1. Styl prowansalski - jak osiągnąć taki efekt?

2. Cechy charakterystyczne wystroju w stylu prowansalskim

3. Meble prowansalskie

4. Jak wybrać dekoracje domu prowansalskiego?

To, że wybierzesz określone artykuły dekoracyjne dopasowane do wymogów stylu prowansalskiego, absolutnie nie oznacza, że musisz ograniczać się wyłącznie do tej inspiracji. Wiele ozdób - przykład stanowią dekoracje dostępne w sklepie ArtDecor24.pl - sprawdzi się także w stylu skandynawskim, stylu rustykalnym czy retro. Jeśli więc zechcesz przearanżować wnętrze na vintage lub nowoczesny wystrój salonu, nie będzie to trudne.

Styl prowansalski - jak osiągnąć taki efekt?

Na początku warto określić, czym właściwie jest styl prowansalski. To trend, który wywodzi się i czerpie z niezwykle urokliwego regionu Francji. Od lat tereny te przyciągają turystów z całego świata, a ich pięknem inspirowało się wielu twórców. Sprawdź, jak wykorzystać te same inspiracje w swoim mieszkaniu, odwzorowując je za pomocą odpowiednio dobranego wyposażenia wnętrz.

Wybierając meble i dekoracje do domu w stylu prowansalskim, skupiaj się na jasnej kolorystyce. Absolutny must have stanowi lawendowy, akcentowany na ścianach, ozdobach, tekstyliach domowych. Wykorzystaj także wszelkie pastelowe tony, róże, żółcie, błękity. Nie zapomnij o kwiatach - żywych lub wprowadzanych jako ozdoby, na przykład płatki róż na dekoracyjnym spodku. Kolejnym niezbędnikiem będą doniczki z ziołami.

Naturalne materiały są obecnie wykorzystywane w różnorodnych stylach - prowansalski nie jest od tej reguły wyjątkiem. Wprowadź do swoich wnętrz drewno oraz kamień - kluczowy budulec w południowej Francji. Możesz wykorzystać go w roli okładziny podłogowej lub ściennej, także na fragmentach, na przykład jako obudowę kominkową.

Cechy charakterystyczne wystroju w stylu prowansalskim

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie lub dom w stylu prowansalskim, pamiętaj o kilku ważnych aspektach. Twoim celem nie jest dokładne odwzorowanie francuskich domostw sprzed lat, a jedynie oddanie niepowtarzalnego klimatu. Umożliwią ci to wyjątkowe meble i stylowe dekoracje.

Dla stylu prowansalskiego charakterystyczne są:

 • drewno, w tym drewniane belki pod sufitem,
 • jasne, rozbielone lub pastelowe kolory,
 • motywy roślinne w dekoracjach, głównie lawenda i gałązki oliwne,
 • dekoracje vintage - wszelkie akcenty retro i przedmioty celowo postarzane,
 • naturalne materiały,
 • ceramika,
 • świeże kwiaty i zioła w wazonach lub doniczkach,
 • tkaniny noszące ślady używania: lekko strzępione, pozornie wypłowiałe,
 • świece.

Czerp ze swojej wyobraźni. Możesz działać na pograniczu trendów, wprowadzając również akcenty shabby chic, rustic czy angielski romantyzm.

Meble prowansalskie

W ponadczasowym pięknie Prowansji chodzi przede wszystkim o prostotę. Meble wykorzystywane w tego typu aranżacjach najczęściej utrzymane są w jasnej kolorystyce: kości słoniowej, przybrudzonej bieli lub beżu. Czego potrzebujesz do stworzenia francuskiego klimatu? Nie gromadź wielu przedmiotów, zadbaj natomiast, by były to rzeczy wysokiej jakości od renomowanych producentów.

Kanapy i fotele przeważnie są miękkie, obite naturalnymi tkaninami. Jeśli w pomieszczeniu pojawia się komoda lub stolik, najczęściej przyciąga wzrok efektownym, frezowanym frontem i wygiętymi nóżkami. Dominuje drewno – lite lub specjalnie postarzane. W stylu prowansalskim spotyka się również przeszklenia: w salonach i jadalniach królują kredensy i witrynki, niekiedy dodatkowo podświetlane.

Jak wybrać dekoracje domu prowansalskiego?

O ostatecznym efekcie aranżacji bardzo często decydują dodatki. Nie inaczej jest w przypadku stylu prowansalskiego. Umiejętnie dobrane ozdoby będą cieszyły oko twoich gości i domowników, jednocześnie nadając wystrojowi charakter i oryginalny rys. Jakie produkty i dekoracje do domu warto wykorzystać?

 • Świeżo ścięte kwiaty i akcesoria do ich ekspozycji

Sklep ArtDecor24.pl oferuje szeroki asortyment ceramiki, porcelany, wazonów i doniczek, dzięki którym odpowiednio wyeksponujesz kwiaty i zioła. Mogą to być rośliny cięte albo samodzielnie uprawiane. Bardzo efektownie zaprezentują się w stylowych wiaderkach lub pełnych uroku kwietnikach.

 • Falbany i hafty

Ciekawe tkaniny odgrywają istotną rolę w prowansalskim wnętrzu. Mogą to być jednolite lniane materiały lub - jeszcze lepiej - koce, pledy i obrusy zdobione falbankami i haftami. Wśród wzorów dominują motywy kwiatowe, z królową lawendą na czele.

 • Ozdoby okien

Planując dodatki do domu, nie zapomnij o firanach i zasłonach. Styl prowansalski lubi długie i jasne materiały z pięknymi zdobieniami.

To tylko kilka przykładów idealnych dekoracji domowych. Jeszcze więcej znajdziesz w sklepach oferujących różnorodne ozdoby.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły