Storczyk dendrobium nobile – podstawowe zasady uprawy i pielęgnacji
Storczyk dendrobium nobile to jeden z najłatwiejszych storczyków w uprawie ogrodowej. Bezproblemowo powinno się zatem hodować storczyk dendrobium zwłaszcza początkującym w ogrodnictwie. Jak wygląda dendrobium? Jak zadbać o niego w ogrodzie? Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu i w jaki sposób go podlewać? Oto najważniejsze informacje na temat tego, jak wygląda uprawa i pielęgnacja dendrobium.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Storczyk dendrobium nobile – uprawa i pielęgnacja dendrobium
Charakterystyka storczyków dendrobium nobile
Storczyk dendrobium naturalnie występuje w Azji Południowej. Jego uprawa nie należy do najtrudniejszych, dlatego też poleca się hodowanie storczyków dendrobium zwłaszcza początkującym w ogrodnictwie. Prosta pielęgnacja dendrobium nobile nie oznacza jednak, że nic nie trzeba będzie przy roślinie robić. Gdy zaniedbasz pielęgnowanie dendrobium może zdarzyć się bowiem, że piękny kwiat nie będzie kwitnąć – a w najgorszym przypadku całkiem umrze. Dendrobium dzieli się na odmiany głównie chłodnolubne, które kwitną zimą oraz wczesną wiosną oraz. Czekając na wiosnę można zatem – w przeciwieństwie do wielu innych roślin, które przechodzą w okres spoczynku – nadal cieszyć się niesamowitym wyglądem storczyków. Dla tych kwiatów charakterystyczny jest nie tylko kolor, który w zależności od odmiany może być biały, fioletowy, różowy czy też żółty. Najbardziej szczególne dla nich jest to, że kwiaty wyrastają z tzw. pseudobulw. To w nich magazynują wodę, którą później pobierają.
Storczyki dendrobium są epifitami, czyli roślinami rosnącymi naturalnie na drzewie – a nie w ziemi, jak inne kwiaty. Mogą też rosnąć np. na krzewach, do których przytwierdzają się silnie za pomocą swoich korzeni. Właśnie w nich gromadzą się sole mineralne i materia organiczna, a storczyk pobiera z nich potrzebne mu składniki odżywcze – konieczne do prawidłowego rozwijania się. Z kolei wodę dendrobium przyswaja dzięki swojej tkance korzeniowej w pseudobulwach, będącej specjalnie przystosowaną do jej pobierania. Mimo, że brzmi to wszystko bardzo skomplikowanie, w rzeczywistości dendrobium jest prostym w uprawie kwiatem. Aby jednak pielęgnacja storczyków tej odmiany była faktycznie taka łatwa, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach dbania o tę roślinę.
Storczyk dendrobium nobile - pielęgnacja storczyków dendrobium krok po kroku
W naturze storczyki rosną tam, gdzie trwa pora sucha i deszczowa – a więc w klimacie tropikalnym. Podlewanie rośliny jest zatem bardzo istotną kwestią, o której nie można zapominać. Storczyk zaczyna wypuszczać nowe pędy mniej więcej od połowy września. Powinno się podlewać go za każdym razem, gdy całkowicie wyschnie gleba w doniczce – można sprawdzać wilgotność podłoża palcem, wkładając go w ziemię. Podlewanie wykonuje się mniej więcej raz w tygodniu, choć wiele zależeć będzie od czynników takich, jak:
- temperatura otoczenia,
- nasłonecznienie,
- warunki panujące wokół rośliny.
W drugiej połowie września powinno się podlewać storczyka tylko wtedy, gdy będzie potrzebować wody. Takie podlewanie stosuje się wówczas aż do wiosny. W jaki sposób rozpoznać, że storczyk dendrobium nobile chce pić? Jego pseudobulwy zaczną się wówczas marszczyć, a także zmienią barwę i stają się białe. Ważny jest też sam sposób podlewania rośliny. Najlepiej jest namoczyć storczyk w misce z wodą, by się nawodnił. Możesz dokonać tego przy użyciu wody:
- miękkiej (deszczówki),
- demineralizowanej,
- przefiltrowanej.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach doniczkowych.
Na czym polega zamgławianie storczyków dendrobium?
Nawet gdy storczyk kwitnie należy pamiętać, że nie wolno go przelewać – dendrobium wbrew pozorom wcale nie lubi, gdy wody jest za dużo. Niekiedy wystarczy więc delikatnie zrosić roślinę, co profesjonaliści w uprawie storczyków nazywają zamgławianiem. Zamgławianie polega na używaniu tylko i wyłącznie deszczówki, czyli wody miękkiej. Nie powinieneś korzystać w przypadku zraszania storczyka dendrobium z innego rodzaju wody, bo możesz przypadkowo zaszkodzić roślinie.
