Strop Filigran - cena, wytrzymałość, wymiary, przekrój i inne ciekawostki
Strop typu Filigran jest dość ciekawym rozwiązaniem, które możemy wykorzystać w budownictwie domów jednorodzinnych. W odróżnieniu do swoich gęstożebrowych odpowiedników świetnie sprawdza się w budynkach o nietypowych kształtach. W poniższym artykule opiszemy zastosowanie stropu typu Filigran, określimy jego najważniejsze wady i zalety, a także wskażemy orientacyjne koszty.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogólna charakterystyka stropu typu Filigran
Strop Filigran projektuje się na indywidualne zamówienie. Jego parametry techniczne muszą zostać dopasowane do potrzeb konkretnego budynku. Głównym elementem, jeśli chodzi o strop typu Filigran są wielkopowierzchniowe płyty z betonu, które stanowią rodzaj betonowego szalunku traconego. Drugi ważny element konstrukcyjny stanowi warstwa nadbetonu wylewana na placu budowy. Do jej wykonania używamy gotowej mieszanki przygotowanej w betoniarni. Minimalna klasa betonu to C16 lub C20.
Łącznikiem płyty i nadbetonu są dźwigarki kratowe/kratownice, umożliwiające spójne połączenie oraz współpracę obu warstw. Maksymalny rozstaw kratownic nie może przekraczać 75 cm. Warto także podkreślić, że strop Filigran wymaga podwójnego zbrojenia. Pierwsze zbrojenie umieszcza się między płytą, a kratownicą. Jest to tak zwane zbrojenie dolne. Drugie znajduje się bezpośrednio na kratownicy i stanowi rodzaj zbrojenia górnego.
Standardowy strop Filigran powstaje z płyt o długości od 2,5 do 9 m. Ich grubość nie jest zbyt duża i oscyluje wokół 4 do 7 cm. Ostateczna grubość ze zbrojeniem głównym stropu może być zmienna. Zapewnia to warstwa nadbetonu, która może zostać dopasowana do wymagań projektowych. Całkowita grubość, jeśli chodzi o strop typu Filigran wraz ze zbrojeniem wynosi od 10 do 15 cm (w przypadku stropów płytowych) oraz 15 do 36 cm (w przypadku stropów skrzyniowych). Im większa grubość tym większa nośność oraz możliwość rozpostarcia stropu na dużych powierzchniach. Jeśli planujesz budowę, przeczytaj także nasz artykuł: Jaki strop do domu jednorodzinnego?
Podczas montażu stropu Filigran konieczne jest wykonanie podpór montażowych. Umieszczamy je prostopadle do kratownic. Warto także pamiętać, że płyty Ytong Silka Multipor nie są zbyt ciężkie. Przykładowo pojedyncza płyta na strop typu Filigran, grubości 5 cm może ważyć ok. 125 kg/m2. Nie jest to duży wynik, jednak płyty posiadają duże rozmiary. Dlatego ich montaż wiąże się z koniecznością zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Co prawda w ofertach producentów pojawiają się także płyty przeznaczone do montażu ręcznego. Jednak ich zastosowanie ogranicza się jedynie do prac remontowych wykonywanych na starszego typu budynkach.
Najważniejsze zalety i możliwości zastosowania
Strop typu Filigran może łączyć w sobie zalety stropów monolitycznych i prefabrykowanych. Przekłada się to bezpośrednio na duże możliwości jego zastosowania. Do najczęściej docenianych atutów zaliczamy:
- Brak konieczności montażu deskowania – płyty stropu typu Filigran są jednocześnie szalunkiem traconym. Dzięki temu nie musimy montować dodatkowego deskowania, które wydłużyłoby czas wykonania.
- Szybkość montażu – płyty stropowe docierają na miejsce w gotowych elementach i z przygotowanym zbrojeniem dolnym. Dzięki temu montaż staje się bardzo szybki. W standardowym domu jednorodzinnym nie powinien zająć dłużej niż trzy do czterech dni.
- Niewielka ilość prac wykończeniowych – płyty stropu typu Filigran są od spodu bardzo gładkie. Brak nierówności ułatwia późniejsze prace wykończeniowe. Powierzchnia stropu nie musi być pokrywana grubą warstwą tynku, co przekłada się na ułatwienie prac.
- Duża rozpiętość – strop Filigran wyróżnia się dużymi możliwościami zastosowania. Standardowe płyty zostają przystosowane pod budynki o rozpiętości do 7 m. Jednak w razie potrzeby można też przygotować prefabrykowane elementy pod strop o rozpiętości do 12 m. Jest to bardzo dobry wynik, który sprawia, że strop typu Filigran nadaje się do montażu w budynkach o szczególnie dużej powierzchni.
