Prawdziwe lofty to przestronne, otwarte wnętrza, które powstały po dostosowaniu do celów mieszkalnych dawnych hal fabrycznych, magazynów i innych budynków poprzemysłowych. W Polsce to jednak rzadkość i niewiele osób ma szansę, by zamieszkać w prawdziwym lofcie. Na szczęście jest sporo świetnych pomysłów na to, by w stylu loftowym zaaranżować także dom czy mieszkanie o mniejszym metrażu, także te w zupełnie nowym budownictwie.

prpDeska Clear Oak fot. kaczkan.com
prpDeska Clear Oak fot. kaczkan.com

Skąd się wziął styl loftowy?

Ojczyzną loftów są Stany Zjednoczone. To właśnie tu, w dawnych przemysłowych dzielnicach, opuszczonych w czasie kryzysu lat 60. i 70., zaczęli swoje pracownie i mieszkania urządzać artyści i inni przedstawiciele amerykańskiej bohemy.

proDeska Pure Forest House Loves fot. Karolina Zagrodzka
proDeska Pure Forest House Loves fot. Karolina Zagrodzka

A że najczęściej nie stać ich było, by wyremontować i odświeżyć opuszczone hale czy magazyny, pozostawiali je w stanie oryginalnym – z betonowymi podłogami, czerwoną cegłą na ścianach, widocznymi kablami, rurami, natynkowym fabrycznym oświetleniem czy metalowymi regałami magazynowymi.

Z czasem styl ten stał się tak modny, że zaczęli się nim inspirować celebryci i gwiazdy popkultury, a lofty „weszły na salony”. Do dziś jest to jeden z najmodniejszych wnętrzarskich trendów!

proDeska pure forest House Loves fot. Karolina Zagrodzka
proDeska pure forest House Loves fot. Karolina Zagrodzka

W nowym budownictwie coraz częściej proponuje się więc tak zwany „soft lofty”. W przeciwieństwie do prawdziwych, rewitalizowanych przestrzeni poprzemysłowych, soft lofty to nowe wnętrza, które łączą komfort współczesnego budownictwa z industrialną surowością typową dla loftów.

Jak urządzić wnętrze w stylu loft i soft loft? 5 ważnych wskazówek

  • Zadbaj o surową i raczej minimalistyczną aranżację. Materiały, bez których ten styl się nie obejdzie, to beton (na ścianie, podłodze lub w dodatkach), czerwona cegła na ścianie i stal (najlepiej malowana proszkowo na kolor czarny).
  • Aby ocieplić surową przestrzeń i uczynić ją bardziej domową, użyj drewna. W stylu loft znakomicie sprawdzi się podłoga drewniana Kaczkan Premium, zwłaszcza w wersji olejowanej i lakierach super mat i w chłodnej, nieco szarej kolorystyce np. Pure Forest czy Grey Shadow.
  • Jako bazę aranżacji zastosuj neutralne barwy – najlepiej do stylu loft pasują szarości, matowa czerń, biel i kolory jak złamana czerwień. Dobrym pomysłem będą też mocne i energetyczne akcenty kolorystyczne – intensywny niebieski, np. indygo czy kobalt, mocna zieleń, pomarańcz lub kolor żółty.
  • W stylu loftowym eksponuje się to, co w innych wnętrzach raczej się ukrywa – okablowanie, rury kanalizacyjne, niewykończone betonowe ściany, odkrytą cegłę.
  • Styl loft to także dodatki – postaw na ich jakość, a nie ilość. Sprawdzą się grafiki z motywami przemysłowymi, lampy inspirowane dawnymi fabrykami, a także meble i dekoracje vintage.

Podłoga w stylu loft – jaką wybrać?

Jaka posadzka pasuje do wnętrz w stylu industrialnym? Wybierz podłogę dębową. To doskonały i szlachetny materiał, który ociepli surową przestrzeń pofabryczną i doda jej unikalnego charakteru.

proDeska Grey Shadow Country fot. kaczkan.com
proDeska Grey Shadow Country fot. kaczkan.com

Dobrym pomysłem są olejowane podłogi dębowe Kaczkan. Każda klepka jest w nich kilkakrotnie olejowana przy pomocy olejów hybrydowych, które zawierają domieszkę wosków marki Saicos – Canderilla i Carnauba. Dzięki temu podłoga jest doskonale matowa, a przy tym odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Olej zapewnia podłodze warstwę hydrofobową oraz podkreśla naturalną urodę dębowego drewna.

proDeska Pure Forest fot. Monika Staniec
proDeska Pure Forest fot. Monika Staniec

Marka Kaczkan oferuje kilka różnych klas podłogi. Najbardziej stonowany, delikatny i elegancki efekt daje klasa Natur, w której drewno ma jednolity kolor i niewiele sęków, smug i plam. Najnaturalniejszy i bliski surowemu drewnu wygląd ma klasa podłóg Country, z mocno zróżnicowaną kolorystyką i nieregularnym usłojeniem. Z kolei klasa Rustical Premium pokazuje to, co w drewnie najpiękniejsze, czyli jego naturalną strukturę, ale jednocześnie jest na tyle elegancka, że wpisze się także w nowoczesne aranżacje.

Pure Forest fot. kaczkan.com
Pure Forest fot. kaczkan.com

Wybór podłogi loft najlepiej zacząć od decyzji o klasie podłogi. Do stylistyki loftowej pasują jasne, szare i jednolite deski podłogowe w klasie Natur. Jeśli jednak zależy Ci na mocniejszym efekcie vintage lub chcesz połączyć styl fabryczny ze stylem country czy rustykalnym, wybierz ciekawy akcent w postaci podłogi w klasie Country. Zawsze uniwersalnym wyborem będzie z kolei podłoga Rustical Premium – wyraźna, ponadczasowa i elegancka, idealna do cieplejszych wnętrz w klimacie soft loft.

Simple Living Grey Shadow fot. kaczkan.com
Simple Living Grey Shadow fot. kaczkan.com

Jaki kolor podłogi loft wybrać? Dobry pomysł to podłoga olejowana lub lakierowana matowa Kaczkan Premium w kolorze Pure Forest, lub podłoga w kolorze Grey Shadow. Do jej wykończenia zastosowano olej o lekko szarawej barwie, który tworzy piękną smugę na powierzchni desek. Podłoga w chłodnym szarym odcieniu ukoi zmysły i uspokoi mocny loftowy charakter wnętrza.

proDeska Clear OAk fot. kaczkan.com
proDeska Clear OAk fot. kaczkan.com

Inna dobra propozycja to podłoga, która wygląda jak naturalne drewno dębowe. Jeśli oczekujesz takiego efektu, wybierz kolor Wild Oil lub Clear Oak. Ma maksymalnie naturalny, ale ciepły wygląd. Do stylizacji loftowych jest wręcz stworzona!

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny