Suchy beton - czym jest i jakie jest jego zastosowanie?

Suchy beton jest zaprawą składającą się z cementu, domieszek, a także kruszywa. W odróżnieniu jednak od tradycyjnego betonu, w swoim składzie nie zawiera aż tak dużej ilości wody, by można było go wylewać. W całym składzie znajduje się tylko niewielka część wody. Dlatego właśnie ten typ betonu zawdzięcza swoją nazwę poprzez utrzymywanie niemalże suchej konsystencji.

Zastosowanie suchego betonu jest inne w porównaniu do wykorzystania tradycyjnej zaprawy. Jego najważniejszym zadaniem jest stabilizacja oraz wyrównanie podłoża. Stosuje się go na posadzkę tarasu, pod kostkę brukową, wykonywania podmurówek, czy też do stabilizacji słupów ogrodzeniowych.

Suchy oraz półsuchy beton z powodzeniem zastąpi warstwę tradycyjnego podłoża, jeżeli zależy nam na ustabilizowaniu gruntu. Zaprawę wykładamy bezpośrednio na glebę, przy czym ostatecznie suchy beton staje się bardziej kruchy od tradycyjnego betonu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Tego typu beton możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszą klasyfikację przeprowadzimy na podstawie wybranej klasy betonu, z którego został on wykonany. Beton klasy B20 jest bardzo rzadko spotykany przy wyrabianiu suchej zaprawy. Nie ma konieczności korzystania z tak wysokiej jakości betonu. Dlatego częściej wykorzystuje się tzw. chudy beton. Możemy zatem skorzystać z betonu klasy B7,5, B10, a nawet B15.

Suchy beton możemy podzielić również ze względu na rodzaj dodanego kruszywa. Najczęściej suchy cement miesza się z piaskiem. Jednak istnieje możliwość skorzystania również z innych rozkruszonych skał. Wtedy suchy cement miesza się z granitem, dolomitem lub nawet bazaltem. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Suchy beton krok po kroku - wykonanie, proporcje, rodzaje zapraw, ceny, zastosowanie
Mieszanie suchego betonu z wodą w wiaderkach w celu przygotowania betonu do wylania wylewki czy innych prac remontowych

Jak zrobić suchy beton?

Wykonanie suchego betonu wymaga odpowiedniej wprawy. Tak jak w przypadku tradycyjnej zaprawy suchy cement na opakowaniu posiada recepturę, jakich proporcji powinniśmy użyć. Tutaj materiały budowlane muszą być wymieszane z odpowiednio niewielką ilością wody. Tak by konsystencja utrzymywała określone właściwości.

Teoretycznie można wykonać półsuchy beton w betoniarce. Jednak trzeba dysponować nie tylko takim sprzętem, ale również wiedzieć dokładnie, kiedy konsystencja zaprawy okaże się optymalna. Jeżeli nie mamy możliwości wykonania suchego betonu w betoniarce, zaprawę możemy przygotować również w taczce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Stając przed wyzwaniem, jak zrobić suchy beton, nie musimy się skupiać na specjalnych domieszkach. Należy przyjąć, że zaprawa z piaskiem nie będzie tak trwała, jak tradycyjny beton. Jednak po nałożeniu zaprawy bezpośrednio na gleby dojdzie do późniejszego wiązania wszystkich składników.

Kolejnym krokiem, jaki należy zrobić wykładając półsuchy beton na posadzkę lub pod kostkę brukową, jest jego zagęszczenie. W ten sposób dochodzi do niwelowania pęcherzyków powietrza, które znajdują się w zaprawie. Półsuchy beton stanie się bardziej jednolity.

Zagęszczanie odbywa się przy użyciu specjalnych wibratorów do betonu. Najczęściej korzystamy z wibratorów powierzchniowych, które są najłatwiej dostępne. Jednak z drugiej strony dostępne są również wibratory do betonu wgłębne oraz przyczepne. Tego typu materiały budowlane często pobierają wilgoć ze znajdującej się bezpośrednio pod nimi gleby. Innym rozwiązaniem na dostarczenie odpowiedniej ilości wody, jest zraszanie powierzchni przy pomocy węża ogrodowego. Proces ten należy wykonywać co jakiś czas, uważając by nie przesadzić z ilością polewanej wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Jeżeli mimo powyższych wskazówek nadal nie wiemy jak zrobić suchy beton w betoniarce, możemy materiały budowlane zamówić bezpośrednio w firmach produkujących beton. Należy wcześniej uzgodnić ilość, jaka nas interesuje. Czy to ma być beton B20 na posadzkę, czy jednak niższej klasy pod kostkę brukową. Wtedy w zależności od potrzeb, możemy skorzystać z usług fachowca, który urobi nam suchy cement z piaskiem w betoniarce bezpośrednio na miejscu budowy. Czy gotowa zaprawa zostanie przywieziona przez firmę.

Jeżeli interesuje nas cena suchego betonu, to gotowa zaprawa będzie kosztować od 180 zł netto za m3. Gdy zdecydujemy się na suchy beton klasy B20, wtedy cena przekroczy ok. 220 zł netto za m3. Wybierając zakup gotowej zaprawy, należy wziąć pod uwagę, że cena materiału zostanie podwyższona o koszty transportu.

Problem z tym, jak zrobić suchy beton B20 na posadzkę lub pod kostkę, można rozwiązać na różne sposoby. Najważniejsze jest jednak to, by zastanowić się nad tym, do czego jest on nam potrzebny. Dodatkowo warto zastanowić się nad kruszywem, jakie będzie wchodziło w skład suchej zaprawy. Suchy cement z piaskiem lub z dolomitem, będzie posiadał bardzo podobne właściwości. Natomiast jego cena rzeczywiście może się nieznacznie różnić. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

ikona podziel się Przekaż dalej