Storczyki cymbidium – charakterystyka

Orchidea cymbidium - definicja

Kwiaty cymbidium zaliczają się do jednego z rodzajów rodziny storczykowatych, obejmujących blisko 70 gatunków tych roślin. W naturalnych warunkach możemy je spotkać przede wszystkim na terenie Azji oraz Australii. Ich cechą charakterystyczną jest o wiele większa wysokość w porównaniu do pozostałych gatunków storczyków, jak i również długie, spiczasto zakończone liście.

Orchidea cymbidium wyróżnia się również pseudobulwami, którymi są w rzeczywistości łodygi magazynujące wodę oraz składniki mineralne. Dzięki temu kwiat ten jest w stanie wytrzymać pewien okres suszy. Piękną ozdobą są oczywiście kwiaty wyróżniające się mocniej zaznaczoną warżką. Odmiany tego storczyka dostępne są w przeróżnych kolorach. Kwitnienie najczęściej rozpoczyna się jesienią i trwa kilka miesięcy.

Storczyki z rodzaju cymbidium - popularne odmiany

Jeżeli zastanawiamy się właśnie nad tym, żeby hodować storczyki z rodzaju cymbidium w swoim domu, to warto zobaczyć, jakie odmiany są najczęściej oferowane w sprzedaży. Do najczęściej spotykanych zaliczymy:

  • Storczyki cymbidium finlaysonanium - jest to bardzo ciekawa odmiana, której kwitnienie przypada na okres zimowo-wiosenny. W tym czasie pojawiają się czerwono-brązowe kwiaty.
  • Storczyk cymbidium Pleiades - gęsto kwitnąca odmiana, która wyróżnia się biało-zielonymi kwiatami pojawiającymi się w okresie od jesieni aż do wiosny

Jeżeli jesteśmy zdecydowanie na tę odmianę storczyka, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy kwiat jest na tyle rozwinięty żeby zakwitł, czy jednak ten proces ma rozpocząć się dopiero za jakiś czas. Bardzo często w profesjonalnych sklepach ogrodniczych rzeczywiście otrzymujemy taką informację, że kwiat pojawi się na przykład dopiero po kilkunastu lub po kilkudziesięciu miesiącach. Wtedy przynajmniej nie będziemy się martwili dlaczego roślina nie kwitnie.

Uprawa i pielęgnacja storczyków cymbidium

Uprawa storczyka

Cymbidium w doniczce jest przepiękną rośliną, jednak uprawa jej wymaga spełnienia przynajmniej kilku istotnych czynników. Do nich zalicza się zapewnienie jak najlepszego stanowiska. Storczyki tego gatunku lubią bardzo dużo światła. Jednak musimy pamiętać o tym, żeby roślina mimo wszystko nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zatem dużo światła możemy zapewnić niekoniecznie na parapecie, ale w na półce w pobliżu okna.

Kolejnym czynnikiem, o jaki należy koniecznie zadbać, aby kwiat prawidłowo rozwijał się i ubogacał nas swoim egzotycznym wyglądem, jest zapewnienie odpowiedniego podłoża. Gleba powinna być nie tylko żyzna, ale również bardzo dobrze przepuszczalna. Dlatego zaleca się aby ziemię wymieszać na przykład z piaskiem lub keramzytem.

Nie zapomnijmy również o tym, iż w przypadku uprawy storczyków, istotna kwestia jest wysoka wilgotność powietrza. Kwiat cymbidium doskonale się rozwija, gdy wilgotność powietrza będzie utrzymywać się na poziomie od 40 do 60%. Warto mieć na uwadze również temperaturę powietrza, która w odróżnieniu od innych gatunków storczyków, nie musi być taka wysoka. Wręcz się zaleca, aby w okresie wiosenno letnim storczyki tej odmiany wystawiać na zewnątrz, ponieważ amplituda temperatur służy kwitnieniu. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Podlewanie i pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja storczyków cymbidium nie jest wcale taka trudna, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim należy pamiętać o intensywnym podlewaniu w okresie wegetacyjnym. Podlewanie polega na przelewaniu doniczek wodą. Jednak nie wstawiamy rośliny od razu do osłonki, tylko odczekujemy kilkanaście minut, aby woda dobrze odciekła. Tego typu podlewanie powtarzamy średnio co 7 do 10 dni. Natomiast zimą, podlewanie powinno być już mocno ograniczone.

Przesadzanie storczyków zawsze wykonujemy po przekwitnięciu. Zazwyczaj dokonujemy tego, ponieważ roślina nie mieści się już w doniczce. Jednak taka pielęgnacja storczyków obejmuje również rozmnażanie. W zależności od potrzeby, przesadzanie obejmuje cały system korzeniowy lub też dzielimy ostrożnie pseudobulwy. Tak jak już wcześniej wspomniano, podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne. Przesadzanie orchidei cymbidium jest również taką czynnością, która powinno nas mobilizować do częstszego podlewania. Podłoże nie powinno być doprowadzone do całkowitego przesuszenia.

