Styl prowansalski - kolory ścian

Styl prowansalski wprost z południowej Francji

Marsylia, Nicea i Cannes – jeśli nazwy te kojarzą się z ciepłem, słońcem i Lazurowym Wybrzeżem, z pewnością dobrze będzie oddziaływać aranżacja wnętrza nawiązująca do kolorystyki rejonu, gdzie graniczą z Morzem Śródziemnym tereny Prowansji. To miejsce, w którym przepełniona słońcem i letnim wiatrem przestrzeń przenika przez otwarte okiennice do jasnych wnętrz domów, a falujące zasłony przywodzą na myśl świeże powietrze przesycone zapachem lawendy. Chociaż geograficznie daleko jesteśmy od gorącego wybrzeża, możemy w aranżacji pomieszczeń wykorzystać paletę pastelowych kolorów, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie każdego dnia.

Kolory, które kojarzą się ze stylem prowansalskim

Paleta barw, których używa się do oddania romantycznego, francuskiego klimatu, rozjaśnia wnętrza i nadaje im wrażenie przestronności i głębi. Wyraziste i nasycone kolory dominują na tle pastelowych powierzchni ścian w formie ornamentów i dekoracyjnych dodatków, które nie przytłaczają wnętrza i nie dominują, a jedynie dopełniają zastosowane do wykończenia ścian i podłóg materiały o jasnym odcieniu. Tak często widziana na pionowych powierzchniach naszych salonów biel sąsiaduje z delikatną tonacją kremową, beżową, szarą i błękitną. Kolorów, jakich możemy użyć do pomalowania ścian jest na tyle dużo, że z powodzeniem znajdziemy swoje ulubione i zabarwimy nimi przestrzeń, w której odpoczywamy.

Styl prowansalski - jakie kolory ścian

Niezwykłe kolory nowoczesnych farb do wnętrz

Oferta produktów wykończeniowych zwiększa się z sezonu na sezon, dzięki czemu wybór odpowiednich do zastosowania materiałów jest coraz łatwiejszy, jeśli precyzyjnie zaplanujemy to, czego potrzebujemy do remontu ścian. Warto skorzystać z gotowych odcieni, zamiast samodzielnie uzyskiwać poszukiwaną intensywność koloru – jej każdorazowe sporządzanie z pomocą mieszalnika opóźnia prace wykończeniowe i gwarantuje uzyskanie identycznego odcienia przy precyzyjnym zachowaniu proporcji. Problematyczne będzie również uzyskanie tego samego koloru w późniejszym czasie, na przykład w celu pokrycia farbą wybranego fragmentu uszkodzonej ściany. Tymczasem wystarczy wybrać jedną z gotowych propozycji, by mieć pewność co do identyczności barwy w każdym z opakowań, także niewielkich, które posłużyć mogą w przyszłości do uzupełniania fragmentów ścian.

Styl prowansalski - kolory ścian

Styl prowansalski – jakich odcieni użyć?

Posłużmy się przykładem farb do ścian wewnętrznych Beckers z oferty Castoramy – paleta barw zawiera 77 odcieni, spośród których do uzyskania kolorystyki stylu prowansalskiego wybrać można następujące:

  • Fresh lilac i uzupełniający go Freedom,
  • Desert rose wraz z Flamingo,
  • Caffee latte i Caramel,
  • Blue sky i Bubble.

Przykłady powyższych par dotyczą ciemniejszego i jaśniejszego odcienia tej samej barwy, ale w stylistyce prowansalskiej równie ważne jest zastosowanie sąsiadujących ze sobą odmiennych kolorów, na przykład rozświetlonego błękitem Blue sky i delikatnie szarego Angora. Całość stylizacji dopełnią wygodne w użyciu, miękkie meble kompletu wypoczynkowego w jasnych barwach, drewniana podłoga i dodatki, na które składają się wzorzyste zasłony z delikatnego materiału, wiklinowe kosze, rustykalny żyrandol i ręcznie zdobione doniczki, w których zagości żywa zieleń ziół i ozdobnych kwiatów.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny