Niebieski storczyk - opis i popularne odmiany

Jak przed chwilą wspomniano, niebieski kolor nie zalicza się do naturalnych, które są spotykane wśród kwiatów. Jednak nie brakuje eksperymentów, aby uzyskać jak najczystszy odcień niebieskiego. W ten sposób rzeczywiście powstają kolejne odmiany, które możemy uprawiać w swoich domach. Niestety z reguły niebieska orchidea nie tylko jest nadal rzadkim okazem, to jeszcze dodatkowo jej pielęgnacja oraz uprawa nie zalicza się do najłatwiejszych.

Do niebieskobarwnych odmian storczyków zalicza się m.in.:

  • Błękitny storczyk Phalenopsis Royal Blue - jest to storczyk falenopsis, który po raz pierwszy został wymyślony w 2011 roku. W Stanach Zjednoczonych odmiana ta określana jest jako Blue Mystique. Niestety ten niebieski storczyk nie jest efektem zmiany kodu genetycznego tych pięknych roślin, a jedynie efektem wstrzykniętego barwnika. Zatem odmiana Royal Blue w rzeczywistości wypuszcza raczej białe kwiaty, o czym będzie można się przekonać po pewnym czasie. Niebieski storczyk tajlandzki - jest to kolejna niebieska orchidea, która wyróżnia się błękitnym odcieniem przez czas, w którym działa wstrzyknięty w łodyżkę barwnik. Odmiana ta wyróżnia się drobniejszymi kwiatami, które jednocześnie gęsto porastają łodygi storczyka.
  • Niebieska orchidea Thelymitra crinita - jest to naturalnie błękitny storczyk, który wywodzi się z Australii. Niestety minusem jest jego bardzo trudna dostępność i trudna pielęgnacja, to jednak nie musimy się martwić, że ta odmiana kiedykolwiek się wybarwi, jak to jest w przypadku storczyków Royal Blue.
  • Błękitny storczyk Vanda Coerulea - kolejna odmiana, która wyróżnia się naturalnym odcieniem kwiatów. Niebieska orchidea dodatkowo przepięknie pachnie.
  • Niebieski storczyk Agnisia Cyanea - jest to odmiana, której kolor kwiatów wpada w niebieskawy odcień, jednak jest on zbliżony również nieco do fioletu. Ten niebieski storczyk pochodzi z Ameryki Południowej i wyróżnia się ciekawym kształtem kwiatów.

Niebieska orchidea - uprawa

Należy mieć na uwadze, że naturalne niebieskie storczyki są nie tylko bardzo trudno dostępne, ale jednocześnie niezwykle wymagające, jeżeli chodzi o ich uprawę i pielęgnację. Przykładowo Agnisia Cyanea jest odmianą wywodzącą się z wilgotnych lasów deszczowych. W związku z tym w domu musimy stworzyć bardzo zbliżone warunki wyróżniające się wysoką wilgotnością powietrza, jak i również wysoką temperaturą utrzymującą się w przedziale od 25 do nawet 30 stopni Celsjusza.

Natomiast Thelymitra crinita jest gatunkiem storczyka, który raczej będzie preferował suche powietrze. Najlepiej niebieską orchideę uprawiać w koszu. Istotne jest regularne i obfite podlewanie, a także zasilanie specjalnymi nawozami. Niestety gatunek ten bardzo źle znosi przesadzanie do innych miejsc. Bardzo często po takim procesie gatunek niebieskiego storczyka przestaje rosnąć.

Dlatego właśnie stworzono odmianę Royal Blue, która jest sztucznie zabarwiona na niebiesko. Jej uprawa jest o wiele łatwiejsza, wręcz przystosowana do domowych warunków. Wytrawni hodowcy orchidei nie są za bardzo usatysfakcjonowani taką zabarwioną odmianą, dlatego storczyk falenopsis jest dedykowany raczej dla początkujących.