Fioletowy storczyk cymbidium krok po krou, czyli podleanie, pielęgnacja, uprawa oraz rozmnażanie
Storczyk cymbidium w doniczce krok po kroku, czyli podlewanie, pielęgnacja, sadzenie oraz najlepsze stanowisko na parapecie

Kolejną czynnością, którą obejmuje pielęgnacja tych pięknych kwiatów, jest ich nawożenie. Tę czynność wykonujemy po przekwitnięciu, czyli w miesiącach wiosennych oraz letnich. Nawozy powinny być bogate w azot. Dzięki temu roślina będzie rozwijała się bardzo szybko wypuszczając kolejne pędy oraz listki. Natomiast w okresie jesienno-zimowym nawożenie powinno być rzadsze i uboższe w azot.

Cena storczyków

Chcąc się dowiedzieć, ile kosztują poszczególne sadzonki storczyków, warto prześledzić oferty pochodzące ze sprawdzonych sklepów ogrodniczych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kupujemy zadbane storczyki. W poniższym zestawieniu znajdują się przykładowe ceny różnych odmian orchidei.

Przykładowe ceny orchidei - cymbidium w doniczce

Nazwa odmiany

Cena

Storczyk Cymbidium finlaysonianum

Cena od 90,00 zł

Storczyk Cymbidium Pleiades

35,00 zł

Storczyk Cymbidium 2 pędy MIX 65-75 cm

89,90 zł

Storczyk Cymbidium 90 cm wysokości

109,00 zł

Storczyk Falenopsis biały 2 pędy 70 cm

49,99 zł

Co warto wiedzieć na temat storczyków

Orchidea cymbidium - choroby

Raczej choroby u storczyków tej odmiany są bardzo rzadko spotykane. To jednak rzeczywiście mogą one być porażone przędziorkami. Jeżeli zauważymy, że na roślinach pojawiają się szkodniki, które bytują w podłożu, to powinniśmy spryskać storczyk wodą. Tego typu pielęgnacja pozwala chronić orchidee przed przędziorkami. Wystarczy tylko prysznic powtarzać średnio raz na 3 miesiące. Jeżeli jednak szkodniki nadal się utrzymują, to warto sięgnąć po chemiczne preparaty, tak aby zapobiec rozprzestrzenianiu się przędziorków na inne rośliny.

Patrząc na inne choroby storczyków, musimy uwzględnić również nieodpowiednie warunki uprawowe. Orchidee bardzo dobrze czują się w pomieszczeniach, w których panuje podwyższony poziom wilgotności powietrza. Jeżeli jednak wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, to może ona przyczynić się do pojawienia się fuzariozy storczyków. Dochodzi do zamierania rośliny. We wczesnym etapie choroby możemy pozbyć się zarażonych części. Na wszystkie pozostałe części rośliny, które uznamy za zdrowe traktujemy opryskiem, a następnie przesadzamy do zupełnie nowego miejsca. Za każdym razem, gdy zauważymy, że nasz storczyk nie kwitnie, to należy jak najszybciej znaleźć tego przyczynę.

Kompozycje ze storczyków

Przyzwyczailiśmy się do tego, że orchidee najczęściej sprzedawane są w zwykłych doniczkach. Okazuje się, że mamy możliwość zupełnie innych kompozycji, które będą dużo ciekawsze. Jedną z takich propozycji jest uprawa storczyków w szkle. Pod tym względem mamy bardzo dużą dowolność, ponieważ orchidea może być zasadzona w kuli lub w innym szklanym naczyniu.

Decydując się na uprawę tych kwiatów w szkle, trzeba koniecznie pamiętać o drenażu podłoża. Najszybciej zrobimy to, poprzez osadzenie storczyka na specjalnym sitku, które umieszczamy kilka centymetrów nad dnem szklanego naczynia. Po przelaniu rośliny, woda która zbierze się na dnie, może być łatwo odsączona dzięki grawitacji przez rurkę wyprowadzoną na zewnątrz. Warto zdecydować się na taką kompozycję, ponieważ storczyk w kuli prezentuje się naprawdę imponująco.

Jeżeli interesują nas storczyki na balkon, to właśnie cymbidium jest gatunkiem, który świetnie poradzi sobie nawet z niższymi temperaturami w ciągu chłodniejszych nocy. Pamiętajmy jednak o tym, aby na balkon nie wystawiać rośliny, jeżeli mają nadejść przymrozki. Minimalna temperatura, na którą przygotowana jest ta odmiana storczyka, to ok. 1 stopień Celsjusza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny