Pojemność czy kompaktowość?

To, jaką suszarkę na pranie wybierzemy, zależy przede wszystkim od dwóch czynników – od tego, jak dużo prania robimy na raz, a także, jakim miejscem na suszarkę dysponujemy. Do mieszkania bez balkonu i z małą łazienką dobre będą kompaktowe rozwiązania: suszarki do ubrań, które się łatwo składa i które zarówno rozłożone, jak i złożone zajmują mało miejsca. Do domów z tarasem czy ogrodem można kupić większą suszarkę, która zapewni schnięcie nawet trzech pełnych pralek prania.

Suszarka na pranie musi być nierdzewna

Warto sprawdzić, czy suszarka posiada system wtryskowego mocowania. Wtryskowe mocowanie oznacza, że pręty są zatopione w plastiku, a nie przyspawane do szkieletu suszarki na ubrania. To właśnie spawy w „tradycyjnych” suszarkach na pranie mają tendencję do korodowania. Nierdzewność suszarki jest bardzo ważna, rdza bowiem może zostawić brzydkie (i trudne do usunięcia) ślady na suszonych ubraniach.

Jakie suszarki do ubrań są odporne na rdzę? Na przykład te, których pręty wykonane są z aluminiowych rurek powlekanych dodatkowo cieką warstwą żywicy lub te, których elementy metalowe malowane są metodą proszkową czy też pokryte polietylenem. Warto też sprawdzić, czy użyte do stworzenia suszarki tworzywa sztuczne odporne są na działanie promieni UV i odkształcanie pod wpływem wysokich temperatur – wówczas konstrukcja będzie się nadawała na balkon lub do ogrodu.

Łatwość użytkowania suszarki na pranie

Ważny jest odstęp pomiędzy poprzeczkami. Zbyt mały utrudnia użytkowanie i nie pozwala na zawieszenie np. grubych ręczników. Optymalny rozstaw to 4-5 cm. Dobrym rozwiązaniem są też kółka ułatwiające przemieszczanie, dzięki czemu suszarki nie trzeba nosić. Tak czy inaczej warto sprawdzić, czy konstrukcja jest w miarę lekka, a przy tym stabilna. Osobom, którym zależy na miejscu, przydadzą się rozwiązania proste do składania.

Udogodnieniem są specjalne uchwyty do suszenia koszul, w które wyposażone są najlepsze suszarki. Dzięki temu nie trzeba koszul wieszać na drzwiach pokojowych czy od szafy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również okapownik, dzięki któremu woda z prania nie ścieka na podłogę (jednocześnie taka suszarka zabezpiecza naszą podłogę przed zniszczeniem). Jeśli suszarka jest pozbawiona okapownika, to warto sprawdzić, czy mieści się ona w kabinie prysznicowej – tam brodzik służy jako naturalny okapownik.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Zestawienie suszarek do ubrań

Jeśli chodzi o pojemność, to ranking wygrywa bezkonkurencyjnie suszarka pionowa Stendimeglio 60 włoskiej firmy Meliconi, na której mieszczą się aż trzy pełne bębny pralki na raz – 60 m2 prania! Bardzo dobrym rozwiązaniem w tej konstrukcji, podobnie jak w jej młodszej siostrze – StendimeglioJunior (mieszczącej 33 metry kwadratowe prania) – jest okapownik. Z oferty firmy Meliconi można wskazać również inny model łączący pojemność i kompaktowość - suszarka Meliconi Lock TW 4, która po złożeniu ma zaledwie 5 cm głębokości. Można na niej na raz powiesić 40 m2 ubrań, a więc dwa pełne bębny pralki.

Najpopularniejsze w Polsce są suszarki z rozkładanymi skrzydłami. Mieszczą one zwykle do 22 m kw. prania. Tu znowu na pierwszy plan wychodzą suszarki firmy Meliconi. Suszarka Meliconi Lock Resin Coated ma plastikowe nóżki, dzięki czemu zyskuje dodatkowe podparcie zapewniające stabilną i wygodną pracę. Posiada też zabezpieczenie uniemożliwiające rozłożenie się konstrukcji podczas jej przenoszenia. Podobne udogodnienia zapewnia Meliconi Lock Inox.

Zabezpieczona blokadą skrzydeł jest również suszarka do ubrań Vileda Viva Dry Balance, mieści ona do 16 m kw. prania. Ciekawym rozwiązaniem jest suszarka do ubrań Stendipratic Baby – składająca się jedynie z rozkładanych skrzydeł i nóżek. Mieści do 18 m kw. prania. Ma unikalny system rozkładania, dzięki czemu zajmuje na podłodze przy maksymalnym rozłożeniu tylko powierzchnię 104 cm długości i 82 cm szerokości.

Z mniejszych rozwiązań bardzo interesująca jest suszarka na wannę Meliconi Lock Bath. Całkowita powierzchnia suszenia na niej to 10 m2. Dzięki wygodnemu systemowi blokowania można suszarkę tę stosować na wannie każdego typu, zajmuje to dosłownie kilka chwil.

Na rynku jest duży wybór suszarek na grzejniki. Dobre rozwiązania prezentuje Meliconi Lock Radiator - składana suszarka o całkowitej powierzchni suszenia 5 m2. Ramiona konstrukcji są tak skonstruowane, że przepinając je bliżej lub dalej dopasowujemy suszarkę do grubości grzejnika dosłownie w kilka chwil.

Nazwa suszarki

Opis

Meliconi Stendimeglio 60

Suszarka pionowa - mieści 60 m kwadratowych prania na trzech poziomach prętów. Ma wysokość 180 cm, posiada okapownik i kółka oraz uchwyty do suszenia koszul.

Meliconi Stendimeglio Junior

Suszarka pionowa - mieści 33 m kwadratowych prania na trzech poziomach skrzydeł. Ma wysokość 140 cm, posiada okapownik i kółka oraz uchwyty do suszenia koszul.

Meliconi Lock TW 4

Suszarka pionowa - mieści 40 m kwadratowych prania na czterech pólkach. Ma wysokość 184 cm, rozkłada się ją i składa zaledwie w kilka sekund, ma kółka, nie posiada okapownika.

Meliconi Lock TW 3

Suszarka pionowa - mieści 30 m kwadratowych prania na trzech półkach. Ma wysokość 128 cm, rozkłada się ją i składa zaledwie w kilka sekund, ma kółka, nie posiada okapownika.

Gimi Modularna 4

Suszarka pionowa - mieści 40 m kwadratowych prania na czterech pólkach. Ma wysokość 168 cm, posiada kółka, nie posiada okapownika.

Leifheit Tower

Suszarka pionowa - mieści 30 m kwadratowych prania na trzech półkach. Ma wysokość 150 cm, nie posiada ani kółek, ani okapownika.

Meliconi Lock Resin Coated

Suszarka z rozkładanymi skrzydłami – mieści 22 m kwadratowe prania. Ma plastikowe nóżki oraz zabezpieczenie uniemożliwiające rozłożenie się konstrukcji podczas jej przenoszenia.

Meliconi Lock Inox

Suszarka z rozkładanymi skrzydłami – mieści 22 m kwadratowe prania. Ma plastikowe nóżki oraz zabezpieczenie uniemożliwiające rozłożenie się konstrukcji podczas jej przenoszenia.

Vileda Viva Dry Balance

Suszarka z rozkładanymi skrzydłami – mieści 16 m kwadratowych prania. Ma zabezpieczenie uniemożliwiające rozłożenie się konstrukcji podczas jej przenoszenia.

Stendipratic Baby

Suszarka z rozkładanymi skrzydłami – mieści 16 metrów kwadratowych prania. Zajmuje niewielką powierzchnię po całkowitym rozłożeniu.

Meliconi Lock Bath

Suszarka na wannę – mieści 10 metrów kwadratowych prania, kąt pracy suszarki to 180 stopni.

Meliconi Lock Radiator

Suszarka na grzejnik – mieści 5 m kwadratowych prania, składa się w kilka chwil, można ją dostosować do grubości grzejnika.

Rorets Polska Universal

Suszarka na grzejnik – mieści 8 m kwadratowych prania.

Wenko Twin

Suszarka na grzejnik – mieści 1,10 m kwadratowego prania, ma wyjątkowo szeroki rozstaw prętów.

6 Prętów Sepio

Suszarka sufitowa - dostępne są wersje od 110 cm do 200 cm.

Suszarka sufitowa Ander

Suszarka sufitowa - dostępne są wersje od 100 cm do 120 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny