Sufit podwieszany. Czemu warto go zamontować? Jak to zrobić?
Sufity podwieszane świetnie wyglądają i poprawiają funkcjonalność pomieszczeń, a ich montaż może być banalnie łatwy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Wyciszają pomieszczenie, pozwalają dostosować jego wysokość do swoich potrzeb oraz maskują nieestetyczne elementy – to tylko niektóre z zalet podwieszanych sufitów. Rozwiązania tego typu coraz częściej są spotykane zarówno w prywatnych domach, jak i biurach czy sklepach. Nieskomplikowany montaż sprawia, że można użyć ich nawet do aranżacji mieszkania w bloku, a cała inwestycja nie wymaga pomocy fachowców. Jak jednak zamontować sufit powieszany? Czemu warto to zrobić? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Sufity podwieszane – najważniejsze zalety
Sufity podwieszane mają ogromny potencjał w aranżacji wnętrz. Na to rozwiązanie warto zdecydować się między innymi ze względu na możliwość wizualnego oddzielenia poszczególnych stref. Największe znaczenie ma to w pomieszczeniach pełniących kilka funkcji – na przykład pokojach z aneksem kuchennym lub salonach z jadalnią. Wystarczy za pomocą sufitu wyznaczyć linię w miejscu zetknięcia dwóch stref, by ich podział stał się czytelny, a jednocześnie nienachalny.
Kolejny atut sufitów podwieszanych to maskowanie wszelkiego typu nieestetycznych elementów, takich jak przewody oświetlenia lub kina domowego. Pod sufitem można poprowadzić też instalację klimatyzacji bądź wentylacji. Dużą popularnością to rozwiązanie cieszy się ponadto wśród właścicieli mieszkań w PRL-owskich blokach z wielkiej płyty. Nierówności i inne defekty są obecne w większości z nich, a za pomocą sufitów podwieszanych można je z łatwością ukryć.
Dla wielu inwestorów najważniejszą korzyścią płynącą z obniżenia sufitu jest na pewno uzyskanie interesujących efektów świetlnych. Dzięki nim można zamontować minimalistyczne, punktowe oświetlenie halogenowe lub boczne, nastrojowe światła (np. podświetlenia liniowe).
Sufitów podwieszanych można także użyć do zmiany wysokości pomieszczenia. To pozwoli na dostosowanie go do swoich potrzeb, co szczególnie istotne w kamienicach, w których wysokie pokoje mogą robić nieprzytulne wrażenie. Obniżenie sufitu zmniejsza też kubaturę wnętrza. To zaś przekłada się na redukcję ilości energii potrzebnej do jego ogrzania.
Sufit podwieszany – z płyt G-K czy gotowy?
W przeszłości sufity podwieszane wykonywano przede wszystkim z płyt gipsowo-kartonowych, które przytwierdzano do specjalnych stelaży. Ta technologia nadal jest powszechnie stosowana, ale dostępne są dla niej ciekawe alternatywy. Na takie rozwiązania warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na wygodę. Montaż tradycyjnego, karton-gipsowego sufitu podwieszanego wymaga sporych umiejętności i użycia zaawansowanych narzędzi. Nowoczesne systemy ten problem eliminują.
Dobrym przykładem są sufity podwieszane dostępne w sklepie manufakturarzeczy.pl. Produkowane jako listwy gzymsowe i sprzedawane na metry bieżące, nadają się do montażu zarówno wzdłuż ścian, jak i na środku sufitu. Mnogość wzorów pozwala dobrać je do każdej aranżacji – jako nośniki oczek halogenowych lub podświetleń liniowych (jedno- i dwustronnych). Sufity wykonane są ze styroduru XPS – wytrzymałego i lekkiego tworzywa.
Niska waga listew znacznie ułatwia ich montaż. Do sztukaterii mocuje się je za pomocą kleju do styropianu. Styrodur jest też łatwy w obróbce, dzięki czemu bez problemu można przyciąć sufit do pożądanych wymiarów oraz wyciąć w nim otworu na montaż halogenów. Trudności nie sprawia też wykończenie listew (wystarczy pomalować go farbą ceramiczną) i naprawa ewentualnych ubytków (w tym celu należy użyć szpachli). Łączenia poszczególnych listew można zamaskować za pomocą zwykłego akrylu w tubie.
artykuł sponsorowany