Styropian EPS – zastosowanie budowlane w praktyce

W branży budowlanej i remontowej styropian znajduje zastosowanie przede wszystkim w docieplaniu – a konkretnie termoizolacji i izolacji akustycznej fasad. Ponadto w izolowaniu podłóg, dachów i fundamentów. Chcesz poznać aktualne ceny - zobacz styropian w hurtowni internetowej https://izolacjegt.pl/styropian/

Styropian EPS jako materiał przeznaczony do dociepleń sprawdza się z co najmniej kilku powodów. Jest tani, lekki, szybki w montażu, łatwy w docinaniu, odporny na warunki atmosferyczne, a niekiedy wodoodporny (w przypadku styropianów fundamentowych). Trzeba przyznać, że to sporo zalet. Nie dziwi zatem, że EPS to jeden z najczęściej wybieranych materiałów budowlanych w Polsce.

Styropian EPS – grubość i twardość

Przy wykorzystywaniu styropianu do docieplania elewacji, warto zwrócić uwagę na jego grubość. Na jaką więc wartość postawić? W przypadku styropianu EPS optymalna będzie grubość to 15-18 centymetrów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na normy budowlane, tak aby przegrody spełniały wymagane parametry. Te zawarte są w dokumentacji Warunków Technicznych.

Jednak co z twardością i wytrzymałością na ściskanie? Ten parametr ma bardzo duże znaczenie w przypadku izolowania powierzchni poziomych – dachów, fundamentów i podłóg. W ich przypadku należy sprawdzić parametr CS(10) oznaczający właśnie twardość styropianu (do dziś funkcjonujący jako połączenie skrótu EPS + liczba, np. EPS 100). Jaka twardość jest odpowiednia? Zależy, co ocieplamy. Podłoga w domu, średnio obciążona wymaga twardości EPS 70 lub EPS 80. Szczegóły znajdują się w projekcie budowlanym.

Twardość styropianu w przypadku izolacji fasad jest mniej istotna. Wyjątek stanowią fasady, gdzie przewidziano znaczne obciążenia np. obkład z ciężkich płyt ceramicznych. W przypadku domków jednorodzinnych liczyć się będzie lambda, zatem...

Wróćmy do izolacji cieplnej

Wśród parametrów określających właściwości styropianu znajduje się również współczynnik przewodzenia ciepła λD, określany jako lambda. W tym przypadku im mniejsza jej wartość, tym lepiej. Białe styropiany to lambdy od 0,045 do 0,036 [W/mK], styropiany grafitowe są „cieplejsze”. Ich lambdy to zakres 0,035-0,030 [W/mK].

Styropian EPS to nie jest tylko i wyłącznie izolacja cieplna. Warto zauważyć, iż styropian EPS jest stosowany nie tylko po to, aby uchronić budynek przed zbyt dużą utratą ciepła w zimie, czy nadmiernym nagrzewaniem w lecie, lecz również dla poprawy izolacji akustycznej. Tym samym niweluje hałasy z zewnątrz, zapewniając komfortowe miejsce do wypoczynku.

Ochrona przed wilgocią. Styropian wodoodporny (hydrofobowy) w przypadku izolacji fundamentów i piwnic, ale też przestrzeni pod tarasami, to nie tylko poprawa izolacji cieplnej. To również lepsze zabezpieczenie przed przedostawaniem się wilgoci. Takie właściwości ma właśnie styropian hydrofobowy, którego struktura odpycha cząsteczki wody. Dzięki temu ma on znacznie obniżoną nasiąkliwość.

Styropian EPS a XPS – czym się różnią? Przeglądając oferty styropianu, można zauważyć, że w sprzedaży dostępne są również inne warianty niż EPS, jak choćby XPS. Styropian XPS (zwany potocznie styrodurem) jest twardszy oraz mniej nasiąkliwy. Stosuje się go głównie do izolacji podłóg i fundamentów.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej