Styl skandynawski - przykładowe aranżacje, zasady, porady przy projektowaniu wnętrz

Wnętrza mieszkań można zaaranżować na różne sposoby. Do wyboru mamy kompozycje nowoczesne, wiejskie itp. Dla miłośników prostoty i funkcjonalności idealny będzie styl skandynawski. Składa się na niego kilka elementów takich jak kolory ścian, meble i dodatki. By rozjaśnić to zagadnienie opiszemy zasady, jakimi należy się kierować wybierając ten styl wnętrzarski.

Styl skandynawski i jego krótka historia

Styl skandynawski, jak już sama nazwa sugeruje, narodził się w Europie Północnej. W początkach XX wieku rozsławił go szwedzki malarz i architekt wnętrz Carl Larsson. Na swoich płótnach uwieczniał skandynawski wystrój wnętrz. Pełno w nich było kolorów i światła. To właśnie dzięki temu świat zachwycił się tym niepowtarzalnym klimatem. To był jednak dopiero zarys stylu. Minimalistyczne wzornictwo i wyposażenie pojawiło się w domach w latach trzydziestych XX wieku. Pięć krajów nordyckich zapoczątkowało modę trwającą do dziś. Była to Dania, Finlandia, Norwegia, Islandia i Szwecja.

Złotym wiekiem stylu skandynawskiego określa się lata 1930-1970. W tym okresie pojawiło się wielu wybitnych projektantów. Mieli ogromny wpływ na rozwój całej filozofii. Do dziś wprowadzone przez nich nowinki są wyraźnie widoczne w nordyckiej stylistyce. Najbardziej znani twórcy z tego okresu to między innymi Arne Jacobsen, Alvar Aalto czy też Poul Henningsen. Ramy czasowe złotego wieku nie oznaczają, że po 1970 styl skandynawski stracił swą popularność. Wręcz przeciwnie, nadal wiele osób chętnie z niego korzysta. Decydują o tym nadal aktualne, najważniejsze założenia tej aranżacji.

Kolory ścian i nie tylko

W stylu skandynawskim bardzo ważną rolę odgrywa kolorystyka. Dominuje przede wszystkim biel, ale oczywiście na niej nie poprzestajemy. Bardzo często stosowane są jasne odcienie szarości. Można też je nieco przełamać stosując błękit lub beż. Do chętnie wybieranych barw należy też zieleń, turkus czy niezbyt jaskrawy róż. Najważniejsze jest to by kolory ścian były tak dobrane by pomieszczenia wyglądały na większe. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej zasadzie. Wnętrza mieszkań powinny być pomalowane kolorami występującymi w naturze. To ważne, ponieważ opisywany styl opiera się na naturalnych motywach.

Niezależnie od tego czy w grę wchodzi aranżacja salonu czy chcemy stworzyć inne skandynawskie wnętrza, ważna jest przestronność. Dlatego też nie inwestujemy w wiele mebli, im mniej tym lepiej. Oprócz tego do pomieszczeń musi docierać duża ilość światła. Z tego powodu styl norweski(odmiana skandynawskiego) każe nam zrezygnować z firan i zasłon. Nie powinniśmy też korzystać z innych dekoracji okiennych. Pokój, salon, kuchnia, te miejsca muszą być dobrze oświetlone również po zachodzie słońca. Dlatego tak charakterystyczne dla tego stylu są lampy w różnych odmianach oraz świece. Sprawiają, że skandynawskie wnętrza są przytulne.

Wystrój wnętrz - aranżacja salonu i innych pomieszczeń

Wiemy już, jakie kolory ścian są najbardziej popularne. Dowiedzieliśmy się też jak ważne jest oświetlenie. Teraz czas przyjrzeć się temu jak wygląda aranżacja salonu. Jest to pokój, w którym spędzamy dużo czasu. Powinien być, więc wygodny i przyjemny dla oka. Styl norweski kładzie duży nacisk na naturalne akcenty takie jak drewno. Z niego najczęściej powstaje podłoga. Do tego celu mogą służyć grube deski pomalowane na biało. W tym nurcie równie dobrze sprawdzają się parkiety. Ciekawym rozwiązaniem jest też szorstki kamień. Wszystko oczywiście utrzymane w duchu minimalizmu.

Teraz kilka słów o ważnym elemencie wystroju wnętrz, czyli meblach. One też najczęściej powstają z drewna. Jeśli nie w całości to powinny mieć, chociaż naturalne wstawki. Pokój może być też wyposażony w meble z wikliny. Takie jak chociażby fotele. Ważne jest to by były proste i funkcjonalne. Pozbawione designerskich fajerwerków, zalecane są regularne, geometryczne kształty. Aranżacja salonu dużo zyska na wprowadzeniu zabytkowych mebli. Nic nie stoi na przeszkodzie łączenia nowoczesności z tradycją. Jeśli zaś chodzi o kanapy i fotele to z całą pewnością nie powinny być obite skórą. Styl norweski i inne skandynawskie odmiany przewidują wyłącznie naturalne tkaniny.

Skandynawskie wnętrza – dodatki tworzące klimat

Nie od dziś wiadomo, że dodatki upiększające wnętrza mieszkań odgrywają ważną rolę. To one wpływają na powodzenie całej aranżacji. Nie inaczej jest w przypadku stylu skandynawskiego. Załóżmy, że nasz pokój dzienny został umeblowany w nordyckim duchu. Mamy w nim wygodne i proste fotele, kanapę, przed, którą stoi drewniany stolik kawowy. W salonie znajduje się też klasyczna komoda i kilka półek. Jeśli to sobie wyobrazimy, od razu widać, że czegoś brakuje. Taki wystrój wnętrz będzie ubogi a przecież nie o to nam chodzi. Potrzebne są wspomniane na wstępie dodatki.

Styl norweski często uzupełniają poduszki na kanapie czy fotelach. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów takich jak wełna, bawełna czy nieco zapomniany len. Warto też zainwestować w pledy o grubym splocie. Mile widziane są tekstylne narzuty na kanapę. To jednak nie wszystkie popularne dodatki. Skandynawskie wnętrza mogą też gościć kolorowe doniczki czy drewniane ramki na ścianach. Ciekawym rozwiązaniem są też własnoręcznie wykonane meble. W tym celu można wykorzystać drewniane skrzynie lub magazynowe palety. Nie można tylko przesadzić z ilością dodatków. Wnętrza mieszkań powinny być urządzone minimalistyczne i funkcjonalnie.