Stropy prefabrykowane - opinie, ceny, zastosowanie, porady

Stropy z płyt prefabrykowanych z żelbetu są bardzo szybkie w wykonaniu, gdyż po dostarczeniu ich na budowę wymagają jedynie oparcia na ścianach i wykonania wieńców stropowych oraz wypełnienia szczelin na złączach betonem. W tym artykule zapoznamy się ze stropami z płyt prefabrykowanych, ich rodzajami, zastosowaniem, właściwościami, poznamy opinie na ich temat, ceny oraz przytoczymy cenne porady, jak właściwie zamontować płytowe stropy prefabrykowane.

Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Stropy prefabrykowane - opinie, ceny, zastosowanie, porady

Stropy prefabrykowane - najważniejsze informacje

Stropy z płyt prefabrykowanych charakteryzują się szybkością i wygodą montażu oraz znikomym zużyciem drewna do szalunków. Drewno potrzebne jest jedynie do deskowanie wieńców oraz podciągów przy otworach. Płytowe stropy prefabrykowane nie potrzebują konstrukcji podpierającej wykonywanej ze stempli. Cechują się również mniejszym zużyciem betonu, gdyż nie wymagają tak zwanej nadlewki.

Płyty prefabrykowane charakteryzują się ponadto wysokimi parametrami akustycznymi i dużą zdolnością akumulacji ciepła. Można je montować również w zimie. Gdy w naszym domu zdecydujemy się na stropy z płyt prefabrykowanych, możemy dowolnie rozmieszczać ściany działowe na stropie zarówno podczas budowy, jak i remontów. Możemy także uzyskać gładki sufit, który będzie łatwiejszy do wykończenia tynkiem. Dobre opinie wiążą się także z tym, że strop wykonany z płyt prefabrykowanych jest solidny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o stropach.

Stropy wykonane z płyt prefabrykowanych są nieco droższe niż stropy gęstożebrowe, jak na przykład stropy Teriva, strop Porotherm, czy strop Fert. W przeciwieństwie do nich wymagają także użycia żurawia przy ich wznoszeniu, co wiąże się z tym, że cena takiej konstrukcji będzie wyższa niż stropów gęstożebrowych, takich jak na przykład strop Porotherm, czy strop Fert. Dużą zaletą tego typu stropów jest brak konieczności podkładania belek, jak ma to miejsce, gdy decydujemy się strop monolityczny lub na strop filigran.

Stropy prefabrykowane - rodzaje

Strop kanałowy

Strop kanałowy powstaje z betonu zwykłego lub sprężonego. Strop kanałowy z betonu zwykłego powstaje z płyt typu S, które nazywane są także płytami żerańskimi. Strop z betonu sprężonego, czyli strunobetonu, powstaje z płyt typu SPK, które w europejskiej nomenklaturze noszą nazwę HCU. Płyty te posiadają równoległe podłużne otwory, których zadaniem jest obniżenie ciężaru takiej konstrukcji. Oba rodzaje płyt noszą nazwę płyt kanałowych. Płyty typu S mogą mieć grubość 20 cm, 22 cm, 24 cm, 26,5 cm, 30 cm, 32 cm lub 34 cm. Ich szerokość natomiast może wynosić 0,9 m, 1,2 m lub 1,5 m. Długość takich płyt zawiera się w przedziale od 2,2 m do 7,8 m, a ich stopniowanie przeprowadzone jest co 30 cm. Płyty S mogą mieć wbudowane żebro rozdzielcze, wzdłuż którego można bezpiecznie postawić nawet bardzo ciężką ścianę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o stropach do domu jednorodzinnego.

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących stropy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Płyty SPK charakteryzują się większą solidnością i umożliwiają osiągnięcie dużo większych rozpiętości nawet ponad 20 m. Produkuje się je z betonu C40/50 oraz ze stali zbrojeniowej wysokiej klasy. Mogą one mieć grubość 15 cm, 16 cm, 20 cm, 26 cm, 31 cm, 40 cm lub nawet 50 cm. Najczęściej ich długość nie przekracza 15 m, a najczęściej spotykany przedział to od 2,4 m do 7,2 m, a ich stopniowaniem przebiega co 30 cm. Mają one standardową szerokość wynoszącą 120 cm. Tego typu stropy płytowe mają bardzo duży ciężar, wynoszący ok. 250 kg/m2, choć może on nawet dochodzić do 450 kg/m2. Tego typu płyty są zazwyczaj prostokątne, choć można także zamówić elementy docięte po skosie lub w inny dowolny sposób. Dzięki temu łatwo możemy dostosować kształt tych płyt do potrzeb, które wynikają z formy budynku. Dostępne są także płyty posiadające wycięcia na kominy oraz na piony instalacyjne. Sprawdź także ten artykuł o stropie gęstożebrowym.

Stropy Smart

Płyty Smart, z których również można konstruować stropy prefabrykowane, są mniejszą oraz lżejszą odmianą kanałowych płyt strunobetonowych. Mają one zastosowanie przede wszystkim do budowy stropów w domach jednorodzinnych, gdyż w tym przypadku nie zawsze konieczne są płyty w bardzo dużych rozmiarach i czasami zupełnie wystarczające są mniejsze i lżejsze płyty. Płyty strunobetonowe typu Smart charakteryzują się szerokością wynoszącą 60 cm i ta szerokość odpowiada rozstawowi belek w stropach gęstożebrowych.

Długość płyt Smart wynosi 9 m, a ich grubość to 15 cm lub 20 cm. Warto zaznaczyć, że przy budowie takiego panelowego stropu Smart nie jest konieczny duży dźwig, zupełnie wystarczający będzie tak zwany dźwig HDS, który może być zamontowany na przykład na ciężarówce przywożącej materiał. Takie rozwiązanie jest bardzo dużym ułatwieniem, a możemy je zastosować, gdyż ciężar 1 m2 tego rodzaju stropu jest mniejszy niż 300 kg.

Stropy z betonu komórkowego

Kolejnym rodzajem stropów prefabrykowanych są stropy wykonane z płyt z betonu komórkowego. Tego rodzaju stropy prefabrykowane wykonywane są z płyt o szerokościach od 25 cm do 75 cm. Ich długość może wynosić w przedziale od 1 m do 8 m. Mogą być wykonane w różnych długościach pośrednich, najczęściej spotykana to 6 m. Dostępne grubości to 15 cm, 20 cm, 24 cm, 25 cm i 30 cm. Bardzo popularnym stropem tego typu jest strop ytong. Sprawdź także ten artykuł o belkach stropowych.

Strop ytong i inne stropy z betonu kanałowego charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Współczynnik przewodzenia ciepła λ takich stropów jest stosunkowo niski, wynosi on 0,14 W/(m.K). Dzięki temu taki strop może oddzielać pomieszczenie nieogrzewane od ogrzewanego i nie wymaga on bardzo grubej warstwy styropianu lub wełny mineralnej. Dzięki dobrej izolacyjności takich płyt stropowych, można je wysunąć poza obrys budynku i utworzyć konstrukcję balkonu. Wówczas na styku tych płyt ze ścianami zewnętrznymi budynku nie powstanie mostek termiczny. Montaż takich płyt jest niemal identyczny jak płyt kanałowych.

Stropy prefabrykowane - ceny

  • Płytowy strop kanałowy typu S to cena od ok. 105 zł/m2 do ok. 142 zł/m2, same płyty to koszt od ok. 85 zł/m2 do ok. 120 zł/m2. Najczęściej robocizna oraz dźwig wliczone są w cenę. Taki strop o powierzchni 50 m2 to wydatek od ok. 5250 zł do ok. 7100 zł.
  • Płytowy strop typu SPK wiąże się z wydatkiem od ok. 152 zł/m2 do ok. 160 zł/m2, same płyty to cena od ok. 120 zł/m2 do ok. 125 zł/m2. Najczęściej robocizna oraz dźwig wliczone są w cenę. Strop o powierzchni 50 m2 to wydatek w granicach od ok. 7600 zł do ok. 8 000 zł.
  • Płytowy strop z betonu komórkowego to cena w przedziale od ok. 210 zł/m2 do ok. 320 zł/m2, same płyty to cena od ok. 192 zł/m2 do ok. 307 zł/m2. Robocizna wyniesie nas ok. 25 zł/m2. Koszty wynajęcia dźwigu kształtują się w granicach 80 zł/h. Strop o powierzchni 50 m2 to koszt w granicach od ok. 11990 zł do ok. 17490 zł.
  • Płytowy strop Smart wiąże się z wydatkiem od ok. 122 zł/m2 do ok. 140 zł/m2, same płyty to koszt w granicach od ok. 120 zł/m2 do ok. 125 zł/m2. Robocizna będzie nas kosztować ok. 15 zł/m2. Cena wynajęcia dźwigu wyniesie na ok. 80 zł/h. Taki strop o powierzchni 50 m2 to wydatek rzędu od ok. 7090 zł do ok. 7999 zł.

Stropy wykonane z płyt prefabrykowanych są bardzo solidne, a także szybkie i łatwe w montażu. Mają wysokie parametry akustyczne, a także izolacyjne. Można na nich dowolnie ustawiać nawet ciężkie ściany oraz nie wymagają ustawiania pod nimi podpór. Jeśli planujesz wykonanie stropów, ten kalkulator kosztów budowy pomoże ci w oszacowaniu budżetu na ten cel.

Ocena: 4,8/5 (głosów 18)
, aktualizacja 11 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Zobacz więcej artykułów na temat:
stropy budowa domu opinie
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Zbrojenie stropu betonowego - zasady, ilość stali, porady praktyczne
Zbrojenie stropu betonowego - zasady, ilość stali, porady praktyczne
Strop RECTOR - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop RECTOR - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop Fert - charakterystyka, opinie, zastosowanie, dane techniczne, ceny
Strop Fert - charakterystyka, opinie, zastosowanie, dane techniczne, ceny
Strop SMART - opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop SMART - opis, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop Teriva - opis, charakterystyka, cena, opinie, porady
Strop Teriva - opis, charakterystyka, cena, opinie, porady
Strop Kleina - opis, właściwości, cena, opinie, porady
Strop Kleina - opis, właściwości, cena, opinie, porady
Strop CERAM - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop CERAM - charakterystyka, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Strop WPS na belkach stalowych - ceny, opinie, zastosowanie, porady
Strop WPS na belkach stalowych - ceny, opinie, zastosowanie, porady
Szalowanie i deskowanie stropu krok po kroku - poradnik praktyczny
Szalowanie i deskowanie stropu krok po kroku - poradnik praktyczny
Strop kanałowy - opis, ceny, opinie, zastosowanie, montaż
Strop kanałowy - opis, ceny, opinie, zastosowanie, montaż
Strop odcinkowy na belkach stalowych - ceny, porady, opinie
Strop odcinkowy na belkach stalowych - ceny, porady, opinie
Strop ytong - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Strop ytong - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady
Strop Porotherm - zastosowanie, ceny, opinie, porady przy wyborze
Strop Porotherm - zastosowanie, ceny, opinie, porady przy wyborze
Ile schną tynki, a ile wylewka czy strop? Sprawdzamy długość koniecznych przerw na budowie
Ile schną tynki, a ile wylewka czy strop? Sprawdzamy długość koniecznych przerw na budowie
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Strop ackermana - zastosowanie, cena, wymiary, ciężar, inne porady
Strop ackermana - zastosowanie, cena, wymiary, ciężar, inne porady
Strop gęstożebrowy  - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady
Strop gęstożebrowy - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady
Belki stropowe - rodzaje, ceny, porównanie technologii
Belki stropowe - rodzaje, ceny, porównanie technologii
Strop monolityczny żelbetowy – cena, zbrojenie, grubość i inne cenne informacje
Strop monolityczny żelbetowy – cena, zbrojenie, grubość i inne cenne informacje
Strop Filigran - cena, wytrzymałość, wymiary, przekrój i inne ciekawostki
Strop Filigran - cena, wytrzymałość, wymiary, przekrój i inne ciekawostki
Strop drewniany z belek stropowych - cena, rodzaje, zalety i wady
Strop drewniany z belek stropowych - cena, rodzaje, zalety i wady
Stropy strunobetonowe - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć o płytach stropowych
Stropy strunobetonowe - cena, zastosowanie, co warto wiedzieć o płytach stropowych
Jaki strop do domu jednorodzinnego?
Jaki strop do domu jednorodzinnego?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij