Świetliki dachowe i klapy dymowe w zastosowaniu przemysłowym
Świetliki dachowe oraz klapy dymowe to elementy, które pełnią niezwykle ważną funkcję – zwłaszcza w obiektach przemysłowych. Nie bez powodu bowiem najczęściej pojawiają się właśnie na halach produkcyjnych, magazynowych oraz innych budynkach o dużej kubaturze. Dlaczego są takie ważne? Jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie?
Świetliki dachowe oraz klapy dymowe to elementy, które pełnią niezwykle ważną funkcję – zwłaszcza w obiektach przemysłowych. Nie bez powodu bowiem najczęściej pojawiają się właśnie na halach produkcyjnych, magazynowych oraz innych budynkach o dużej kubaturze. Dlaczego są takie ważne? Jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie?
Świetliki dachowe przemysłowe – co to?
Świetliki dachowe w obiektach przemysłowych mają niezwykle praktyczne zastosowanie. Dzięki nim bowiem można doprowadzić do wnętrza budynku światło słoneczne. Montowane najczęściej na całej długości dachu budynku, pozwalają na doświetlenie obiektu światłem, które nie pożera energii elektrycznej. Z tego też powodu są tak często stosowane. Tanie oraz proste w montażu przyczyniają się do zminimalizowania kosztów zużycia prądu. Aby dowiedzieć się więcej o świetlikach dachowych warto odwiedzić stronę https://tech-plast.eu/swietliki-dachowe.
Świetliki dachowe – rodzaje
Montowane na dachach budynków świetliki można podzielić m.in. pod względem tego, w jakich budynkach występują lub z jakich materiałów zostały wykonane. Biorąc pod uwagę tworzywo, z jakiego powstały, wyróżnia się świetliki dachowe aluminiowe, ocynkowane stalą lub z drewna impregnowanego. Najczęściej jednak są one rozróżniane pod względem konstrukcji, jakie zastosowano do ich budowy. Pod tym względem można je podzielić na świetliki dachowe:
- Kominowe;
- Oborowo-łukowe;
- Przemysłowe łukowe;
- Przemysłowe płaskie.
Ostatnie dwa, tak jak wskazuje ich nazwa, są powszechnie stosowane w budownictwie przemysłowym. Z czego to wynika?
Świetliki dachowe w obiektach przemysłowych – zastosowanie
Tego typu konstrukcje służą nie tylko doświetleniu pomieszczeń światłem słonecznym, ale wpływają również korzystnie na ich lepszą wentylację. W znaczny sposób usprawniają one proces grawitacyjnej wymiany powietrza. Tym samym jednak nie powodują powstawania przeciągów oraz zapobiegają utracie ciepła. Korzystnie wpływają również na zmniejszenie opłat za prąd i ogrzewanie. Ich ogromną zaletą jest również wpływ na zdrowie ludzi przebywających w pomieszczeniach nimi doświetlanych. Światło dzienne ma znacznie lepsze właściwości prozdrowotne. Wpływa korzystnie na poprawę samopoczucia, wspomaga działanie układu krążenia oraz nie jest tak szkodliwe dla oczu, jak sztuczne oświetlenie.
Klapy dymowe – co to?
Są one nieodłącznym elementem układu wentylacji pożarowej. Pełnią w nim bardzo ważną funkcję – zabezpieczają bowiem drogi ewakuacyjne, np. przed staniem się do wnętrza budynku chłodnego powietrza. Tym samym jednak są odpowiedzialne za odprowadzenie dymu oraz toksycznych gazów, które gromadzą się w pomieszczeniach na skutek pożaru. Bardzo często również stosowane są do oddymiania klatek schodowych, które służą do ewakuacji budynku.
Klapy dymowe – rodzaje
Klapy dymowe można podzielić ze względu na ich kształt (okrągłe, prostokątne), wielkość oraz sposób montażu. Najczęściej jednak dokonuje się ich klasyfikacji pod kątem rodzaju mechanizmu, jaki steruje ich otwieraniem. Biorąc to pod uwagę, można wyróżnić klapy dymowe z:
- Napędem elektrycznym – stosowany jest głównie w przypadku sterowania klapami wolnostojącymi. Jego zestaw sterujący składa się w tym przypadku z: centrali oddymiania, przycisku oddymiania, przycisku przewietrzania, czujki dymowej oraz siłownika elektrycznego (wyposażonego w napęd łańcuchowy lub zębatkowy). W tak skonstruowanym urządzeniu może się również dodatkowo pojawić moduł pogodowy.
- Napędem pneumatycznym – zbudowany jest z elementów takich jak: mechanizm pneumatyczny, termowyzwalacz z ampułką alkoholową oraz nabój z CO2, W przypadku, gdy producent wyposażył urządzenie w możliwość ręcznego otwierania klapy, powinien on również posiadać rurki miedziane oraz skrzynkę pożarową z butlami CO2. Jeżeli jednak w opisie produktu pojawia się określenie „samoczynne urządzenia oddymiające” – należy wiedzieć, że jeżeli jedyną możliwą metodą odchylenia klapy jest jej ręczne uruchomienie, nie może być ono traktowane jak urządzenie samoczynne.
Napęd elektryczny czy pneumatyczny – który wybrać?
Różnice pomiędzy tymi dwoma klapami dymowymi wynikają z ich budowy. Urządzenia z napędem elektrycznym są wyposażone w siłowniki elektryczne, które współpracują z systemem przeciwpożarowym. Klapy dymowe z napędem pneumatycznym posiadają natomiast wyzwalacz termiczny lub sprężyny gazowe z dodatkowym bezpiecznikiem termicznym. Z tego też powodu urządzenia otwierane za pomocą napędu elektrycznego są używane głównie w systemach zsynchronizowanych, które składają się nawet z kilkunastu urządzeń. W przeciwieństwie do nich klapy z napędem pneumatycznym są samodzielnie działającymi urządzeniami. Ich praca przebiega niezależnie od siebie. Potwierdza to również opinia jednego z ekspertów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który dodaje, że "w przypadkach, w których klapa z napędem pneumatycznym ma również pełnić funkcję urządzenia przewietrzającego – konieczne będzie zastosowanie dodatkowego siłownika elektrycznego. Bez tego klapy dymowe z pneumatycznym napędem nie będą w stanie spełnić tej funkcji".
Klapy dymowe – zastosowanie
Urządzenia te stanowią dodatkową ochronę podczas ewentualnego pożaru. Z tego też powodu klapy dymowe stosowane są nie tylko w obiektach przemysłowych, ale również i w wielu budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej – np. w galeriach handlowych. Dlaczego ich obecność jest tak ważna? Szacuje się, że nawet ponad 90% ze wszystkich śmiertelnych wypadków w trakcie występowania pożaru jest spowodowane obecnością trujących gazów lub tlenku węgla. Ich stosowanie w budynkach ma zatem na celu ochronę życia ludzkiego przed działaniem szkodliwych gazów. Klapy dymowe wzmacniają ochronę przeciwpożarową budynków, co zwiększa szanse przeżycia w podczas pożaru. Ponadto w znaczny sposób wpływają również na zminimalizowanie szkód wywołanych pożarem. Chronią one bowiem ściany oraz konstrukcję budynku przed działaniem wysokiej temperatury.
Co łączy świetliki dachowe i klapy dymowe?
Oba urządzenia, mimo pełnienia odmiennej funkcji, mają jednak kilka cech wspólnych. Po pierwsze korzystnie wpływają one na zminimalizowanie stopnia gromadzenia się w pomieszczeniach dymu i innych, szkodliwych gazów. Po drugie ich działanie opiera się na wykorzystaniu tej samej zasady grawitacji, która mówi, że rozgrzane powietrze unosi się do góry.
artykuł sponsorowany