Stropy gęstożebrowe Rector – to warto wiedzieć

Strop Rector – ogólna charakterystyka

Strop Rector składa się z elementów prefabrykowanych, przygotowanych przez firmę Rector Lesage. Do budowy wykorzystuje się strunobetonowe elementy z betonu sprężonego. Tak zwane belki stropowe RS mogą posiadać różne rozmiary, przekrój czy usytuowanie splotów sprężających. Dzięki temu dopasujemy do wymagań każdej inwestycji budowlanej.

Stropy sprężone Rector to stosunkowo nowe rozwiązanie. Firma Rector weszła na polski rynek w 2003 roku. Oferowane w sprzedaży, prefabrykowane belki stropowe z betonu sprężonego szybko zyskały zwolenników, a ich zastosowanie przeważnie posiada pozytywne opinie.

Tego rodzaju stropy gęstożebrowe mogą nieco przypominać strop strunobetonowy. Wszystko za sprawą zbrojenia ze stalowych strun. Warto jednak pamiętać, że to jedynie pozorne podobieństwo. Strop strunobetonowy posiada zupełnie inną budowę, a dodatkowo wymaga zastosowania żeber rozdzielczych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o stropach.

W ofertach sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów zbrojonych belek stropowych. Warto przy tym podkreślić, iż belki stropowe typu RS 110, RS 130 oraz RSE zostały przeznaczone do montażu bezpodporowego. Rozpoznamy je po charakterystycznym kształcie litery T. W ofercie sprzedaży znajdziemy belki stropowe o bardzo zróżnicowanej rozpiętości. Elementy pod stropy sprężone Rector mogą posiadać rozpiętość od 1 do 10 metrów. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do specyfiki własnej inwestycji budowlanej.

Jakie wady i zalety posiada strop Rector?

Stropy sprężone Rector łączą w sobie zalety wynikające z betonu sprężonego oraz prefabrykacji. Dzięki temu posiadają przychylne opinie, a entuzjaści podkreślają istotne zalety owego rozwiązania. Największym atutem będzie wysoka wytrzymałość i uniwersalność stosowania. Strop Rector może być z powodzeniem stosowany na małych, jak i całkiem dużych powierzchniach.

Stropy gęstożebrowe Rector posiadają także dużą elastyczność układów. Grubość stropu może wynosić od 16 do ponad 30 cm, co pozwala na pełne dopasowanie do wymagań budynku. Zróżnicowana grubość łączy się z dużym wachlarzem rozpiętości. Stropy gęstożebrowe Rector mogą posiadać rozpiętość od 1 do 10 metrów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o stropie do domu jednorodzinnego?

Warto także podkreślić, że strop Rector nie wymaga żeber rozdzielczych (tak jak strop Teriva czy strop Ackermana). Brak żeber rozdzielczych stanowi dodatkowe ułatwienie montażowe. W większości inwestycji wystarczy jedna podpora, co znacząco ułatwia prace montażowe.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Analizując opinie o stropach Rector zauważymy, że rozwiązanie pozwala na poczynienie pewnych oszczędności. Systemy Rectobeton czy Rectolight wykazują się szybkością oraz łatwością montażu. Ich dodatkowym atutem będzie ekonomiczna cena. Tego typu rozwiązanie może być tańsze w porównaniu do stropów Fert, Smart czy stropów monolitycznych.

Jedynym istotnym mankamentem może okazać się konieczność zastosowania ciężkich sprzętów budowlanych. Wielkoformatowe belki stropowe z betonu sprężonego często posiadają dość duże rozmiary i wagę (większe niż w przypadku prefabrykatów Smart czy Fert). Dlatego stropy gęstożebrowe nie zawsze sprawdzą się w przypadku inwestycji w mocno zurbanizowanej okolicy.

Stropy sprężone Rector Rectobeton i Rectolight

Strop Rectobeton

System Rectobeton posiada wszechstronne możliwości zastosowania. Przeważnie wykorzystuje się go w budownictwie domów jednorodzinnych, budownictwie wielorodzinnym oraz w budynkach użyteczności publicznej (podobnie jak strop Smart i Fert).

Rectobeton to innymi słowy belkowo-pustakowe, prefabrykowane stropy sprężone. W systemie znajdziemy strunobetonowe belki z betonu sprężonego. Pomiędzy belkami znajduje się specjalne wypełnienie ze żwirobetonowych pustaków. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką stropu CERAM.

System Rectobeton zawiera też zbrojenie przypodporowe oraz wylewkę nadbetonu. Dzięki swojej uniwersalności zdobywa przychylne opinie inwestorów.

Strop Rectobeton możemy wykorzystać przy rozstawie belek co 59-60 cm. Masa stropu wynosi przynajmniej 235 kg/m2, a minimalna grubość nadbetonu to 4 cm.

Strop w systemie Rectolight

Rectolight to drugi popularny system stropów Rector. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań (Smart, Fert, Ackerman), w których wykorzystuje się pustaki stropowe.

W skład systemu Rectolight wchodzą sprężone belki stropowe typu RS oraz wypełnienie z drewna prasowanego. Takie rozwiązanie posiada dobre opinie i nie wymaga stosowania żeber rozdzielczych. Co ciekawe, lekkie wypełnienie drewniane pozwala na ograniczenie kosztów inwestycyjnych. System Rectolight będzie znacznie tańszy w wykonaniu niż wiele alternatywnych rozwiązań (np. strop strunobetonowy).

Omawiając system Rectolight, warto wspomnieć o możliwościach jego zastosowania. Rozwiązanie Rector często znajduje zastosowanie przy pracach remontowych. Stosunkowo lekka konstrukcja może przydać się podczas wymiany starego stropu na nowy. W tym wypadku system Rectolight sprawdzi się lepiej niż alternatywny strop Smart, Fert, strop Kleina czy strop strunobetonowy. Co ciekawe, system Rectolight można też z powodzeniem stosować w budownictwie domów jednorodzinnych i w zabudowie wielorodzinnej. Prefabrykaty znajdą też zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej. Rozpiętość stropu bez żeber rozdzielczych wynosi tu 1,8 do 8 metrów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o stropie gęstożebrowym?

ikona podziel się Przekaż dalej