Wilgotność powietrza jest bardzo istotna dla dendrobium. By móc stale zapewniać optymalną wilgotność roślinie, ustaw dendrobium w wypełnionej wilgotnym keramzytem podstawce. Nigdy jednak nie mocz całej doniczki wodą, bo to może zaszkodzić storczykowi. Pamiętaj, by zapewniać stałą wilgotność powietrza roślinie w okresie kwitnienia (np. za pomocą nawilżacza powietrza). Po przekwitnięciu, czyli gdy będzie czas na okres spoczynku storczyka, nawilżanie nie jest aż tak wymagane.
Jak zadbać o storczyka dendrobium nobile w ogrodzie?
Nawożenie storczyka dendrobium i pobudzenie do kwitnienia
By poprawnie nawozić storczyk wystarczy korzystać z naturalnych nawozów, które można dostać w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Nawożenie należy wykonywać w okresie kwitnienia dendrobium, nawet co 14 dni. Zaleca się stosować mniejszą dawkę niż zalecana przez producenta (pomniejszoną nawet o połowę).
Niektórzy zastanawiają się, jak pobudzić dendrobium do kwitnienia. Wszystko zależy jednak, czy hodujesz roślinę w domu czy w ogrodzie:
- dendrobium w domu – aby pobudzić roślinę do kwitnienia, w połowie września powinieneś przenieść storczyk do pomieszczenia o niższej temperaturze. Może to być garaż, spiżarka albo piwnica. Jeśli nie masz żadnego z powyższych pomieszczeń, przenieś storczyka blisko szyby okna. Przestań podlewać dendrobium – rób to wyłącznie, gdy podłoże będzie całkiem przesuszone. Możesz od czasu do czasu zraszać kwiat, wówczas podlewanie nie będzie koniecznością. Powinieneś tak traktować storczyk przez ok. 3 miesięcy. Po tym czasie powinny zawiązać się pierwsze pąki kwiatowe. Powróć do regularnego podlewania wówczas, gdy dendrobium będzie wypuszczało nowe przyrosty.
- dendrobium w ogrodzie – powinieneś osłonić roślinę przed wiatrem mniej więcej w połowie maja. Nie może na nią padać bezpośrednio słońce. Przestań podlewać kwiat na ok. 3 miesiące i postaraj się go usadowić w lokalizacji, gdzie spadający deszcz będzie zlatywał prosto na roślinę. Zostaw w tym miejscu storczyk aż do połowy października. W przypadku przekwitnięcia pseudobulwy nie powinieneś jej się pozbywać. Raczej się nie zdarza by ponownie zakwitła, jednak będzie ona idealnym magazynem substancji odżywczych dla tych pseudobulw, które pozostały. Pozbądź się pseudobulwy w momencie gdy zauważysz, że całkiem uschła – nigdy wcześniej!
Storczyk dendrobium nobile - jak przesadzić storczyka dendrobium nobile?
Jeśli podlewasz storczyka miękką wodą, powinieneś przesadzać go co 24-36 miesięcy. Jeśli jednak korzystasz z przefiltrowanej wody kranowej, przesadzaj dendrobium co 12 miesięcy. Do przesadzania storczyków używaj ziemi, która jest specjalnie dla nich przeznaczona – nie innej. Możesz zmieszać ją z keramzytem, co naprawdę dobrze wpłynie na rozwijanie się kwiatów. Wiosną należy przesadzić storczyk do doniczki niewiele większej, niż poprzednia – pod warunkiem, że dendrobium się rozrosło i potrzebuje nowego, większego lokum. Gdy zaś chcesz jedynie podmienić podłoże, powinieneś zachować starą doniczkę. Nie wolno rozdzielać storczyków ze względu na pseudobulwy, które pojawiły się pojedynczo. Można rozdzielać wyłącznie te dendrobium, w którym pseudobulwy tworzą jedną zwartą grupę złożoną z kilku. Gdy już przesadzisz kwiat, nie wolno go podlewać przez cały tydzień. Dzięki temu zadbasz, by korzenie „wgryzły” się prawidłowo w nowe podłoże.
Niektórzy uważają, że storczyk dendrobium nobile jest idealną rośliną dla początkujących hodowców. My uważamy jednak, że amatorzy mogą mieć z nią niemały problem, jeżeli nie wczytają się dobrze we wszystkie zasady konieczne dla poprawnego rozwoju tych pięknych roślin. Oczywiście początkujący w uprawie storczyków jak najbardziej mogą poradzić sobie z kwiatem, jednak potrzeba do tego wiele czasu i determinacji. Wbrew pozorom storczyki mają naprawdę duże wymagania, którym należy sprostać. Warto więc przyswoić sobie wszystkie wymienione wskazówki i zapamiętać jedno – nie przelewaj storczyka! Dendrobium posiada wodę zgromadzoną w pseudobulwach, z których ją pobiera. Właśnie dlatego lepiej jest roślinom w suszy, niż w nadmiernie zwilżonej ziemi.