Storczyki - gatunki, wymagania, pielęgnacja, porady praktyczne

Dlaczego warto uprawiać kwiaty doniczkowe? Odpowiedź na to pytanie składa się z kilku elementów. Po pierwsze opiekowanie się roślinami daje dużo satysfakcji. Po drugie to ciekawe i rozwijające hobby. Po trzecie domowe pomieszczenia zyskują piękne, kolorowe dekoracje. Poza tym do wyboru są interesujące gatunki. Dobrym przykładem są storczyki, które same tworzą ogromną i zróżnicowaną grupę. Które odmiany cieszą się powodzeniem? Jakie mają wymagania?

Charakterystyka i odmiany storczyka

Storczyki są bylinami zaliczanymi do rodziny storczykowatych. Na świecie botanicy odnaleźli i opisali około 30 tysięcy naturalnych gatunków tych roślin. Warto wiedzieć, że do tego dochodzi przeszło 50 tysięcy odmian stworzonych przez człowieka. Przedstawiane kwiaty dziko rosną niemal we wszystkich strefach klimatycznych. Wyjątek stanowią regiony podbiegunowe oraz pustynne. Najwięcej gatunków rozwija się na terenach obu ameryk oraz w Azji południowo-wschodniej. W Polsce naukowcy odnaleźli 49 gatunków storczyków. Ponadto wiele odmian to ozdobne rośliny doniczkowe i ogrodowe. I to nimi zajmujemy się w tym artykule.

W doniczce w domu chętnie uprawiane są cztery gatunki storczyków. Te ozdobne kwiaty to:

  • storczyk phalenopsis nazywany też falenopsis lub orchidea – dekoracyjna roślina, której kwiaty przybierają przeróżne kolory, czasem są wielobarwne, nakrapiane lub paskowane,
  • storczyk dendrobium – płożący lub osiągający 60 cm wysokości, występuje w wielu kolorach,
  • storczyk cymbidium – niskie gatunki osiągają 15-20 cm, wysokie nawet 150 cm wysokości,
  • storczyk cattleya – płożący lub dorastający do 100 cm wysokości, ma białe i różowe kwiaty.

Warto wiedzieć, że każdy z wymienionych gatunków dzieli się na kilka lub wiele odmian.

Warto wiedzieć, że powyższe rośliny to nie jedyne, które można hodować w pomieszczeniach. Ciekawą propozycją jest storczyk epidendrum wykształcający kwiatostany złożone z drobnych kwiatków. Wielu miłośników ma odmiana znana, jako miltonia. Jej charakterystyczną cechą są kwiaty osiągając 6-12 cm średnicy. Kolejna z pięknych roślin to storczyk oncidium w Polsce nazywany motylnikiem. Przeważnie wykształca żółte lub pomarańczowe kwiaty. W domowych uprawach spotykany jest także storczyk vanda oraz sabotek. Szczegółowe informacje o gatunkach i odmianach wymienionych powyżej można znaleźć na naszej stronie.

Najpopularniejsze storczyki falenopsis

W domu może rosnąć storczyk 2 pędowy, wysoki lub niski. Opcji do wyboru jest bardzo dużo. Mimo tego do najchętniej wybieranych należy gatunek falenopsis. Trzeba wiedzieć, że te roślina:

  • często osiągają 60 cm, ale w dobrych warunkach mogą dorastać nawet do 150 cm wysokości,
  • pielęgnowane będą kwitły długo, ten stan będzie utrzymywał się od września do marca,
  • storczyki falenopsis mają zimozielone liście oraz duże, pełne lub półpełne ozdobne kwiaty,
  • kwiaty przybierają rozmaite kolory, często są białe, fioletowe, różowe, wielobarwne.

Poza tym, że opisywane storczyki rosną w doniczce świetnie nadają się na kwiaty cięte.

Orchidea będzie bezproblemowo rosła, gdy zostaną spełnione jej wymagania. Pierwszą z ważnych kwestii jest odpowiednia gleba. Musi mieć kwaśny odczyn, bowiem w takim środowisku roślina czuje się najlepiej. Idealnie sprawdza się luźna mieszanka torfu, patyków oraz skrawków kory. Dzięki glebie tego rodzaju korzenie storczyków z łatwością pobierają tlen. Duży wpływ na powodzenie uprawy ma doniczka. Dla tego gatunku najlepsze są przezroczyste pojemniki. Mogą być także wersje kolorowe, lecz transparentne. To istotne, bowiem do korzeni rośliny musi docierać światło. To z kolei bezpośrednio łączy się ze stanowiskiem.

Storczyki falenopsis są roślinami lubiącymi nasłonecznienie. Jednakże nie mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Taka ekspozycja doprowadzi do poparzeń liści. Doniczkę należy ustawić w miejscu jasnym z rozproszonym światłem. By bujnie kwitły trzeba dbać o odpowiednią temperaturę. W lecie zalecana temperatura to 21-23°C. Tymczasem w okresie zimowym storczyki potrzebują około 15°C. Podaliśmy podstawowe informacje o wymaganiach orchidei. Po rozwinięcie zapraszamy na nasza stronę. Natomiast w tym artykule przed nami prawidłowa uprawa i pielęgnacja.

Jak uprawiać i pielęgnować storczyki falenopsis?

Uprawa storczyka nie należy do skomplikowanych. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zabiegach. Bez nich roślina nie będzie rozwijała się jak należy. Jak zatem należy dbać o kwiaty? Po pierwsze trzeba je regularnie podlewać. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nieprzemoczone. Nadmiar wody prowadzi do gnicia korzenia a jej niedobór do usychania pędów. Storczyk sam komunikuje, kiedy trzeba zwilżyć glebę. Widać to po tym, że jego korzenie stają się białe. Storczyki można podlewać klasycznie nie mocząc liści lub zostawić doniczkę na kilka minut w wodzie. To jeszcze nie wszystko w kwestii wody.

Storczyki falenopsis lubą wilgotne powietrze. Zatem trzeba je regularnie zraszać, szczególnie w sezonie grzewczym. Pielęgnacja to także nawożenie roślin. Odgrywa ważną rolę, bowiem ziemia, w której rosną orchidee nie jest zasobna w składniki odżywcze. Nawozy podaje się, gdy zawiązują się pąki kwiatowe oraz w okresie kwitnienia. Świetnie sprawdzają się mieszanki przygotowane specjalnie dla storczyków falenopsis. Dobrą propozycją są również nawozy uniwersalne. By z powodzeniem hodować te kwiaty trzeba wiedzieć, że nie lubią kurzu osadzającego się na liściach. Dlatego trzeba je, co jakiś czas myć miękką ściereczką.

Storczyki należy pielęgnować po przekwitnięciu. Jeśli pędy kwiatostanowe uschły, całkowicie się je ścina. Jeżeli jednak nadal żyją, wystarczy je nieco skrócić. W okresie spoczynku ogranicza się także podlewanie i nawożenia. Dobrze też wiedzieć, że storczyki szybko się rozrastają. Wymagają wiec przesadzania do większych doniczek. Ten zabieg wykonuje się również, gdy kora w glebie wyraźnie się skruszy. I to tyle, jeśli chodzi o podstawowe czynności wykonywane w uprawie storczyków. Po rozwinięcie wszystkich zagadnień poruszanych w tym artykule zapraszamy na naszą stronę. Tam też opisujemy inne gatunki storczyków.