- Możliwość kształtowania – geometria stropu Filigran zależy wyłącznie od zaleceń projektowych. Strop świetnie sprawdzi się w budynkach o skomplikowanej bryle, na której nie sprawdziłyby się stropy monolityczne, ani tym bardziej gęstożebrowe, prefabrykowane. Kształt koła, sześciokąta, czy trójkąta nie stanowi tu żadnej przeszkody. Dlatego lżejszy strop Filigran może być też wykorzystany na elementy małej architektury, które odznaczają się nieregularnym kształtem ścian.
- Izolacja akustyczna – strop Filigran z grubszą warstwą nadbetonu skutecznie tłumi hałasy uderzeniowe, także jeśli chodzi o elementy małej architektury. Dzięki temu zapewnia zadowalający poziom izolacji akustycznej pomiędzy kondygnacjami.
Strop Filigran i wady, o których trzeba pamiętać
Niestety strop Filigran posiada także swoje wady. Jedną z największych będzie konieczność użycia ciężkiego sprzętu budowlanego podczas montażu systemów stropowych. Jest to szczególnie niekorzystne podczas prac budowlanych wykonywanych w centrach miast, przy ciasnych zabudowaniach.
Kolejna niedogodność wiąże się z koniecznością bardzo precyzyjnego posadowienia ścian. Wymaga się, by były one umieszczone dokładnie w zaprojektowanych osi. Niestety nie ma możliwości korygowania rozmiaru płyty na budowie. Prefabrykaty zostają wykonane z dużą dokładnością, która jest także wymagana od wykonawców ścian.
Kolejny minus to dość wysoka cena inwestycji. Strop Filigran wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu, zakupu najlepszej jakości materiałów, mieszanki przeznaczonej na nadbeton i płyt prefabrykowanych. Płyty stropowe są wykonywane przez niewiele firm, dlatego często trzeba je transportować na dłuższych odległościach. Cena transportu, jeśli chodzi o stropy typu Filigran, w wielu przypadkach będzie odczuwalnym obciążeniem dla budżetu inwestora. Wszystko to sprawia, iż ostateczny koszt wykonania stropu staje się dość wysoki. Jeśli planujesz budowę domu parterowego bez piwnicy, ten kalkulator kosztów budowlanych pozwoli ci oszacować niezbędny budżet na budowę stropów.
Cena stropów Filigran
Jednym z pierwszych wydatków na strop Filigran jest zakup płyt. Cena dobrej jakości, cienkich płyt wraz ze zbrojeniem dolnym osiąga od 80 do 150 zł/m2. Podczas montażu na budowie nie musimy wydawać pieniędzy na deskowanie, co będzie dla nas dodatkową oszczędnością. Jednak konieczne okaże się stworzenie zbrojenia górnego oraz dodatkowego. Łączna cena zbrojenia oraz usługi montażowej osiągnie kwotę ok. 4-6 zł/kg. Podczas obliczania naszych wydatków musimy także uwzględnić koszty zaprawy do nadbetonu. Za mieszaninę klasy C20 lub C25 zapłacimy średnio 200 do 250 zł/m3. To jednak nie koniec naszych wydatków. Wylanie, zagęszczenie oraz pielęgnacja nadbetonu pochłonie dodatkowe 70 – 80 zł/m2.
Jak już wspomnieliśmy, płyty stropu mogą być trudno dostępne i w wielu przypadkach występuje konieczność transportu na większe odległości. Dlatego ostateczna cena inwestycji może wzrosnąć o kolejne 1000 do 2000 zł za usługę transportową.
Ostateczny koszt wykonania stropu Filigran powinien być obliczony indywidualnie. Cena jest bowiem w dużym stopniu uzależniona od wymagań projektowych.
A może strop panelowy smart?
Strop panelowy smart jest ciekawym, mało znanym rozwiązaniem. Składa się z niewielkich płyt prefabrykowanych o szerokości 60 cm. Producenci owych płyt podkreślają, iż lekki strop panelowy może zostać wykonany bez konieczności zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Całkowita masa płyty o grubości 15 cm wynosi. 250 kg/m2. Dzięki temu możemy ją zamontować przy użyciu lekkiego dźwigu wyposażonego w podnośnik HDS. Lekki strop panelowy stanowi ciekawą alternatywę dla konkurencyjnych produktów prefabrykowanych (np. stropu Teriva czy opisanego powyżej stropu Filigran).
Opisując strop panelowy smart trzeba podkreślić, iż jego montaż nie wymaga wylewki z nadbetonu. Dzięki temu ograniczamy prace montażowe i eliminujemy przerwy technologiczne. Według producentów, strop panelowy smart charakteryzuje się także dużą szybkością montażową. Wykwalifikowana ekipa będzie w stanie wykonać go w jeden dzień roboczy. Niestety materiały na strop panelowy smart mogą być trudno dostępne, a cena inwestycji dość wysoka. Jeśli bierzesz pod uwagę także inne rozwiązania, w tym artykule znajdziesz informacje na temat stropów drewnianych.