Bateria do wanny

Stworzenie stylowej łazienki wymaga dobrego zaplanowania przestrzeni, precyzyjnego dopasowania elementów wyposażenia, a także pomysłowej aranżacji pod kątem kolorystyki, stylu i wykorzystanych materiałów. Końcowy efekt powinien być harmonijny i spójny, tak by żaden detal nie popsuł zamierzonej koncepcji estetycznej. Istotnymi detalami, decydującymi nie tylko o wyglądzie łazienki, ale też o jej funkcjonalności jest armatura, na którą najczęściej składają się baterie wannowe oraz umywalkowe.

Bogactwo stylów i sposoby montażu baterii wannowych

Wybór baterii wannowej nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji o jej wyglądzie, gdyż w pierwszej kolejności należy zdecydować o sposobie jej montażu. Przeglądając ofertę armatury wannowej w sklepie tanialazienka.com można szybko się przekonać, że według kryterium metody instalacji baterii wyróżnić można ich trzy rodzaje:

  • baterie sztorcowe (baterie otworowe), montowane bezpośrednio w wannie,
  • baterie ścienne, montowane w ścianie nad wanną – najbardziej popularne,
  • baterie wannowe wolnostojące, montowane w podłodze tuż przy wannie.

Styl baterii wannowej należy dopasować do stylu całej łazienki, co nie jest trudne ze względu na bardzo bogatą ofertę różnych modeli. Do wyboru są więc klasyczne baterie o opływowych kształtach, baterie w stylu retro, ale także modele bardzo nowoczesne, nadające się do szczególnie designerskich wnętrz.

Baterie umywalkowe – muszą być dopasowane do umywalki

W przypadku baterii umywalkowych istnieje podobny ich podział jak wśród baterii wannowych, czyli pod względem sposobu montażu. Do wyboru są więc: baterie stojące i baterie podtynkowe (ścienne). Modele stojące instaluje się najczęściej na brzegu umywalki lub na blacie okalającym umywalkę. Kolejne istotne rozróżnienie wśród baterii umywalkowych dotyczy liczby uchwytów i tutaj najwięcej modeli posiada jeden uchwyt (baterie jednouchwytowe) do wody zimnej i ciepłej, ale zdarzają się także baterie dwuuchwytowe, czyli z dwoma klasycznymi kurkami. Wzornictwo baterii umywalkowych wydaje się być bardziej zróżnicowane i pozwala na bardzo ciekawe wykończenie umywalki. Obok standardowych niskich baterii z jedną dźwignią znaleźć można modele o specjalnie wydłużonym kranie, ale także o bardzo wysokim korpusie. Szczególnie stylowe i eleganckie są baterie chromowane, które nadają łazience luksusowego sznytu. Właściciele łazienek nowoczesnych lub klasycznych mają duży wybór baterii o prostej i smukłej konstrukcji, zaś wielbicieli stylu retro z pewnością zainteresują modele mosiężne o bardziej wyrafinowanych kształtach.

Dobierając baterię umywalkową koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wielkość samej umywalki. Do małych sanitariatów wystarczające są niskie baterie o krótkim kranie, ale w przypadku większych umywalek konieczne jest zamontowanie odpowiednio większej baterii. Kupując baterię, warto także rozważyć modele posiadające tzw. perlator, dzięki któremu przy minimalnym zużyciu wody osiąga się bardzo intensywny strumień.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny