Czym ocieplić dom? Technologia produkcji płyt styropianowych

Płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego (EPS) produkuje się przez uprzednie spienienie granulek, które następnie sklejane są w większe bloki i przecinane na płyty o odpowiedniej grubości i rozmiarach w końcowej fazie produkcji. Z uwagi na specyficzny sposób produkcji, płyty EPS wyróżniają się dużą porowatością, którą należy rozumieć jako zawartość wolnych „pustek powietrznych” w płytach.

Płyty XPS powstają z polistyrenu ekspandowanego. Proces produkcji nieco różni się od części produkcyjnej płyt EPS. Styropian XPS produkuje się w formie docelowej płyty o określonej grubości, szerokości i długości, do której wtłacza się granulat ulegający spienieniu. Taki sposób produkcji przekłada się na mniejszą porowatość i gładką powierzchnię płyt.

Styropian EPS i XPS - parametry

Oba materiały są wrażliwe na promienie słoneczne, ogień i szkodliwe działanie rozpuszczalników organicznych, ale płyty styropianowe EPS i XPS różni kilka podstawowych czynników, które mają wpływ na wytrzymałość i jakość wykonanego ocieplenia domu jednorodzinnego.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Styropian XPS wyróżnia się większą twardością i zdecydowanie mniejszą nasiąkliwością niż płyty EPS. Wymienione cechy mają duże znaczenie, zwłaszcza gdy wykorzystujemy styropian do ocieplenia fundamentów, które narażone są na niekorzystne działanie wilgoci i uszkodzenia w czasie ich zasypywania. Większa twardość styroduru przyczynia się do wyższej odporności materiału na obciążenia, co jest istotne dla izolacji poziomej podłogi znajdującej się na gruncie. Więcej o styrodurze przeczytasz w tym artykule.

Polistyrenekstrudowany ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, a to przekłada się na korzystniejsze właściwości izolacyjne. Ponadto styrodur jest bardzo odporny na ściskanie i odkształcenia, dlatego też możemy po nim chodzić bez obaw.

Kiedy wybrać styropian XPS, a kiedy EPS?

Z uwagi na swoje parametry, styropian zdecydowanie lepiej sprawdzi się w miejscach narażonych na agresywne działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia. Ze względu na lepszą izolacyjność termiczną i większą wytrzymałość na obciążenia, zaleca się wykorzystanie płyt styropianach XPS w izolacjach fundamentów i poziomej izolacji podłogi na gruncie.

W innych przypadkach, wystarczy zastosowanie tradycyjnych płyt EPS, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami nasiąkliwości i współczynnikiem przenikania ciepła, w zależności od celu stosowania i przeznaczenia izolacji. Szczegółowe porównanie obu omawianych materiałów znajdziesz w tym artykule.


Cena płyt XPS jest znacznie większa niż styropianu EPS, dlatego też nie ma sensu montować drogich płyt ekstrudowanych tam, gdzie nie ma takiej konieczności. Warto mieć na uwadze, że oba materiały nie wyróżniają się wysokimi parametrami izolacyjności akustycznej. Jednak nie powinno nam to przeszkadzać, szczególnie gdy chcemy, aby styropian pełnił funkcję izolacji cieplnej.

ikona podziel się Przekaż dalej