Strop odcinkowy - najważniejsze informacje

Strop odcinkowy - właściwości i zastosowanie

Strop odcinkowy jest stropem stosowanym w piwnicach, a także w budynkach gospodarczych. Na konstrukcję takiego stropu składają się dwuteowe belki stalowe oraz łukowate sklepienie z cegły. Jest to bardzo często spotykany w starym budownictwie, na przykład z piwnicach zabytkowych kamienic. strop łukowy. Przestrzeń pomiędzy płytą a podłogą najczęściej wypełniana jest posypką z lekkiego materiału, charakteryzującego się dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Przekrój, jakim charakteryzują się odcinkowe stropy ceglane na belkach stalowych składa się patrząc od góry z następujących elementów: posadzka, szlichta cementowa o grubości od 4 cm do 6 cm, izolacja akustyczna o minimalnej grubości 2 cm, posypka z lekkiego materiału, paroizolacja, ceglana płyta stropu oraz tynk. Podobny przekrój mają także stropy Kleina. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o stropach.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Podobną konstrukcję do stropu odcinkowego ma strop Kleina z tą jednak różnicą, że strop Kleina jest płaski. Jeżeli w budynku obciążenia użytkowe są niewielkie, można zamiast belek stalowych użyć żelbetowych belek prefabrykowanych. Innym stropem, który ma długie tradycje jest strop Ackermana. Strop Ackermana to strop gęstożebrowy, którego tradycja sięga ponad 130 lat. Tego typu rozwiązania to lekkie stropy, które przypominają stropy ceglane. Stropy odcinkowe na belkach stalowych możemy spotkać przede wszystkim w starym budownictwie, jak na przykład w piwnicach zabytkowych kamienic, zamków, dworków czy pałaców. W związku z tym ta technologię budowy stropów, współcześnie stosuje się przede wszystkim w ramach rekonstrukcji, renowacji czy odbudowy budynków zabytkowych.

Współcześnie strop odcinkowy na belkach stalowych zastępowany jest przez nowocześniejsze rozwiązania. Ciężkie ceglane stropy coraz częściej zastępują lekkie stropy gęstożebrowe, takie jak między innymi strop Teriva czy strop Fert, a także stropy prefabrykowane Smart. Strop Teriva, strop Fert oraz strop Smart to stropy stosunkowo lekkie, które przy montażu nie wymagają stosowania podpór drewnianych, są też stosunkowo szybkie w montażu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o stropach do domu jednorodzinnego.

Strop odcinkowy - montaż

Strop odcinkowy na belkach stalowych wykonywany jest w pełnych deskowaniach albo na krążynach przesuwnych. Te stropy ceglane mają osiowy rozstaw belek wahający się w przedziale od 1,2 m do 1,5 m przy grubości sklepienia ok. 1/2 cegły. W przypadku budynków z niewielkimi obciążeniami użytkowymi stropy odcinkowe wykonywane mogą być również na żelbetowych belkach prefabrykowanych, jednak stosując rozstaw belek nie przekraczający 1,2m.

Stalowe belki w stropach odcinkowych zabezpiecza się przed rdzewieniem poprzez obrzucenie ich od spodu cementową zaprawą na stalowej siatce oraz poprzez obetonowanie wystającej ponad sklepienie górnej stopki belki. Stropowe belki należy opierać bezpośrednio na murze, który powinien być wyrównany wylewką cementową. Można je też opierać na poduszkach betonowych lub na wieńcach żelbetowych. Tkwiący w murze koniec belki także należy zabezpieczyć przed korozją. Sprawdź także ten artykuł o stropie gęstożebrowym.

Odcinkowe sklepienia mogą mieć prostopadły lub równoległy do belek układ warstw cegieł. Bardzo ważnym zabiegiem podczas montażu takich stropów jest zapobiegnięcie wygięciu się belek, które są rozpierane sklepieniami. W tym celu należy murować sklepienia ceglane odcinkami równocześnie, stopniowo przesuwając się wzdłuż tych sklepień. Dobrym rozwiązaniem jest także usztywnienie wszystkich belek tymczasowymi rozporami. Aby zmniejszyć siły rozpierające w skrajnych sklepieniach, w dwóch ostatnich skrajnych przęsłach można wykonać ściągacze ze stalowych prętów.

Strop odcinkowy - ceny

Na ostateczną cenę stropu odcinkowego wpływ mają ceny poszczególnych materiałów oraz ceny robocizny.

  • ceramiczna cegła czerwona to koszt ok. 0,97 zł za sztukę w marketach Leroy Merlin.
  • teowe belki stropowe Kronopol I-Beams BSD 200 o wysokości 200 mm i możliwych długościach 4,20 m, 5,40 m lub 7,20 m, z pasem dolnym 38 mm i pasem górnym 89 mm kosztują 33,43 zł/mb.
  • teowe belki stropowe Kronopol I-Beams BSD 240 o wysokości 241 mm i możliwych długościach 4,20 m, 5,40 m lub 7,20 m, z pasem dolnym 38 mm i pasem górnym 89 mm kosztują 34,06 zł/mb.
  • teowe belki stropowe Kronopol I-Beams BSD 300 o wysokości 302 mm i możliwych długościach 4,20 m, 5,40 m lub 7,20 m, z pasem dolnym 38 mm i pasem górnym 89 mm kosztują 35,03 zł/mb.
  • teowe belki stropowe Kronopol I-Beams BSD 350 o wysokości 356 mm i możliwych długościach 4,20 m, 5,40 m lub 7,20 m, z pasem dolnym 38 mm i pasem górnym 89 mm kosztują 36,02 zł/mb.
  • teowe belki stropowe Kronopol I-Beams BSD 400 o wysokości 406 mm i możliwych długościach 4,20 m, 5,40 m lub 7,20 m, z pasem dolnym 38 mm i pasem górnym 89 mm kosztują 36,64 zł/mb.
  • lekkie suche kruszywo ceramiczne Leca Keramzyt izolacyjny S drobnoziarnisty kosztuje 29,52 zł za worek 55 l, 608,85 zł za opakowanie 1,5 m3 lub 885,60zł za paletę. Sprawdź także ten artykuł o belkach stropowych.
  • lekkie suche kruszywo ceramiczne Leca Keramzyt izolacyjny M średnioziarnisty kosztuje 28,29 zł za worek 55 l, 690,00 zł za opakowanie 2 m3 lub 848,70 zł za paletę.
  • lekkie suche kruszywo ceramiczne Leca Keramzyt izolacyjny L gruboziarnisty kosztuje 27,06 zł za worek 55 l, 738,00 zł za opakowanie 2 m3 lub 811,80 zł za paletę.


Strop odcinkowy na belkach stalowych jest starym typem stopu. Z takimi stropami możemy się zazwyczaj spotkać w starym, zabytkowym budownictwie. Stropy te są szczególnie popularne w piwnicach zabytkowych kamienic, pałaców, zamków. Takie łukowe stropy współcześnie są coraz rzadziej stosowane, a zastępują je lekkie stropy gęstożebrowe oraz stropy z płyt prefabrykowanych. W dzisiejszych czasach mają przede wszystkim zastosowanie w budynkach gospodarczych, piwnicach oraz przy renowacji budynków zabytkowych. Jeśli planujesz wykonanie stropów, ten kalkulator kosztów budowy pomoże ci w oszacowaniu budżetu na ten cel.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny