Naświetla dachowe - opis i zastosowanie

Świetlik dachowy jest elementem montowanym na dach, w celu lepszego doświetlenia pomieszczeń. Najczęściej świetliki dachowe składają się z podstawy wykonanej z blachy, dwóch ramek - spinającej oraz zawiasowej górnej, jak i również samej kopułki. Świetliki dachowe stanowią doskonałą alternatywę dla typowych okien dachowych. Jednak w porównaniu do okien dachowych, nie mogą one być otwierane, jak i również ich montaż odbywa się na dachu płaskim.

Naświetla dachowe znajdują przede wszystkim zastosowanie w budynkach przemysłowych oraz użytkowych. Kopuła świetlika wykonana jest z hydrofobizującej powierzchni, dzięki czemu nie dochodzi do zanieczyszczenia jej powierzchni. Jest to bardzo ważne, ponieważ świetliki dachowe najczęściej montowane są w bardzo wysokich budynkach, przez co ich samodzielne czyszczenie byłoby bardzo utrudnione.

Świetlik dachowy - rodzaje

Wybierając świetliki dachowe, mamy wpływ na ich budowę, stopień naświetlenia pomieszczenia, jak i również sposób montażu. Warto dowiedzieć się, z jakimi rodzajami elementów doświetlających możemy mieć do czynienia, dzięki czemu wybierzemy dla siebie najlepsze rozwiązanie. Oczywiście niektóre z nich są w halach przemysłowych, a inne znowu lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach użytkowych, takich jak sklepy, czy też biurowce.

Pod względem budowy, wymieniamy takie naświetla dachowe jak:

  • Świetlik dachowy kopułkowy - najpopularniejsze rozwiązanie, które składa się z podstawy, ramek oraz wystającej kopuły wykonanej z poliwęglanu. Jest to świetlik nieotwierany, dający bardzo dużo światła dziennego do pomieszczenia. Najczęściej  tego typu element osiągają rzut kwadratu lub prostokąta. Zaleca się aby świetlik kopułkowy montować w obiektach użytkowych lub halach przemysłowych. Świetliki tego typu nadają się przede wszystkim na dach płaski.
  • Świetlik dachowy tunelowy - świetliki tunelowe składają się przede wszystkim z rury, która od podstawy dachu jest poprowadzona do wnętrza pomieszczenia. W takim przypadku światło dzienne jest rozprowadzane do budynku w sposób punktowy. W związku z tym świetliki tunelowe nie doświetlają pomieszczenia w zbyt dużym stopniu, jak pozostałe naświetla dachowe.
  • Świetliki łukowe na dach - zazwyczaj wyróżniają się bardzo dużą powierzchnią, która może rozciągać się nawet na całej długości połaci. Ponadto powierzchnia świetlika wykonana z poliwęglanu, swoim kształtem przypomina wygięty łuk. Tego typu świetlik dachowy najlepiej sprawdzi się na dach dużego marketu lub hali magazynowej. Oprócz tego, że doskonale doświetla pomieszczenie, to jeszcze element ten wykazuje się właściwościami termoizolacyjnymi.
  • Świetliki płaskie na dach - swoim wyglądem przypomina nieotwierany świetlik kopułkowy, który jednak wyróżnia się płaską formą poliwęglanu lub akrylu. W związku z tym tego typu świetliki nie wystają ponad powierzchnię dachu.
  • Świetlik piramidalny na dach - tak jak nazwa wskazuje tego typu świetlika, mamy do czynienia z czterospadowym elementem przypominającym piramidę. Właśnie z tego względu, ten element najlepiej sprawdza się na środku dachu płaskiego. Istnieje możliwość montażu na skośnych połaciach.
  • Świetlik okrągły - jest to typ świetlika kopułkowego, który wyprodukowany jest w kształcie koła. Bardzo często dostępne są świetliki kilkuwarstwowe, które składają się z przezroczystego akrylu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat świetlików dachowych.

Wszystkie powyższe typy świetlików znajdują najczęściej zastosowanie w obiektach przemysłowych, budynkach użytkowych, czy też hipermarketach. Nie ma problemu, by zastosować je również w domu. Chcąc doświetlić pomieszczenia w budynku mieszkalnym bądź na tarasie, najlepiej sprawdzi się blacha panelowa, określana również jako świetlik połaciowy. W tym przypadku mamy do czynienia z panelami wielokomorowymi, które możemy zastosować przede wszystkim w dachach płaskich. Tego typu blacha panelowa układana jest obok blachy trapezowej lub płyty warstwowej.

Świetlik dachowy rurowy na dachu wyłożonym gontem bitumicznym, a także rodzaje, producenci, ceny oraz sposób montażu
Świetlik dachowy krok po kroku, czyli rodzaje, producenci, ceny, metody i sposoby montażu, opinie

Do wyboru mamy również panele poliwęglanowe, które łączone są z blachodachówką. Tak jak blacha falista wyróżniają się takimi samymi przetłoczeniami. Blacha panelowa może występować również w formie świetlika kalenicowego. Taki element montuje się na szczycie dachu. Świetlik kalenicowy jest wygięty w łuk, dzięki czemu nie ma najmniejszych problemów z jego montażem. Należy pamiętać o tym, że każda blacha panelowa z poliwęglanu wykazuje się doskonałą odpornością na czynniki atmosferyczne, jak i również wykazuje się izolacją termiczną na bardzo wysokim poziomie.

Jak zamontować świetlik w domu?

Sposób montażu świetlika dachowego w domu jest uzależniony od typu świetlika. Ponieważ świetliki tunelowe w swojej konstrukcji dodatkowo posiadają rury doprowadzające światło dzienne, zatem nie będą montowane w taki sam sposób jak na przykład świetlik okrągły kopułkowy. Poniżej przedstawione zostaną wskazówki dotyczące montażu świetlika kopułkowego, ze względu na jego największą popularność. Najłatwiej oczywiście montaż przebiega podczas układania materiału na połaci dachowej.

Jeżeli jednak świetlik dachowy chcemy zamontować na istniejącym już dachu, to musimy w pierwszej kolejności dokonać demontażu części zadaszenia, aby zmieścił się kołnierz uszczelniający. Pamiętajmy o odwinięciu folii paroprzepuszczalnej, tak aby skraplająca się para wodna nie przedostawała się pod pokrycie dachowe. Po zamontowaniu kołnierza umieszczamy w nim świetlik. Kolejnym krokiem jest zaizolowanie wolnych przestrzeni przy pomocy specjalnej gąbki maskującej. Ostatecznie układamy dachówkę lub przycinamy blachę w taki sposób, aby zakryć wszelkie wolne przestrzenie pomiędzy połacią a świetlikiem. W ten sposób możemy w domu zamontować również świetlik płaski lub łukowy.

Świetliki dachowe - cennik

Jeżeli zdecydujemy się na montaż świetlika dachowego w domu, to warto dowiedzieć się, w jaki sposób przedstawia się przykładowy cennik na tego typu produkty. W poniższym zestawieniu znajdują się ceny nie tylko świetlików dachowych, ale również okien dachowych, tak aby zyskać porównanie, jakie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne. Dachowe świetliki, podobnie jak okna dachowe, to wybór wart rozważenia.

Cennik - naświetla dachowe

Nazwa produktu

Cennik

Świetliki tunelowe do dachów skośnych TWF 2010 Velux

Cennik brutto - 1502,00 zł

Świetliki tunelowe do dachów skośnych TWR 2010 Velux

Cennik brutto - 1950,00 zł

Świetlik kopułkowy okrągły 90x90 cm nieotwierany

Cennik brutto - 1800,00 zł

Świetlik okrągły kopułkowy 80x80 cm nieotwierany

Cena od 1670,00 zł

Kopułka akrylowa 96x96 cm, kształt kopułki okrągły, nieotwierany

Cena od 640,00 zł

Świetlik dachowy nieotwierany 80x80 cm

Cena od 1030,00 zł

Okno dachowe Fakro FYP-V U3 78X140 cm

Cena od 1395,00 zł

Okno dachowe Optilight Fakro 78x118 cm + Kołnierz

Cena od 517,00 zł

Okno dachowe Standard Fakro 54x75 cm

Cena od 291,24 zł

Okno dachowe Velux GZL 1051 MK06 78X118

829,00 zł

Okno dachowe Velux GLL 1061 MK08 78X140

1139,38 zł

Blacha panelowa PCV trapez 0,9x2,5 m

49,98 zł

ikona podziel się Przekaż dalej