Niebieski storczyk na tle kolorowych kwiatów, a także opis, gatunki, odmiany, uprawa oraz pielęgnacja
Storczyk niebieski krok po kroku, czyli opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, podlewanie

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Zacznijmy od tego, że storczyk falenopsis Royal Blue najlepiej czuje się w jasnym stanowisku, w którym jednak światło słoneczne będzie rozproszone. Warto odmianę tę wsadzić do przezroczystej doniczki, dostosowanej do przelewania wodą. Doniczka ta wyróżnia się większą ilością otworów na dnie, przez co drenaż wody jest znacznie łatwiejszy. Warto zadbać również o odpowiednie podłoże dedykowane do storczyków. Zarówno storczyk tajlandzki, jak i również Royal Blue potrzebują żyznego oraz przepuszczalnego podłoża. Możemy zatem przygotować ściółkę ze specjalnego substratu dla storczyków zawierającego korę iglaków, włókna kokosowe oraz torf. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.

Błękitny storczyk - pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja to podstawa do tego, aby rzeczywiście móc cieszyć się przepięknymi kwiatami orchidei. Jedną z najważniejszych czynności jest oczywiście odpowiednie podlewanie, które polega na przelewaniu rośliny. Bardzo często początkujący hodowcy popełniają w tej kwestii błąd zbytnio przelewając storczyki. Nie należy zostawiać orchidei w wodzie na dłużej niż 15 minut. Po tym czasie całą pozostałą wodę w osłonkach należy wylać i pozostawić rośliny do całkowitego przeschnięcia. Dopiero po tym czasie, czyli po około 7-10 dniach możemy powtórzyć proces podlewania.

Niezwykle ważna jest również pielęgnacja po przekwitnięciu storczyka. Roślina w tym czasie wchodzi w okres spoczynku, co oznacza zmianę w wielu czynnościach. Tutaj również wielu początkujących hodowców niczego nie zmienia, przez co storczyki są zbyt mocno podlewane oraz nawożone. Zarówno storczyk tajlandzki, jak i również storczyk falenopsis po przekwitnięciu potrzebuje czasu na regenerację.

Zatem po przekwitnięciu musimy przyciąć pęd, na którym pojawiły się kwiaty. Jednak usuwamy tylko pęd, a nie pseudobulwy, które są odpowiedzialne za magazynowanie wody. Dzięki przycięciu takiego pędu po przekwitnięciu zmobilizujemy roślinę do wytworzenia młodych pędów oraz liści. Storczyki przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia, a także zmniejszamy intensywność podlewania oraz nawożenia. Należy pamiętać, że niekoniecznie proces przekwitania zachodzi na jesieni. Musimy obserwować, w jaki sposób zachowuje się odmiana, którą posiadamy. Ponieważ często bywa tak, że okres spoczynku po przekwitnięciu przypada na wiosnę.Gdzie kupić granatowy storczyk - cena

Zastanawiając się nad tym, gdzie kupić granatowy storczyk tajlandzki lub storczyk falenopsis Royal Blue, nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. Ponieważ barwione na niebiesko odmiany są dostępne w wielu kwiaciarniach, a także w sklepach ogrodniczych. Problem pojawia się, gdy chcemy się dowiedzieć, gdzie kupić granatowy storczyk o naturalnym zabarwieniu. Tutaj bardzo często musimy się bardzo mocno natrudzić w poszukiwaniu takich okazów. Niebieskie storczyki możemy spotkać na giełdach kwiatowych bądź też w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych.

Przykładowe ceny storczyków niebieskich

Nazwa produktu

Cena

Storczyk niebieski Falenopsis 1 pęd 50 - 70 cm - gdzie kupić granatowy storczyk - Leroy Merlin

66,99 zł

Gdzie kupić storczyk tajlandzki sztuczny

180,00 zł

Storczyk niebieski nasiona 5 szt.

8,90 zł

Kwiat jak storczyk niebieski zadarniający mazus fioletowy

9,90 zł

Storczyk Phalaenopsis Yang Yang Love

229,00 zł

Storczyk Paphiopedilum leucochilum x sukhakulii

70,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny