Strugi elektryczne

Strugi elektryczne – jedno czy dwa ostrza?

Wybierając strug elektryczny, musimy zastanowić się nad rodzajem narzędzia, które sprawdzi się w przypadku naszego domowego warsztatu. Na rynku dostępne są urządzenia jednoostrzowe, dwuostrzowe i czteroostrzowe (zobacz na https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/strugi-i-frezarki/strugi/strug-elektryczny-macallister-750-w.html w sieci sklepów Castorama). Najbardziej polecanym wariantem są strugi o pojedynczym ostrzu zamontowanym w bębnie. Zapewnia ono dobre efekty strugania dzięki mniejszym oporom skrawania. Dzięki dobremu wyważeniu wału nie ma ryzyka, że pojawi się efekt tak zwanego bicia. Kalibracja ostrza na głowicy tnącej jest znacznie prostsza niż w przypadku urządzeń dwuostrzowych czy czteroostrzowych. Co więcej, takie urządzenie jest tańsze w eksploatacji, ponieważ po uszkodzeniu ostrza musimy wymienić tylko jeden element, a nie dwa lub cztery.

Strugi elektryczne

Struganie za pomocą struga elektrycznego

Podstawową funkcją struga elektrycznego jest przygotowywanie desek i wygładzanie ich powierzchni poprzez zdzieranie bardzo cienkiej warstwy. Proces ten zwany jest struganiem. Decydując się na zakup struga elektrycznego, warto zwrócić uwagę na regulację głębokości strugania. Dobrze jest, jeśli mamy możliwość precyzyjnego ustawienia grubości zestrugiwanej warstwy za pomocą pokręteł z podziałkami.

Wręgowanie strugiem elektrycznym

Niektóre modele urządzeń współpracują z przystawkami umożliwiającymi rozszerzenie ich funkcjonalności. Warto wybrać narzędzie umożliwiające zastosowanie prowadnicy bocznej lub specjalnej prowadnicy kątowej, umożliwiającej wręgowanie. Dzięki niej z łatwością wykonamy wręgi dowolnej głębokości i szerokości.

Polecane promocje na narzędzia

Fazowanie za pomocą struga elektrycznego

Za pomocą struga elektrycznego możemy również wykończyć krawędzie deski. Do tego celu służą specyficzne rowki znajdujące się w dolnej części stopy urządzenia. Mają one różną głębokość. Dzięki nim można stępić krawędź, zaokrąglić ją lub wykonać fazowanie.

Strugi elektryczne

Inne zastosowania urządzenia

Strug elektryczny może być stosowany także do bardzo precyzyjnego przycinania. Dzięki niemu skrócimy deski nawet o milimetry, czego nie osiągnęlibyśmy używając innych rodzajów narzędzi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując strug elektryczny?

Wybierając strug elektryczny, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość ostrzy, precyzję regulacji głębokości strugania oraz możliwość współpracy z przystawkami różnego rodzaju, ale również na dodatkowe elementy. Jednym z ważniejszych jest stopka parkująca, dzięki której możemy odłożyć narzędzie zanim wał zupełnie się zatrzyma. Chroni ona ostrze lub ostrza przed stępieniem. Przydatne są także wydmuch wiórów i adapter do odsysania wiórów. Dzięki adapterowi możliwe jest podłączenie odkurzacza.

Strugi elektryczne pozwalają na struganie, wręgowanie, fazowanie, a nawet precyzyjne przycinanie. To bardzo praktyczne narzędzia, przydatne w każdym warsztacie stolarskim czy ciesielskim – nie tylko w przypadku profesjonalistów, ale także hobbystów.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny