Czym jest świadectwo energetyczne mieszkania?

W dniu 28 kwietnia 2023 w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi obowiązkowe będzie posiadanie certyfikatu energetycznego budynku. Nowo wybudowane domy i mieszkania powinny mieć takie świadectwo. Wymagane będzie ono przy odbiorze. Zmiany są bardzo ważne również dla wszystkich pragnących sprzedać lub wynająć nieruchomość. Tak więc świadectwo energetyczne mieszkania w bloku lub w domu dotyczyć będzie nie tylko sprzedaży, ale i wynajmu. Wraz z końcem kwietnia stanie się obowiązkowe.

Warto przybliżyć, czym jest ten dokument. Otóż certyfikat określa wielkość zapotrzebowania budynku (lub jego części) na energię. Świadectwo energetyczne mieszkania uwzględnia również energię konieczną do klimatyzacji, wentylacji lub ogrzewania. Dokument zawiera dane na temat rocznego zapotrzebowania m.in. na energię użytkową, pierwotną (nieodnawialną), końcową i udział odnawialnych źródeł energii. Użytkownicy nieruchomości najbardziej powinni zainteresować się rocznym zapotrzebowaniem na energię końcową. Dzięki tym danym oszacować można bowiem koszty utrzymania nieruchomości, związane z elektrycznością.

Wynajmujesz mieszkanie? A może chcesz sprzedać nieruchomość? W takim razie musisz posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Warto wiedzieć, że można również zamówić świadectwo energetyczne online, zupełnie bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy w tym miejscu: swiadectwa-energetyczne-online.pl.

Certyfikat energetyczny – wymagany dla jakich budynków i mieszkań?

Pod koniec kwietnia 2023 świadectwo energetyczne wymagane będzie dla wszystkich nowych budynków. Konieczne będzie m.in. do udzielenia pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienia o zakończeniu budowy. Certyfikat wymagany będzie dla budynków wzniesionych na podstawie projektów budowlanych zatwierdzonych decyzjami przed 19 września 2020. Świadectwo będzie też potrzebne dla budynków o powierzchni użytkowej powyżej 500 m2, które będą pełnić funkcję usługowych. Obowiązkiem właścicieli lub zarządców będzie umieszczenie w widocznym miejscu kopii certyfikatu energetycznego.

Świadectwo energetyczne obowiązkowe będzie także w przypadku sprzedaży lub wynajmowania lokalu. Chcesz sprzedać lub wynająć mieszkanie? Musisz więc pokazać nabywcy lub przyszłemu lokatorowi świadectwo energetyczne mieszkania w bloku. A może chcesz wynająć lub kupić lokum? Zawierając transakcję, powinieneś otrzymać taki certyfikat od dewelopera lub osoby prywatnej. Deweloperzy będą mieć zatem kolejny obowiązek do wypełnienia. Nie wystarczy już sporządzić świadectwa dla całej nieruchomości. Od końca kwietnia 2023 każde mieszkanie musi mieć własny certyfikat energetyczny. Warto przypomnieć, że można zamówić świadectwo energetyczne online.

Po co tak właściwie jest świadectwo energetyczne i kto je wydaje?

Świadectwo energetyczne mieszkania ma dostarczyć wiedzę o energochłonności budynku. Dzięki niemu można lepiej zaznajomić się z kosztami, które będzie trzeba ponieść w trakcie użytkowania nieruchomości. Dokument sporządzony jest na podstawie oceny energetycznej budynku. Obliczane jest zatem zapotrzebowanie mieszkania lub domu na energię konieczną do ogrzewania, oświetlenia, przygotowania ciepłej wody, klimatyzacji i wentylacji. Certyfikat sporządzić może jedynie uprawniona do tego osoba, wpisana na listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Następnie przekazuje ona świadectwo zlecającemu jego sporządzenie w formie:

  • Papierowej – certyfikat powinien zostać opatrzony numerem, nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podpisem uprawnionej do jego wystawienia osoby.

  • Elektronicznej – świadectwo powinno zostać opatrzone numerem, nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym osoby uprawnionej do wystawienia certyfikatu.

Cena certyfikatu energetycznego – o tym warto wiedzieć!

Cena przygotowania świadectwa energetycznego mieszkania zaczyna się od kilkuset złotych. Za sporządzenie certyfikatu energetycznego domu trzeba zapłacić nieco więcej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla właścicieli nieruchomości lub lokum – jeśli zechcą je sprzedać lub wynająć. Ostateczna cena świadectwa zależy od wielkości obiektu, jego kształtu, stopnia skomplikowania projektu czy przeznaczenia budynku. Trzeba jednak liczyć się z kwotą minimum 300 zł.

Dokument ważny będzie przez 10 lat od dnia jego przygotowania – o ile w budynku nie będą wykonywane żadne prace wpływające na zużycie energii (jak termomodernizacja). Co grozi w przypadku braku certyfikatu? Kara grzywny do 5 tys. zł. Ukarane mogą zostać również osoby, które sporządzą dokument niezgodnie z ustawowymi wymaganiami.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej