Storczyk Miltonia w uprawie - jak wygląda orchidea?

Orchidea Miltonia posiada ciekawy wygląd. Pseudobulwa może posiadać około 3 cm średnicy i wyrastają z niej długie, typowe dla storczyków liście. Spomiędzy liści wydostają się pędy kwiatowe. Ich długość może być uzależniona od konkretnej odmiany storczyków. Mniejsze odmiany storczyków wytwarzają pędy do 20 cm wysokości, z kolei najwyższe mogą osiągać nawet pół metra.

Na pędach pojawiają się efektowne pąki, z których po pewnym czasie otwierają się duże, efektowne kwiaty. Storczyk Miltonia zazwyczaj wyróżnia się jaskrawością barw, a jego kwitnienie zwraca na siebie uwagę. Kwiaty mogą przypominać kwiat fiołka. Ich duże rozmiary oraz charakterystyczne wybarwienie stanowią ciekawą atrakcję. Na kwiatach przeważnie znajdziemy kontrastowe plamki, wybarwiające się na górnych płatkach.

Samo kwitnienie przypada na różne pory roku. Miltonia najczęściej rozpoczyna kwitnienie na wiosnę, jednak poszczególne odmiany storczyków mogą kwitnąć także jesienią. Odpowiednia uprawa i doświetlanie w sezonie zimowym pozwala na pobudzenie kwitnienia nawet w najbardziej niesprzyjającym okresie.

Rośliny doniczkowe: jak podlewać storczyki i jak powinna wyglądać uprawa orchidei Miltonia?

Pielęgnacja storczyka Miltonia powinna umożliwiać utrzymanie warunków, które będą jak najbardziej dopasowane do tych występujących w środowisku naturalnym. Niewłaściwa uprawa może spowodować żółte liście lub choroby grzybowe. Dlatego warto wiedzieć, jak podlewać storczyki i jakie warunki trzeba zapewnić roślinie.

Niemal wszystkie rosnące w środowisku naturalnym odmiany storczyków lubią wysoką wilgotność powietrza. Storczyk Miltonia jest szczególnie wrażliwy na zbyt niską wilgotność, czego efektem mogą być wspomniane wcześniej żółte liście. Orchidea wymaga regularnego zraszania, a niekiedy także zastosowania nawilżaczy powietrza.

Najlepiej sprawdza się uprawa na stanowisku półcienistym. Poszczególne odmiany storczyków nie tolerują bezpośredniego, południowego słońca. W środowisku naturalnym rosną pod koronami drzew, które zapewniają im dużą dawkę rozproszonego światła. Dlatego dobrze sprawdza się uprawa na parapetach zorientowanych na północ.

Storczyk Miltonia o ciemnoróżowych kwiatach z białym oczkiem w doniczce, a także pielęgnacja, uprawa, kwitnienie i sadzenie storczyków Miltonia
Storczyk Miltonia o pięknych kwiatach krok po kroku, czyli kwitnienie, podlewanie, wymagania, uprawa i pielęgnacja

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jak podlewać storczyki? Prawidłowe podlewanie i uprawa to klucz do uzyskania sukcesu w uprawach roślin. Pielęgnacja orchidei nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Podlewanie przeprowadzamy dwa razy w tygodniu. Najlepiej zanurzyć doniczkę w miseczce wypełnionej miękką, odstaną wodą. Moczenie wykonujemy przez kilkanaście minut. Do podlewania warto stosować wyłącznie wodę w temperaturze pokojowej. Raz dwa do trzech tygodni warto przeprowadzić nawożenie. Orchidea nie jest tu szczególnie wymagająca. Warto zastosować humus lub nawóz dedykowany dla storczyków. Dobrze sprawdzają się zarówno preparaty rozcieńczane w wodzie do podlewania, jak i nawozy, które nanosimy w postaci oprysków na dolną stronę liści. Ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze nawozu do storczyków.

Ceny storczyków. Jaka jest cena za storczyk Miltonia?

Dość trudna pielęgnacja jest pewnym utrudnieniem uprawowym, jednak storczyk Miltonia cały czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ceny storczyków okazują się mocno zróżnicowane. Najniższa cena dotyczy niewielkich okazów z jednym pędem.

Ceny storczyków Miltonia zazwyczaj rozpoczynają się od kwoty 30 zł. Jest to cena niewielkiej rośliny z plastikową doniczką. Cena większych storczyków Miltonia przeważnie wynosi 50 – 80 zł.Warto przy tym podkreślić, że ceny storczyków nie powinny być głównym wyznacznikiem wyboru. Orchidea Miltonia jest podatna na choroby wywołane niewłaściwą wilgotnością i złym podlewaniem. Żółte liście rośliny mogą być objawem rozpoczynającej się choroby. Dlatego przed zakupem warto dokładnie obejrzeć stan rośliny, a jeśli to możliwe ocenić system korzeniowy. Bardzo atrakcyjne ceny storczyków i żółte liście rośliny mogą świadczyć o spodziewanej, szybkiej utracie kwiatów i trudnościach w przywróceniu optymalnego stanu rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny