Najpopularniejsze i najbardziej modne style aranżacyjne w wystroju wnętrz
Coraz rzadziej spotyka się domy i mieszkania urządzone bez określonego stylu. Wręcz przeciwnie, bardzo wiele osób dąży do tego, by wszystko było ze sobą spójne, aby ściany, meble i wszystkie dodatki pasowały do siebie maksymalnie. Mieszkanie w stylu skandynawskim to już pewien standard, jednak możliwości jest znacznie więcej. Styl retro, styl klasyczny, styl marynistyczny, styl toskański, a może pełen niestandardowych połączeń styl eklektyczny? Wybierz swój ulubiony i dowiedz się, jak urządzić dom w stylu najlepiej odpowiadającym twoim gustom.
Styl skandynawski – najbardziej popularny styl aranżacyjny
Styl skandynawski – cechy charakterystyczne
Inspiracje rodem ze Skandynawii podbiły całą Europę, a w Polsce wydają się zadomowione na dobre. Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem i prostotą. To jeden z najprostszych stylów urządzania domów. Wnętrza w stylu skandynawskim są przestronne i niezagracone, a wrażenia przestrzeni i świeżości dodają im białe kolory farb. Biel jest wszechobecna, świetnie współgra z jasnym drewnem. Styl skandynawski stawia na zastosowanie naturalnych materiałów, dlatego też meble i podłogi są drewniane. Najnowsza architektura wnętrz jest wręcz w nim zakochana.
Dom w stylu skandynawskim jest biały i przestronny, ale to nie odejmuje mu przytulności, wręcz przeciwnie. Styl skandynawski nie lubi tłoku i zbędnych bibelotów, ale jest w nim miejsce na pamiątki, zdjęcia w prostych ramkach czy drobne poduszki. Oczywiście najlepiej także w białym lub drugim, wiodącym kolorze. Dekoracje w tym stylu muszą być stonowane i przemyślanie wybrane.
Styl skandynawski a styl marynistyczny
Styl skandynawski to trochę styl eklektyczny. To znaczy, jest tak uniwersalny i jasny, że świetnie pasuje do różnych innych stylów i przejmuje typowe dla nich dekoracje i dodatki. Do tego stylu świetnie pasuje styl marynistyczny, a raczej pojedyncze elementy związane z morską stylistyką. Styl marynistyczny wykorzystuje marynarskie elementy, typową, biało-granatową kolorystykę, paski i motywy morskie.
Styl marynistyczny można śmiało połączyć ze stylem skandynawskim. Przede wszystkim oba wykorzystują drewno, ponadto w obu przypadkach kolorystyka jest bardzo zbliżona. Styl marynistyczny to idealny pomysł na pokój dziecięcy. Białe ściany stylu skandynawskiego, meble, które równie dobrze może wykorzystać styl rustykalny i dodatki o tematyce żeglugi – inspiracje na takie wnętrza można znaleźć wszędzie. Styl marynistyczny z pewnością spodoba się małym chłopcom, a jednocześnie świetnie wpisze się w dom w stylu skandynawskim.
Styl skandynawski a mieszkanie w stylu industrialnym
Jednak nie tylko styl marynistyczny można połączyć ze skandynawskim. W zasadzie skandynawskie inspiracje świetnie wpisują się w mieszkanie w stylu industrialnym. Industrializm jest teraz bardzo modny, a wykorzystywanie starych, pofabrycznych loftów i starych kamienic to świetny pomysł. Styl industrialny ma swój klimat, jest jednak dość ciężki. Lekkości mogą dodać mu dodatki typowe dla stylu skandynawskie. Styl industrialny charakteryzuje się wykorzystaniem cegieł i betonu, wysokimi pomieszczeniami o często drewnianych lub metalowych oknach. To wszystko sprawia, że styl industrialny jest dość surowy. Nic więc dziwnego, że łączy się go z minimalistyczną bielą ścian.
Styl industrialny bardzo często wykorzystuje także lekkie, drewniane meble, bardzo proste. Styl industrialny to ciekawe, przemyślane aranżacje, bardzo klimatyczne. Wysokie ściany warto urozmaicić drewnianymi ramkami, można także ocieplić je delikatnymi kolorystycznymi wstawkami. Dopiero wtedy styl industrialny stanie się przytulniejszy.
Prowansja, styl toskański, czy standardowy styl rustykalny?
Styl prowansalski – cechy charakterystyczne
Prowansja kojarzy się z wnętrzami w wyjątkowym stylu. Stare drewniane meble, wyjątkowe kwiaty, lawenda i niesamowity klimat. Dom w stylu prowansalskim nieustannie są w modzie. I nic dziwnego, styl prowansalski jest bardzo ciekawy i przytulny. Dzięki niemu każdy pokój stanie się przestrzenią pełną ciepła, kolorów i rodzinnej bliskości. Styl prowansalski pasuje także do mieszkań, małe wnętrza także można świetnie w nim urządzić.
Styl prowansalski ma kilka ważnych cech charakterystycznych. Prowansja w domu to nawiązanie do malowniczej wsi prowansalskiej. Nic dziwnego, że bardzo często wiąże się z nim styl rustykalny, łatwo się w nim doszukać elementów, które można określić jako styl klasyczny. Styl prowansalski to styl eklektyczny, jednak w czystej postaci ma kilka cech charakterystycznych. Przede wszystkim ściany – białe lub w jasnych, pastelowych kolorach. Do tego stylu pasują drewniane, klasyczne meble. Każde mieszkanie w tym stylu powinno być ozdobione zasłonami i obiciami z kwiatowym wzorem. A ponieważ Prowansja równa się lawenda, nie można zapomnieć o koszach z tymi fioletowymi kwiatami.
Styl prowansalski a styl kolonialny
Na pierwszy rzut oka styl prowansalski może przypominać styl kolonialny. Styl kolonialny to także jasne ściany i charakterystyczne obicia mebli. Bardzo charakterystyczne są jednak meble kolonialne, które trochę się różnią. Styl kolonialny wykorzystuje dość duże, ciężkie i bardzo ozdobne meble. Styl kolonialny bardzo często tworzy się dzięki antykom. Meble kolonialne o największej wartości pochodzą naprawdę z czasów dominacji Wielkiej Brytanii, do tego zresztą nawiązuje architektura i wnętrza w tym stylu.
Wystrój wnętrz powinien być bardzo przemyślany. Styl kolonialny zakłada dużo dekoracji ścian i okien. Okiennice i lekkie zasłony to podstawa. Styl kolonialny oznacza dużo światła, więc duże znaczenie ma przemyślne rozstawienie oświetlenia. Także obrazy na ścianach, głównie w bogato zdobionych ramach, portrety i pejzaże, wyróżniają styl kolonialny na tle innych. To zdecydowanie nie jest styl eklektyczny – powinien być przeprowadzony od początku do końca konsekwentnie.
Styl toskański – cechy charakterystyczny
Styl toskański może nieco przypominać styl retro. Klasyczne meble, wykorzystanie tkanin najwyższej klasy, eleganckie dekoracje – styl toskański to idealny pomysł dla miłośników ponadczasowej elegancji. Styl toskański nie jest wcale łatwo uzyskać. Najważniejszą cechą jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Bardzo często kamienne ściany w kuchni i drewniane elementy w pokoju, jak belki czy kolumny, mogą nieco przypominać styl industrialny. Jednak styl toskański różni się klimatem. Jest bardziej wytworny, a wszystkie aranżacje są troszkę cięższe.
Styl toskański jest utrzymany w ciepłej kolorystyce. To sprawia, że wystrój salonu jest klimatyczny i przytulny, ociepla także masywne meble i ciemne kolory drewnianych elementów. Dzięki dodatkom każdy pokój nabiera wyjątkowego charakteru. Dom w stylu toskańskim powinien być przepełniony dodatkami, bibelotami i dekoracjami. Duże lustra w bogato zdobionych ramach, wiele punktów oświetlenia (najlepiej sprawdzają się klimatyczne, mosiężne lampki), dekoracyjne poduszki, a przede wszystkim rośliny. Zwłaszcza drzewka cytrusowe w dużych, drewnianych donicach nadają dopełniają aranżacje w tym stylu.
Styl rustykalny, czyli wystrój dla miłośników sielanki
Styl rustykalny to także styl eklektyczny. Można urządzić go na wiele sposobów i pomieszać z innymi stylami. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by rustykalne wnętrza znalazły się w mieszkaniu w stylu prowansalskim, kolonialnym czy klasycznym. Styl rustykalny jest ponadczasowy i naprawdę wyjątkowy. Ma odzwierciedlać umiłowanie do życia wiejskiego i folkloru, jednak styl rustykalny można także zrobić w nieco bardziej nowoczesnym stylu. Jednak kilku elementów nie można pominąć. Bez nich styl rustykalny straciłby swój charakter.
Styl rustykalny, podobnie jak styl toskański, bazuje na starych meblach. Ten jednak nawiązuje do wiejskiej tradycji, dlatego też mieszkanie w stylu rustykalnym musi być kolorowe i przepełnione naturalnym światłem. Inspiracje można czerpać zewsząd. Wystrój bazuje na kwiatach, naturalnych barwnikach i rękodziele. I nie chodzi tutaj tylko o szydełkowe serwetki czy plecione dywaniki, lecz także o sposób dekoracji mebli. Rustykalne wnętrza są pełne barw, ciepła i starych rodzinnych pamiątek.
Shabby chic, styl retro, styl vintage – dla miłośników staroci
Filozofia shabby chic
Shabby chic może przypominać styl vintage. Różnicą jest jednak to, że shabby chic wykorzystuje celowo postarzane meble. Wystrój shabby chic nawiązuje do poprzednich epok, jednak nie zakłada urządzania wnętrz antykami i dodatkami pochodzącymi z epoki. Mieszkanie w stylu shabby chic ma wyjątkowy klimat. Jest utrzymany w delikatnej kolorystyce, bardzo często meble przemalowane są na złoto, błękit lub delikatny róż. Maluje się je warstwami, ponieważ cechą charakterystyczną shabby chic są przetarcia i prześwity starego drewna.
Shabby chic to zdecydowanie kobiecy sposób urządzania pomieszczeń. Wystrój często przypomina buduar damy. Znajdują się tam ozdobne toaletki i komódki, także z lustrami i wyjątkowymi dodatkami. Stojaki na biżuterię, wazony na kwiaty i urocze bibeloty – shabby chic to obowiązkowo mnóstwo dekoracji i drobiazgów, które wyglądają jak wyciągnięte z babcinej skrzyni.
Styl vintage czy styl retro?
Wielu osobom wydaje się, że styl vintage i styl retro to tożsame pojęcia. Nic bardziej mylnego. Chociaż różnica jest trudna do uchwycenia, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie. Styl retro to wystrój zrobiony z elementów obecnych, jednak nawiązujących do wcześniejszych epok. Zarówno postarzane meble, jak i ramki na zdjęcia i lustra, które nawiązują do XIX wieku wpisują się w styl retro. Styl retro to styl eklektyczny. Może wykorzystywać go industrializm, także styl rustykalny czerpie z wnętrz retro. Styl industrialny w tym przypadku wykorzystuje miejskie wzornictwo minionych epok, styl rustykalny – wiejskie meble, ozdoby i kolory.
Styl vintage także nawiązuje do minionych epok, jednak wymaga używania mebli i sprzętów związanych z epoką i pochodzących z niej. Styl vintage najczęściej nawiązuje do okresu międzywojennego, jednak coraz częściej wnętrza przypominają czasy PRLu. To co najlepiej charakteryzuje styl vintage to wyjątkowa elegancja i szykowność. Właśnie nawiązujące do XX-lecia Międzywojennego pokoje są zrobione z olbrzymim kunsztem i wytwornością. Styl vintage to w żadnym wypadku nie jest styl eklektyczny. Aby uniknąć kiczu i przesady, należy przeprowadzić go konsekwentnie, a wszystkie dodatki dobierać ostrożnie i ze smakiem.
Ponadczasowy styl klasyczny
Styl klasyczny zdaje się być wieczny. Nie podlega modom, nie zmienia się, nie wymaga wprowadzania poprawek i kupowania nowych mebli. Styl klasyczny jest na dobrze zadomowiony w naszej tradycji urządzania wnętrz i wydaje się, że tak już zostanie. Chociaż styl klasyczny wywodzi się w zasadzie z baroku, jest to styl eklektyczny, który na przestrzeni lat zyskał nowe cechy. Nie zmienia się tylko jedno – styl klasyczny jest wygodny, przytulny, ciepły, elegancki i ponadczasowy.
Styl klasyczny charakteryzuje się przede wszystkim jasnymi kolorami i stonowanymi dodatkami. Najważniejszą cechą jest umiar i wyważenie. Prostota, harmonia i sztuka łączenia różnych elementów – to właśnie najważniejsze założenia. Styl klasyczny ma kilka zalet. Jedną z nich jest fakt, że jest tak uniwersalny. Zarówno w mieszkaniu, jak i w domu – sprawdzi się wszędzie. No może poza loftami, w których styl industrialny sam się narzuca.
W mieszkaniu w stylu klasycznym należy pamiętać przede wszystkim o symetrii i równowadze. Dlatego też meble, najczęściej pomalowane na biało lub wykonane z jasnego drewna, należy ustawić pod ścianami. Stół, krzesła czy kanapy powinny stać dokładnie pośrodku pokoju. W stylu klasycznym ważne są także oczywiście dodatki. Lustra, książki w skórzanych oprawach stojące na regale, kwiaty w drogich wazonach z delikatnej porcelany i tym podobne są niezbędne. Co istotne, styl klasyczny stawia na nieco bardziej ozdobne meble. Krzesła i kanapy najczęściej mają ciekawe obicia. Są utrzymane, jak całe mieszkanie, w jasnej kolorystyce. Dzięki temu mieszkanie jest cieplejsze, a styl klasyczny spodoba się naprawdę wszystkim.