniane. Bez wątpienia jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości domów jednorodzinnych. Niestety drzwi drewniane są często dość drogie w zakupie. Mimo wszystko warto w nie zainwestować, jeśli zależy nam na odpowiedniej izolacji akustycznej. Drewniane drzwi i ramy stanowią bardzo dobrą barierę dla dźwięków oraz niskich temperatur. Dlatego świetnie sprawdzą się w niewielkiej odległości od ruchliwych ulic czy intensywnie uczęszczanych chodników.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu i mieszkania mamy do dyspozycji wiele interesujących możliwości. Największym zainteresowaniem cieszą się lekkie drzwi uchylne, które dopasujemy do każdej aranżacji. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto też zwrócić uwagę na inne ciekawe rozwiązania, które mogą zwiększyć funkcjonalność pomieszczeń. Jednymi z nich z pewnością okażą się drzwi przesuwne. Ich największym atutem okazuje się nieograniczanie przestrzeni podczas otwierania i zamykania. Drzwi przesuwne mogą chować się w specjalnej kasecie i zapewniać ciekawy efekt dekoracyjny. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty wykonane z różnorodnych materiałów. Szkło, tworzywo sztuczne, czy drewno mogą podkreślić stylistykę pomieszczeń, a dodatkowo nadać im nowoczesnego charakteru.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także wygodne w użytkowaniu drzwi harmonijkowe. Jest to dość interesująca grupa produktów o wszechstronnych możliwościach zastosowania. Drzwi składają się z szeregu wąskich paneli, które składają się na kształt harmonijki. Możemy zastosować je jako drzwi prowadzące do kuchni, jadalni czy pokoju dziennego. Możliwości aranżacyjne zależą wyłącznie od naszego pomysłu i potrzeb użytkowych.

Cennik montażu drzwi wewnętrznych znajdziesz tu.